Kis türelmet...
A sárgarépa valószínűleg Kis-Ázsiából származik, ahol több mint két évezreden keresztül vadon nőtt. A Földközi-tenger medencéjének lakói tehát már jóval időszámításunk kezdete előtt fogyasztották a répagyökeret.
Gyökerének alakja fajtától függően változó, vaskos karószerű vagy gömbölyű, narancs vagy citromsárga színű úgynevezett raktározógyökér.
Levelei két háromszorosan szárnyaltak, sallangosak. Virágzat alatti gallérlevelek az alsó levelekhez hasonlóak.
Virágzata a második évben megjelenő apró virágokból álló ernyő. Fehér színű, az ernyő közepén narancssárga virágok nyílnak. Az ernyő virágzás előtt és után gömbösen összehajló, majd éréskor szétterülő, májustól júliusig nyíló.
A termések horgas tüskékkel fedettek.
A karógyökerének leve narancssárga színű, íze édes.
Kémiai alkotórészek
Vitaminok ( β-karotin, melyből a szervezet A-vitamint állít elő, molekuláikban szabályosan váltakoznak az egyszerű és kettős kötések, ezért sárga vagy narancssárga színű a répalé.), antocián,nyomelemek, ásványi anyagok, flavoidok, poliszacharinok, növényi savak (P-kumarinsav, klorogénsav).
Hatás
Táplálkozási szempontból a sárgarépa legnagyobb értékét magas bétakarotintartalma jelenti, de ez a zöldség más karotinokban is bõvelkedik (pl. alfakarotin). A vér alacsony bétakarotinszintje fokozhatja egyes rákbetegségek kockázatát, és ez a növényi festékanyag a többi karotinhoz hasonlóan jelentõs antioxidáns, így a szabad gyökök károsító hatásával szemben véd. A daganatos betegségek korai szakaszában hat, illetve fogyasztása gátolja a szervezetben zajló káros oxidatív folyamatokat. Napi 180 mg, kb 1,5 dl répalé jelentősen növeli a fehérvérsejtek számát. Lassítja az öregedési folyamatokat. Hozzájárul a normális hám- és csontképzéshez. Nélkülönözhetetlen előanyaga a látóbíbornak.
Az A-vitamin hiányának az egyik legelsõ tünete a farkasvakság. A szem képtelen alkalmazkodni a gyenge fényhez, ha az ideghártya fényés színérzékelõ receptoraihoz szükséges retinol (A-vitamin) nincs jelen. A vitamin hiánya esetén már napi egy sárgarépa is elegendõ lehet a szürkületi látás helyreállításához.
A sárgarépaléből a szervezet jobban fel tudja venni a β-karotint, mint magából a zöldségből.
Napi 1-1,5 dl répalé fogyasztása fedezi a β-karotin szükségletet, melyből a májban és a bélfalban karotináz enzim hatására A-vitamin képződik. A répalé fogyasztása különösen nyáron ajánlott. Napozás során veszélyes szabadgyökök szabadulnak fel, melyek meggyorsítják a bőr öregedését.
A legtöbb zöldségfélével ellentétben, a sárgarépa fõzve táplálóbb, mint nyersen. A vastag sejtfalak miatt a szervezet a nyers sárgarépa bétakarotintartalmának mindössze 25%-át képes hasznosítani. A fõzés során azonban károsodnak a sejtfalak, így a szervezet számára a karotin hozzáférhetõbbé válik, és ha az ételben a felszívódáshoz szükséges zsírok is jelen vannak, akkor a sárgarépa karotintartalmának több mint a fele hasznosul
Sárgarépasaláta
Hozzávaló:
3 dl natúr joghurt
1 evőkanál olaj
2 fej lilahagyma, vékonyra felszeletelve és gyűrűkre szedve
40 dkg Eisberg vékony csíkokra vágott sárgarépa
1 kávéskanál őrölt kömény
1 kávéskanál őrölt gyömbér
1 evőkanál currypor
só
2 piros chilipaprika, kimagozva és vékonyan felkarikázva
A tálaláshoz:
1 nagy marék friss korianderzöld
Egy jó evőkanálnyi olívaolajat mérsékelt tűzön megmelegítünk egy nagy wokban, és beleszórjuk a felkarikázott, gyűrűkre szedett lilahagymát. Néhány perc alatt, kevergetve puhára pároljuk, aztán hozzáadunk egy nagy adag vékonyan fellaskázott sárgarépát -csíkokra vágva is kapható, így még gyorsabban haladunk - , és ha ezzel is jól elkevertük, jöhet a fűszerezés: adunk hozzá egy teáskanálnyi az őrölt gyömbért, ugyanennyi őrölt köményt, majd a currypor következik.
A fűszeres-hagymás répát alaposan összekeverjük, megsózzuk, és egészen kevés meleg víz hozzáadásával nagy lángon félpuhára pároljuk. Ez hamar megy, kb. 8 perc alatt megvan. Közben a répához keverünk egy kimagozott, felaprított, piros chilipaprikát, és készen is vagyunk.
