Kis türelmet...
Voltaképpen nem tudtam rájönni, honnan eredhet a szólásmondás: Elverte, megrázta, mint Krisztus urunk a vargát.
Pedig írtak róla sokan. Juhász Gyula versében például Ahasvérus, a varga azonos egy másik keresztény mitológiai figurával, a bolygó zsidóval.
Az Ahasvérus név egyébként a híres perzsa uralkodó nevére megy vissza (Khsajársá=Xerxész), Eszter könyvében szerepel ilyen névalakban.
A bolygó zsidó lenne ama bizonyos varga?
Nem hiszem – vagy csak nem tetszik…
———
Inkább egy másik történet, ami szintén “Krisztusról” és a vargáról szól.
———-
A XVIII. századi Magyarországon úrnapján szokásban voltak a passiójátékok. Hasonlóképpen az angliai misztériumjátékokhoz, itt is a különböző céhek (ahol voltak) emberei hagyományosan ugyanazon szerepeket szokták eljátszani.
Az viszont igen sok vitát váltott ki, hogy ki lesz a Megváltó.
Valamelyik évben ez a szerep egy jámbor molnárembernek jutott.
Fel is készült rá tisztességesen: megmosdott, tiszta inget vett, meggyónt és megáldozott, mert hát akárhogyan csak nem alakíthatja Krisztust.
Elérkezett a nagy nap, és a derék molnárt finoman a keresztfához kötözték. Nem feszítették, mint az ókori halálraítélteket, csak szép finoman hozzákötözték, ügyelve rá, hogy ne essen baja. Amíg be nem vitték a színre, kedélyesen eldiskurált a segítőivel.
(Akit valóban keresztre feszítenek, aligha tud megszólalni. A kifeszített testhelyzet éppen a kilégzést gátolja, ettől fullad meg majd hosszú szenvedés után a szerencsétlen, keresztre feszített ember.
A hollywoodi filmek megszokott megszokott jelenete, amikor Spartacus vagy Jézus a keresztről higgadtan filozofál, vigasztal, végrendelkezik, vagy egyszerűen csak osztja az észt, képtelenség.)
Akkoriban még talán nem ismerték a munkavédelem fogalmát, de azért sejtették, hogy a kereszthez kötözött embernek baja eshet, vigyáztak hát.
Amikor az idő elérkezett, bevitték a színre a molnárt, mint keresztre feszített Krisztust, és a forgatókönyv szerint egy csoport szereplő sértegetni kezdte. Városbeliek voltak ezek is, de csak amúgy gondolomformán tanulták meg a szerepüket. Először még nagyjából újtestamentumi – vagy annak vélt – sértések hangzottak el, aztán kénytelenek voltak rögtönözni.
A molnár tűrte mindezt békességgel, jámbor krisztusi belenyugvással. Hanem amikor a dolog mindinkább improvizációba ment át, és elhangzott a “Kódis!”, aztán meg a “Részeges!”, a molnár mocorogni kezdett a kereszten, jelezvén, hogy a béketűrésének megvan a határa.
Ekkor pediglen előállott a varga, és a következő becsületsértést üvöltötte a derék molnár arcába:
- Liszttolvaj!
Ez már végképp tűrhetetlen volt. A molnár olyan képet vágott, mint akin ostorral vertek végig, mindkét karja megrándult, a nyakán kidagadtak az erek:
- Adok én neked, varga! Elagyabugyállak én, csak szálljak le a keresztről!
E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu
Kapcsolódó cikkek:
A vitéz szabómester
Bismarck háziorvosa
A hosszú élet egyetlen módja
Mért ostobák a hivatalnokok?