Kis türelmet...
Pongrác (május 12.), Szervác (május 13.) és Bonifác (május 14.) a „fagyosszentek” a kertek rémei hírben állnak hiszen az évszázados megfigyelés és tapasztalat szerint a tavaszi meleg időjárás május közepe felé hirtelen hidegre fordulhat ami egyetlen koratavaszi növénynek sem kedvez.
A kalendáriumokban olvasható rigmusok is erre figyelmeztetnek:
"Szervác, Pongrác, Bonifác, mind a fagyosszentek,
Hogy a szőlő el ne fagyjon, füstöljenek kentek!"
Ilyentájt szoktak fellépni a késő tavaszi fagyok, s óriási károkat okoznak a mezőgazdaságnak. A májusi fagykár oka, hogy ilyenkorra a növények sejtnedve felhígul, s ezért a 2-3 fokos fagy is végzetessé válhat. A sejtek között levő járatokban ugyanis megfagy a víz, s a képződő jégkristályok valósággal kiszívják a környező sejtek nedvességét. A jég szétroncsolja a sejtek falát és a növény elpusztul. A gyümölcsfák levelei felhólyagosodnak, majd megbarnulva lehullanak. A gabonanövények szára felpuhul, a kalász kifehéredik. A zöldségfélék úgy összezsugorodnak, mintha leforrázták volna őket. A fagyra legérzékenyebbek a bab, a paradicsom, az uborka és a tök – ezeket úgy érdemes vetni, hogy a zsenge hajtás csak a fagyosszentek után bújjon ki a földből.
Szent Pongrác és Szent Bonifác ókeresztény vértanúk voltak (304-ben), Szent Szervác püspök, hitvalló volt (360 k.).
A néphiedelemben a legenda szerint Szervác a Tisza közepén víz nélkül megfulladt, Pongrác kánikulában a subában is megfagyott, Bonifácot pedig halálra csipkedték a szúnyogok. Ezért haragszanak az emberekre és térnek vissza évente, hogy bosszantsák őket és tönkretegyék a termést. Fagyot ráznak, megdermesztik a veteményt, letarolják a földet. Egyes vidékeken viszont úgy vélik, hogy a rosszindulatú szentek jóságosak is tudnak lenni ugyanis ha kisüt a nap bő termést hozhat a szőlősgazdáknak. Felénk úgy vélik, ha fagyosszentekkor nincs felhő akkor sok bor lesz.
"Sok bort hoz a három ác,
Szervác, Pondrác, Bonifác,
Ha felhőt egyet lem látsz."
Több hasonló tartalmú rigus is ismeretes. Pl:
"Szervác, Pongrác, Bonifác,
megharagszik s fagyot ráz."
" Szervác, pongrác, Bonifác,
Zsófia után is lehet gyász." - ami arra utal, hogy Zsófia napja (május 15) is hozhat még fagyot, ezért némely vidékeken Zsófiát is a rosszindulatú szentek közé sorolják.
Ám nemcsak Szervác, Pongrác és Bonifác május fagyosszentjei. Még van egy Orbán.
Orbán pápa 223-ban lett a katolikus egyház feje és 230-ban szenvedett vértanúhalált.
Orbán napja, május 25. Szent Orbán a szőlőtermesztők, kádárok, kocsmárosok patrónusa. A néphagyomány a fagyosszentek közé sorolja. Az Orbán-napi hideg a szőlőnek árt leginkább, ezért sokfelé szobrot emeltek számára a szőlőben, és ezen a napon körmenetben keresték fel. A szőlőtermelő falvak a szőlőhegy védelmét és a bő termés biztosítását várták tőle.
Ha ezen a napon lehűl a levegő és a vizek befagynak, akkor a szőlőt igen súlyos kár éri. Ha orbán napján fagy van akkor ősszel a vincellérek nem szüretelnek. Egészen távoli prognózist mutat a népi jövendölés:
"Ha Orbán nevet, a szőlő sír."
"Savanyú lesz a bor, ha Orbán napja esős, édes, ha tiszta az idő."
Felhasznáták ezt a napot terménybecslésre is, mert " Ha Orbán napja szép akkor bő lesz az esztendő."
Fagyosszentek
Be kén' jól rendezni Vácot,
Odazárni Bonifácot,
Szerváciust és Pongrácot...
Mert az már szörnyü és galád,
Hogy mit művel e szép család...
Megszégyenít májust, tavaszt,
Fület és lábat megfagyaszt...
Összejött egy sokadalom,
Hogy halljon egy kis térzenét
— Melyről már túl sok a dalom -
S pár perc és rebbent szerteszét...
Riporterünk is visszatért,
— Nos, tartottak künn térzenét?
— Igen — szólt kurtán, fagyosan.
— A banda játszott ám azért,
Mert hát történt egy kis hiba:
Szájhoz fagyott a trombita...
Ady Endre
E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu
Kapcsolódó cikkek:
Márton napja
Mementó
Madarak és Fák napja
A víz világnapja