Tálaláskor az indiai sárgarépát tányérokra szedjük, rákanalazzuk egy adag sűrű joghurtot és az egészet megszórjuk apróra vágott friss korianderzölddel.
Répás muffin
Hozzávalók:
2 sárgarépa
1 alma
2 evőkanál liszt
30 dkg kristálycukor
20 dkg margarin
1 zacskó sütőpor
A répát és az almát meghámozom, majd egy tálba reszelem. Fokozatosan hozzákeverem a lisztet, a cukrot, a sütőport, a szétmorzsolt margarint, és
– a tészta állagától függően – 2-3 evőkanál vizet. Az a jó, ha piskóta állagú tésztát kapunk. A masszát muffin-sütőformákba töltöm, és előmelegített sütőben, 200 fokon körülbelül negyven percen keresztül sütöm. Akkor van kész, ha szép aranybarna színt kap.
Kivajazott és liszttel megszórt muffin sütőformákba töltsük háromnegyedig, majd előmelegített sütőben 150-160 fokon süssük 20-25 percig.
Sárgarépás süti
Hozzávalók:
4 tojás,1 bögre cukor,1 cs. vaníliáscukor,fél cs. sütőpor,1 bögre liszt,2 ek. olaj,1 bögre reszelt sárgarépa,1 dl sárgarépa-narancsital vagy narancslé,1 marék mazsola,fahéj
A tojásokat elkeverjük a cukorral és a vaníliáscukorral,majd a többi hozzávalót is apránként belekeverjük.A masszát sütőpapírral bélelt tepsibe öntjük és 180 fokon megsütjük.
Sárgarépás rétes
Hozzávalók:
1 csomag (4 lapos) réteslap (aki tud saját maga készíteni, az kb. ekkora adagot készítsen), 1-1,5 kg sárgarépa (én a rövid, gömbölyű végűt használom, mert szerintem az édesebb), 1 citrom lereszelt héja, ízlés szerint cukor, csipet só, olaj, vagy olvasztott vaj a réteslap megkenéséhez.
A sárgarépát sajtreszelőn lereszelem, levétől kinyomkodom (ugyanúgy, mintha káposztát dinsztelnék!), a sót és a cukrot ráhintem, megdinsztelem, majd ha kihűlt, bele reszelem a citrom héját. Ezután a szokott módon a réteslapot (2 lapot) megkenem az olvasztott vajjal, vagy olajjal, ráteszem a répa egyik felét, feltekerem, a tetejét is megkenem az olajjal, vagy vajjal. (A répa másik felét a másik (2 lap) réteshez használom fel.) Sütőbe teszem, s közepes hőfokon világos pirosra sütöm. Viszonylag hamar megsül!
A répa kinyomkodott levét átszűröm sűrű szitán, palackba töltöm, és hűtőszekrénybe teszem. Nagyon fimon, vitamindús ivólé! Keverhetek hozzá natúr narancslevet, úgy még pikánsabb, de fogyasztható önmagában is.
Mogyorós sárgarépatorta
Hozzávalók:
50 dkg sárgarépa,
2 evőkanál liszt,
50 dkg vágott mogyoró,
4 teáskanál sütőpor,
8 tojás,
3 evőkanál narancslé,
1 narancs héja,
30 dkg méz,
4 evőkanál szilvalekvár,
15 dkg fehér csokoládé,
marcipánmassza
A megtisztított sárgarépát lereszelem, hozzáadom a 2 evőkanál lisztet, a mézet, mogyorót, sütőport, valamint a narancslével és reszelt narancshéjjal összekevert tojássárgájákat. A tojásfehérjét kemény habbá verem, majd óvatosan a tésztába forgatom. Ha szépen eldolgoztam a masszát, kivajazott, sütőpapírral bélelt, 26 cm átmérőjű kerek tortaformába öntöm. Előmelegített 200 fokos (gázsütő hatos fokozat) sütőben 55 percig sütöm.
Sütés után rácsra borítom, és óvatosan lefejtem róla a sütőpapírt. Hagyom hűlni, közben a bevonathoz a lekvárt kevés vízzel felforralom, megkenem vele a lehűlt tészta tetejét és oldalát egyaránt. A vízgőz fölött felolvasztott fehér csokoládéval megkenem a torta tetejét, majd a marcipánmasszából apró répákat formázok, s ezzel díszítem. A répatortához a marcipánmasszából egyszerűbb a narancsszínűt választani, bár én inkább a fehéret szeretem, ugyanis ezt különböző színes folyadékokkal (málna-, kivi-, narancsszörp), kakaóporral igény szerint színezhetem. Talán bizarnak tűnik, de a sárgarépát
időnként - szezonja lévén - 50 dkg reszelt sütőtökkel helyettesítem. Isteni csemege lesz belőle így is!
E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu
Kommentáld!