Kis türelmet...

Bejelentkezés

 

Add meg az e-mail címed, amellyel regisztráltál. Erre a címre megírjuk, hogy hogyan tudsz új jelszót megadni. Ha nem tudod, hogy melyik címedről regisztráltál, írj nekünk: ugyfelszolgalat@network.hu

 

A jelszavadat elküldtük a megadott email címre.

Elfelejtettem a jelszavam 

Nem vagy belépve

Ez a funkció csak regisztrált tagoknak elérhető. Csatlakozz most a Networkhöz vagy ha már tag vagy, lépj be itt:

SZÁZNYOLCVANKETTEDIK RÉSZ

 

A költészet mindenféle kánontól függetlenül létezik, és nemzedékről nemzedékre mindig megújítja magát.

 

Most már jöhetnek újra az eddig tartalékolt kérdések:

 

v     Kell-e a jó verset örökösen magyarázni, nem szükséges-e, hogy a maga erejéből érvényesüljön?

 

Igazából a vers magyarázata, értelmezése sohasem helyettesítheti magát a verset, és főleg sohasem állhat a vers helyett. A magyarázat, értelmezés akár köteteket is megtölthet, de nem képes a vers élményét megragadni. Úgy aránylik a vershez, mint fejőstehén a szuperszonikus repülőgéphez.

 

A jó vers magában érvényesül. A magyarázat, elemzés, ha lényegre törő, esetleg segíthet nekünk a vers még ismeretlen dimenzióinak feltárásában, de nem képes lírai élményközösséget adni.

 

Más kérdés, hogy kell-e egyáltalán magyarázni a verset?

 

Jó esetben a magyarázatot nem a vers igényli, hanem a magyarázó. Néha jólesik szembenézni a verssel, és megkísérelni az élményt írásba foglalni – esszé, tankönyv, vagy valami más ürügyén.

 

A kritikusnak a verset nem magyaráznia, hanem vallatnia, értékelnie kell. Itt bőven láthatunk szerepzavart. Ma sok esetben az állítólagos kritikus valóban magyarázza a kanonizált költők műveit, sőt kimondottan a hódolatát fejezi ki előttük.

 

A jó verset nem befolyásolja, ha kritizálják, az se, ha nem. Nem befolyásolja, ha magyarázzák – az se, ha nem. Lírai élményközösséget ad így is, úgy is.

 

Baj akkor van, ha a verset állandóan magyarázni kell, mert különben a befogadónak nincs esélye. Ilyen esetben maga az örökös magyarázat leplezi le a lényeget: a vers magától esélytelen. A kanonizált költők sok versével éppen ez a helyzet.

 

Erre kell a kánon infrastruktúrája.

 

Csakhogy…

 

v     Pótolhatja-e az infrastruktúra a valódi költői erőt?

 

Felesleges ismételni, az eddigiekből kiderült: Nem.

 

Folytatása következik.

 

 

Címkék: esszé tanulmány

Kommentáld!

Ez egy válasz üzenetére.

mégsem

Hozzászólások

Impresszum
Network.hu Kft.

E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu