Kis türelmet...

Bejelentkezés

 

Add meg az e-mail címed, amellyel regisztráltál. Erre a címre megírjuk, hogy hogyan tudsz új jelszót megadni. Ha nem tudod, hogy melyik címedről regisztráltál, írj nekünk: ugyfelszolgalat@network.hu

 

A jelszavadat elküldtük a megadott email címre.

Elfelejtettem a jelszavam 

Nem vagy belépve

Ez a funkció csak regisztrált tagoknak elérhető. Csatlakozz most a Networkhöz vagy ha már tag vagy, lépj be itt:

 

 

 

 network.hu

 

 Húsvéti ételeink

 

 

A húsvéti bárány az ünnep áldozati jellegű étele, amelyet már az ószövetségi zsidók is fogyasztottak keserű salátával és kovásztalan kenyérrel Egyiptomból való megmenekülésüknek és elsőszülöttjeik váltsága emlékezetére. Izsák helyett leölt kos szerepel Ábrahám áldozatában is. Engesztelő napjukon pedig a zsidók a pusztába bűnbakot eresztettek.
Minthogy Jézus az emberiség váltságára jött a földre, érthető, hogy már az újszövetségi könyvek is Isten bárányányak nevezik őt –az ószövetségi előképekre támaszkodva.


A tojás általános tisztelete jóval távolibb múltba nyúlik vissza, hiszen az élet, az átváltozás, az újjászületés archaikus jelképe. Az életet hordozó csíra már régóta a világmindenség jelképe a Föld számos népének hitvilágában, jó néhány teremtésmítosz pedig egyenesen a világnak a tojásból való megszületését beszéli el. A húsvét sok néprajztudós és antropológus szerint az ősi tavaszünnepek keresztény örököse, ezért kapcsolódhatott hozzá olyan szorosan a tojás kultusza, ami a föltámadt Krisztust jelképezi. Ahogyan a tojásból új élet éled, úgy támad fel Krisztus is a sírjából, az emberek megváltására. Egy másik felfogásban a tojáshéj az Ószövetséget, belseje az Újtestamentumot jelképezi. Vörös színe Krisztusnak az emberiségért kiontott vérére emlékeztet. Ez utóbbi motívum számtalan változatban a néphiedelmek között is megtalálható A körmendiek például úgy mesélik, hogy mikor Jézust keresztre feszítették, odament egy asszony, aki kosarában tojást vitt. Letette és elkezdett imádkozni. Egyszercsak egy csöpp vér csöppent az egyik tojásra és megpirosodott tőle. Ezért festik pirosra a tojást húsvétkor.(húsvéti-, ill. a piros tojás ajándékozása).

Az ünnep egyik dísze és egyben “kenyere” a cifrára fonott nagy kalács. Alapja szinte egyugyanazon kelt tészta, amit a különböző népek eltérő hagyományaik és vérmérsékletük szerint ízesítenek, fűszereznek, díszítenek.

A sonka a parasztélet gazdasági és kultikus rendje következtében vált már igen régen jellegzetes húsvéti eledelek közé tartozik. A hozzá fűződő hiedelmek inkább mágikus, mint szakrális jellegűek. A húsvéti sonkát sok helyen úgy eszik, hogy csontot nem törnek benne.

 

 

 

A sonka főzése húsvétra!

 

 

A sonkát langyos vízben mossuk meg, majd áztassuk be fél-egy napra és egy nagy edényben annyi hideg vízben tesszük fel főni, hogy a víz teljesen ellepje. Kb. három-négy órán keresztül főzzük. Mikor megpuhult, lekapcsoljuk a lángot és a saját levében hagyjuk kihűlni. Leöntjük a levét, majd a sonkát hideg helyre tesszük. A főzőlevét felhasználhatjuk levesek‚ főzelékek ízesítéséhez, de főzhetünk benne kemény tojást is, mely különleges ízt ad neki.


Tipp!

Ha a sonka főzővizébe 3 db szegfűszeget és némi narancshéjat teszünk pikánsabb lesz tőle.

 

 

 

 

Tojással sült foszlós húsvéti kalács (a sonkához)



Hozzávalók (6 személyre): liszt 0,5 kg; élesztő 3 dkg; tej 3,5 dl; tojássárgája 2 db; porcukor 5 dkg; vaj 8 dkg; só 1 mokkáskanál; kemény tojás 6 db; a kenéshez 1 tojássárgája.

A lisztet mélyebb tálba szitáljuk, a közepébe mélyedést készítünk, majd beleöntjük az előzőleg 1 dl cukros langyos tejben felfuttatott élesztőt és csak annyi lisztet keverünk hozzá, hogy galuska lágyságú legyen, tetejét liszttel megszórjuk, betakarjuk és kétszeresére kelesztjük. (kb. 20 perc). Ekkor hozzáadjuk a maradék tejet és cukrot, a tojássárgákat, a sót és jól összedolgozzuk, majd 2-3 adagban beledagasztjuk az olvasztott, de nem meleg vajat, amíg csak szép hólyagos nem lesz. Tetejét megszórjuk liszttel, betakarjuk, langyos helyen kétszeresére kelesztjük, majd lisztezett deszkán lazán átgyúrjuk, három részre osztjuk, hengereket sodrunk belőle, megfonjuk. Vajjal kikent kerek tortaformába kanyarítjuk úgy, hogy a végek közepére kerüljenek, letakarjuk, langyos helyen addig kelesztjük, amíg a tészta már majdnem a forma pereméig ér. Belenyomkodjuk a beolajozott, keskenyedő végén tojástűvel kiszúrt kemény tojásokat; - ez kerül felülre. Beolajozni azért kell, hogy ne ragadjon rá a tészta, kiszúrni pedig azért, hogy a benne lévő levegő a hő hatására, sülés közben szét ne robbantsa a tojásokat. Megkenjük a tésztát (a tojásokat nem) a tojássárgával és előmelegített sütőben (200 °C-on) 40-45 percig sütjük, ha nagyon pirulna a teteje, fóliával betakarjuk. A formában hagyjuk langyosra kihűlni, lehúzzuk róla a tortagyűrűt és konyharuhával letakarva hagyjuk teljesen kihűlni. Csak az asztalnál szeleteljük, úgy, hogy mindenkinek jusson a tojásból is.

 

network.hu

 

 

Húsvéti párolt báránycomb

 

Hozzávalók:

6 főre, Kb 1500 g báránycomb csontjával, 8 gerezd fokhagyma, őrölt bors, 20 ml konyak, 4 ek olívaolaj, 1 csokor petrezselyem, 8 ág kakukkfű, 4 ág rozmaring,80 g puha vaj, tengeri só, 125 ml száraz vörösbor, 125 ml zöldségleves, 125 ml tejszín.

 

Húzzuk le a báránycomb bőrét, ha szükséges és konyhai törlővel töröljük szárázra. Hámozzunk meg 5 gerzd fokhagymát, és nyomjuk át fokhagymanyómon. Őröljünk rá bőségesen borsot és keverjük el a konyakkal, majd cseppenként keverjük hozzá az olajat. A fűszernövényeket mossuk meg, rázzuk szárazra, a felét teritsük szét erős alufólián.
A fokhagymás olajjal dörzsöljük be a combot, fektesük az alufóliára és szórjuk rá egycnletesen a maradék fűszereket. Csavarjuk az alufóliába a combot. 1 napig hűvös helyen, de nem hütőszekrényben hagyjuk pácolódni.
Másnap a fűszernövényeket távólitsuk el róla. A vajat keverjük habosra, fokhagymanyomon nyomjuk át a maradék fokhagymát, és keverjük össze. A comb minden oldalát sózzuk be, helyezzük sűtőrácsra. kenjük be a fokhagymás vajjal. 250 °C fokra, előmelegitett sütőbe tegyük be úgy,hogy a lecsepegő zsirt egy tepsi felfogja. A hőfokot csökkentsük 200°C fokra és 45-50 percig süssük, ezalatt a comb belseje halvány rózsaszin lesz. Fektessük a combot előmelegitctt tálra és takarjuk le alufólával, majd tegyük vissza a kikapcsolt, sütőbe,hogy meleg maradjon.
A lecsepegett zsirt öntsük lábasba, adjuk hozzá a vörösbort és a levest, főzzük el a levét, és finom szitán szűrjűk át egy másik lábosba. Adjuk hozzá a tejszint és nagy lángon süritsük krémszerűvé. Sózzuk borsozzuk. A combot vágjuk vékony szeletekre, és ízlés szerinti köretekkel tálaljuk.A mártást külön kináljuk mellé.

 

 

 

network.hu

 

 

Húsvéti sárgatúró

Ez az Alföldi édesség a húsvéti ünnepi hidegtálra kerül a főtt sonka, főtt kolbász, és a hideg töltött dagadó mellé. Kötelező a füstölt finomságokkal együtt enni! Sok helyen ez furcsa, de érdemes megkóstolni, mert nagyon finom. És kenyér helyett kizárólag kalács dukál minden mellé!

 

 

Hozzávalók:

- ahány dl tej, annyi tojás
- ízlés szerint cukor
- vaníliás cukor
- mazsola
- leheletnyi só
- egy nagy gézdarab

A tejet együtt melegítem a mazsolával, vaníliás cukorral, cukorral, a pici sóval. Elkeverem. Beleütöm a tojásokat, és csak nagyon finoman, villával piszkálom meg annyira, hogy a tojások sárgája szétfolyjon. Nagyon kis lángon kell végig főzni. Mikor felforr, túrószerűen összeáll az egész, mert a tejből a savó kicsapódik. Ekkor leveszem a tűzről, és egy gézdarabba átmerem az egészet, jól összekötöm, és föllógatom egy olyan helyre, ahol ki tud csöpögni. Pár óra kell neki. Aztán kibontom a gézből (most már teljesen összeállt egy gombócba), és hűtőbe teszem.

 

 

 

network.hu

 

 

Húsvéti keksztojás

 

Hozzávalók:


40 dkg édes darált háztartási keksz,
20 dkg vaj vagy margarin,
15 dkg porcukor,
5 dkg narancslekvár,
3 dkg kakaópor,
szükség szerint narancslé,

 


Díszítéshez:


kókuszreszelék,
tortadara,
színes szórócukor és apró cukortojás
/De be lehet vonni csokoládéval is./

 

A vajat vagy margarint a porcukorral és kakaóporral kikeverjük, hozzáadjuk a darált kekszet és a lekvárt, majd annyi narancslével gyúrjuk össze, hogy jól formázható masszát kapjuk. Rövid ideig pihentetjük. A masszából tetszés szerinti nagyságú fél tojásokat formálunk /én egy evőkanálba nyomkodtam be és szép tojásformája lett/, részben kókuszreszelékbe forgatjuk, részben megszórjuk tortadarával, színes szórócukorral, ill. cukortojásokat nyomkodunk bele.


Megjegyzés:
Ha felnőttek részére készítjük tegyünk bele rumot és csokoládémázzal vonjuk be. Nagyobb minyonpapirba téve mutatós és nagyon finom

 

 

 

 network.hu

 

 


Lédús gyümölccsel készült húsvéti torta

 

  


Hozzávalók:
A tésztához: 12,5 dkg Rama Sütőmargarin 1 mokkáskanál sütőpor 12,5 dkg finomliszt 3 db tojás fél teáskanál reszelt citromhéj 12,5 dkg kristálycukor


A forma kikenéséhez: sütőmargarin


A rátéthez: 22,5 dkg darabos barackdzsem 3 dkg aprított pisztácia 2 dl tejszín fél citrom leve vagy 2 cl barackpálinka 3,5 dl fehérbor vagy szőlőlé 1 nagy üveg sárgabarack befőtt (850 ml) 8 levél színtelen zselatin

Elkészítése:
A margarint a cukorral, kézi habverővel krémesre keverjük. A tojásokat és a reszelt citromhéjat hozzáadva tovább keverjük. A lisztet a sütőporral összekeverjük és a margarin-tojáskeverékhez adjuk, majd lazán belekeverjük. A sütőformát margarinnal kikenjük, majd beleöntjük a masszát, a tetejét elsimítjuk. Előmelegített sütőben, 180 °C-on, kb. 45 pecig sütjük. Eközben a rátéthez beáztatjuk a zselatint hideg vízbe. A barackot lecsepegtetjük, a levét felfogjuk és kb. 1,5 dl levet felmelegítünk, feloldjuk benne a lecsepegtetett zselatint, majd állandó keverés mellett, kis adagokban hozzáadjuk a fehérbort vagy a gyümölcslevet. A zselatinos borkeverékből egy kb. 2 cm magas, nagyméretű (1 liter térfogatú) fél tojás formát félig megtöltünk és lehűtjük. Használhatunk a tojásforma helyett egy kerek aljú tálat is. Jó tanács: nem dől el a forma, ha egy összetekert konyharuhával körben megtámasztjuk. Amikor a zselé megszilárdult, a felezett sárgabarackot rátesszük és felöntjük a forma pereméig a maradék borkeverékes zselével. A befőtt levéből három evőkanállal elveszünk, citromlével vagy barackpálinkával ízesítjük. A lehűtött tortalapot ezzel a keverékkel, egy kanál segítségével többször áthúzzuk, majd baracklevet csepegtetünk rá. A darabos barackdzsemet szitán áttörjük és egy kissé felmelegítjük, ezután bekenjük vele a tortalapot. A barackzselés tojásformát meleg vízbe merítjük és kifordítjuk a tortaalapra. A torta peremét pisztáciával beszórjuk, illetve felvert tejszínhabbal díszítjük. A tortát fogyasztásig hűtőbe tesszük.

 

 

 

Sonkás párnák

 

 

Hozzávalók:


a tésztához:
12 dkg sütőmargarin
2 darab tojás
8 dkg élesztő
1 evőkanál só
1 evőkanál kristálycukor
10 dkg rétesliszt
1 kg finomliszt
1 dl tej
150 g tejföl ( kicsi), 450 g tejföl (nagy)


a nyújtáshoz: finomliszt


a töltelékhez:
10 dkg sütőmargarin
20 dkg sajt
4 darab szép lilahagyma
1 fej fokhagyma
1 mokkáskanál őrölt feketebors
0,5 dl olaj
20 dkg krinolin vagy virsli
30 dkg főtt, füstölt sonka
2 dl tejföl


a tepsi kikenéséhez: sütőmargarin


a tetejére: 2 darab tojás szezámmag lenmag

A tejfölt a tejjel és a margarinnal kevergetve addig melegítjük, míg a margarin elolvad benne, de vigyázzunk, ne legyen forró! A kétféle lisztet, a cukrot és a sót beleszórjuk, az élesztőt belemorzsoljuk, a tojásokat beleütjük. 10 perc alatt könnyű kelt tésztát dagasztunk belőle. Letakarva, meleg helyen kb. 50 perc alatt a duplájára kelesztjük.

Amíg kel, elkészítjük a tölteléket: a sonkát és a krinolint apró kockákra vágjuk,az olajon megfuttatjuk, megborsozzuk, félretesszük. A fokhagymát finomra aprítjuk vagy összezúzzuk, az olvasztott margarinon megfuttatjuk. A lilahagymát vékony karikákra vágjuk, gyűrűire szedjük.

Ha megkelt a tészta, 4 részre osztjuk. Vékony, kb. 50x25 cm-es téglalappá nyújtjuk, először a margarinos fokhagymával, majd a tejföllel megkenjük. A pirított húst majd a lila hagymát rászórjuk, sajtot reszelünk rá, és szorosan összetekerjük.

Trapéz alakú kis “párnákra" vágjuk, margarinnal kikent tepsibe rakjuk. Letakarva kelesztjük még kb. fél órán át. Végül felvert tojással lekenjük, szezámmagal és lenmaggal megszórjuk . Előmelegített sütőben, jó közepes lánggal (190 °C, légkeveréses sütőben 170 °C) kb. 25 perc alatt megsütjük

 

 

network.hu

 

 

Húsvéti töltött tojás

 


 

10 db főtt tojás
10-15 dkg főtt/füstölt sonka
1 dl tejföl
petrezselyem
1 ek mustár
2 ek majonéz(cukormentes)
10 dkg reszelt füstölt sajt
1 fej lilahagyma
1-2 szál zöldhagyma

bors

A sonka főzőlevében keményre főzünk annyi tojást, ahány vendégre számítunk szorozva kettővel, plusz még 5 db, mert nagyon finom. A megfőtt tojást hidegvízben áztatjuk. Megtörjük, megtisztítjuk, kettébe vágjuk, sárgáját kiszedjük

A tojásokat félbe vágjuk és a sárgáját egy keverőtálba tesszük. A fehérjéket a lukas felükkel felfelé egy tűzálló tálba fektetjük. Az összes hozzávalót összeaprítjuk, a sajt felét és a mustárt, majonézt, tejfölt hozzáadjuk a sárgájákhoz és egy botmixerrel vagy bármivel összedolgozzuk. Egy kiskanál segítségével visszatöltjük a fehérjékbe .A tetejét megszórjuk reszelt sajttal és kb. 10 percig sütjük. Ha van grill fokozat akkor a sajtot barnásra grillezzük. Én salátalevélre szoktam rakni.
Melegen és kihűtve is egyaránt finom!
Jó étvágyat:)! Tanácsok: Nem muszáj ragaszkodni a mennyiségekhez, folyamatos kóstolgatás mellett ki lehet keverni mindenki ízlésének a legmegfelelőbb tölteléket.:)

 

 

 

network.hu

 


Brokkolis sonkatekercs

 

 

Hozzávalók:

(8 személyre)


16 szelet gépsonka (kb. 30 dkg)
50 dkg brokkoli
3 dkg vaj
2 ekl liszt
2 dl tej

őrölt bors
szerecsendió

 

 

A brokkolit rózsáira szedjük és enyhén sós vízben puhára főzzük, majd krumplinyomóval péppé törjük.

A megolvasztott vajon világosbarnára pirítjuk a lisztet, meleg tejjel fölöntjük, és állandóan kevergetve sűrűre főzzük. A tűzről levéve sóval, őrölt borssal fűszerezzük, majd a brokkolipürét is hozzákeverjük.

A sonkaszeleteket egyenként megkenjük a kihűlt krémmel, fölcsavarjuk és behűtve kínáljuk.

 

 

 

Hideg sonkás sajttekercs

 

Hozzávalók:

(kb. 20 szelethez)


40 dkg trappista sajt
5 dkg vaj
20 dkg krémsajt
2 tojás
l ek mustár

őrölt bors
15 dkg gépsonka
1 csokor petrezselyem

 

 

A vajat a krémsajttal simára keverjük. Adjuk hozzá a két, villával összetört, főtt tojást, a mustárt, sózzuk, borsozzuk.

A sonkát nagyon apróra vágjuk és a szintén apróra vágott petrezselyemmel együtt a sajtkrémhez, keverjük.

A trappista sajtot egy darabban forró vízbe tesszük. Mérsékelt lángon addig “főzzük”, míg formálhatóan puha lesz. Ekkor óvatosan kiemeljük és nyújtófával vékony lappá, nyújtjuk. Rásimítjuk a sonkás krémet és fölcsavarjuk.

2-3 órára behűtjük, majd fölszeletelve tálra rendezzük.

 

 

 

network.hu

 

 

Legyünk mértékletesek!

 

A vendégjárás és a locsolkodás során nem kell mindenhol az összes fogást végigenni, ugyanúgy a vendéglátóknak sem muszáj minden vendéggel együtt enni, vagy akár még az étkezések között is falatozni; ugyanis egy ilyen pár napos bõséges lakmározást követõen epepanaszok, valamint gyomorrontás léphet fel.

Ugyanez vonatkozik az alkoholfogyasztásra is, melynek túlzásba vitele nemhogy balesetveszélyes, (gondoljunk csak arra, hányan ülnek ilyenkor volán mögé annak ellenére, hogy alkoholt fogyasztottak), de káros és egészségtelen is. A mértékletes alkoholfogyasztás egészséges embernél nem okoz károsodást, de egy ilyen ünnepen nem ritka, hogy sokan, bár "mindenhol csak egy pohárral" isznak, mégsem sikerül mértéket tartani; a nap végén pedig jön a túlzott alkoholfogyasztás okozta rosszullét, illetve a másnaposság.

 

 


Az ünnep, így a húsvét is attól igazán szép, hogy készülünk rá. Még meghittebbé válik, ha a készülődésben a családtagok is részt vesznek. Mindezekhez jó munkát és kellemes ünneplést kívánunk. Sok locsolót a lányoknak, a fiúknak nagy halom piros tojást!

 

 

 

network.hu

 

 

 

Kínáló

 

Kedves vendég, jó hogy jöttél.
Remélem, ma még nem ettél.
Terített asztal vár rátok,
szeretném, ha jóllaknátok.

 

 

Sonka, tojás, fonott kalács,
érte nem jár csak locsolás.
Rózsavíz hulljon a házba’
minden asszonyra és lányra.

Címkék: húsvét receptek

Kommentáld!

Ez egy válasz üzenetére.

mégsem

Hozzászólások

Impresszum
Network.hu Kft.

E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu