1. nap: Budapest – utazás Törökország felé (éjszaka a buszon)
Délelőtt indulunk busszal Budapestről. Útközben csak negyedórás pihenőkre állunk meg benzinkutak parkolóiban. Útvonal: Szerbia-Bulgária-Törökország. Az éjszakát a buszon utazással töltjük.
2. nap: Isztambul (szállás: szálloda)
A kora reggeli órákban érkezünk a török határra, ahol megvásároljuk a vízumokat. Ezt követően érkezünk délelőtt Isztambulba, ahol először a szállásunkat foglaljuk el egy belvároshoz közeli szállodában. Némi pihenés után rögtön városnézésre indulunk, hiszen rengeteg látnivalót tartogat számunkra ez a Kelet és Nyugat találkozóhelyének mondott metreopolisz. Isztambul, az ősi Konstantinápoly ma Törökország legnagyobb városa, ahol jól megférnek egymás mellett a modern és a több száz éves épületek. Elsőként a híres Kék Mecsethez (Sultanahmet dzsámi) látogatunk, mely a legnagyobb és leghíresebb dzsámi az országban. Isztambul jelképe ez az épület, mely az egyetlen 6 minaretes dzsámi Törökországban. A Kék Mecsettel szemben magasodó Aya Sofya azonban már ezer éve ott állt, amikor a Kék Mecsetet egyáltalán elkezdték építeni. Az Aya Sofya eredetileg bizánci templom volt, de amikor 1454-ben II. Mehmet szultán bevette Konstantinápolyt, átalakították mecsetnek. Ezt követően az Elsüllyedt Palotához (Yerebatan Saray) látogatunk, mely nem más, mint egy föld alatti ciszterna. Isztambuli szállodánkban egymás után két éjszakát töltünk.
3. nap: Isztambul (szállás: szálloda)
Folytatjuk városnézésünket Isztambulban, ahol elsőként a Topkapi Palotát járjuk be, mely 1453-tól kezdve 400 éven át folyamatosan épült. Emiatt időnként más és más építészeti stílusban folytatták az építését, így az aktuális uralkodó ízlése mindig nyomott hagyott a hatalmas palotarendszeren. A Topkapi nagyságára jellemző, hogy területe nagyobb, mint a Vatikáné. Többek közt megnézhetjük a Kincstárt, mely teljes egészében a „mesés Keletet“ idézi valamint a korabeli háremet. Ezután ellátogatunk a Fedett Bazárba, ahol nap mint nap 25.000 ember dolgozik közel 4000 üzletben. A bazár érdekessége, hogy jellege nem sokat változott az utóbbi évszázadokban. Felkeressük továbbá az Egyiptomi Fűszerbazárt is, majd a nap hátralévő részét szabadprogram keretében tölthetjük Isztambul központjában. Az éjszakát szállodában töltjük.
4. nap: Isztambul – Bursa (szállás: kemping)
A délelőttöt még Isztambul belvárosában töltjük, melynek során felkeressük a Chora templomot (Kariye Müsei). Világhíres mozaikokat és freskókat láthatunk itt, melyek bibliai jeleneteket ábrázolnak. Ezt követően egy hosszabb utazás vár ránk, melynek során elhagyjuk Isztambult és Bursa egymilliós városába utazunk. A szállásunk kempingben lesz.
5. nap: Bursa – utazás Kappadókia felé (éjszaka a buszon)
Egész napos városnézésre indulunk Törökország egyik legszebb városában, Bursában, ahol többek között megnézzük a Muradiye Dzsámit, a Nagy Dzsámit, a Zöld Mauzóleumot, a Zöld Mecsetet és a Zöld Medreszét. Természetesen látogatást teszünk a hangulatos bazárnegyedben is. Este továbbindulunk kelet felé, Kappadókia vidékére. Az éjszakát a buszon utazással töltjük.
6. nap: Tuz Gölü – Agzikarahan karavánszeráj – Acigöl – Kappadókia – Göreme
(szállás: kemping)
Kora reggel érkezünk a Tuz Gölü, a világ egyik legsósabb tavának partjára. A nyáron szinte teljesen kiszáradó tó fenekén teszünk egy rövid, sós-sivatagi sétát. Rövid időre megállunk az Agzikarahan karavánszerájnál, majd egy különleges kráternél (Acigöl) teszünk látogatást. Délután érkezünk utazásunk talán legszebb és legkülönösebb látnivalóihoz, Kappadókia területére. A vidék elsősorban a szokatlan formájú, kúpos hegyeiről nevezetes, melyek egy különleges anyagból, vulkáni tufából állnak. Ez a kőzet egyszerre stabil és könnyen alakítható; ennek köszönhetően a már eredetileg is rendkívül látványos hegyeket az évszázadok folyamán az itt élő emberek tovább alakították. A vulkáni tufába, a gúla alakú hegyek belsejébe vájták barlanglakásaikat, templomaikat, sőt nagy kiterjedésű föld alatti városokat is létrehoztak. Nem véletlen tehát, hogy utazásunk nagy részét Kappadókiában töltjük, és sorra látogatjuk végig a vidék eme páratlan csodáit. Szállásunk a terület központjában, Göremében, egy kellemes kempingben lesz, ahol egymás után négy éjszakát töltünk. Még ezen a napon, a késő délutáni órákban bejárjuk az Unesco Világörökség részét képező Göremei Szabadtéri Múzeumot. (*)
7. nap: Göreme – Kaymakli – Ihlara-völgy – Selime – Göreme (szállás: kemping)
Délelőtt rögtön a föld alá ereszkedünk, hogy valamelyest bejárjuk Kaymakli föld alatti városát, Kappadókia egyik legérdekesebb látnivalóját. Ezután buszunkkal a Melendiz-hegység hágóin átkelve érkezünk a híres Ihlara-völgy bejáratához. Ebben a völgyben egy fél napos gyalogtúra vár ránk, ahol a természeti szépségek mellett felkeresünk néhány freskókkal ékesített barlangtemplomot is. Ez utóbbiakból nincs hiány, hiszen a jól védhető, eldugott völgyben a 9-10. században keresztények tízezrei éltek a tufába vájt, több mint 4500 barlanglakásban, és ők természetesen sziklába faragott templomokat is „emeltek“. Táv: 8 km, szint: fel 150 m, le 150 m. (**) Miután bejártuk a néhol 100 méternél is magasabb, függőleges falakkal határolt, szűk völgyet, a közeli Selime faluba látogatunk, ahol a hatalmas 300 lépcsős sziklatemplomot nézzük meg. A templom mellett található egy különleges temető, ahol a sírokat különböző tulipán díszítésekkel látták el. Az éjszakát a göremei kempingben töltjük.
8. nap: Erciyes vulkán vagy Göreme (szállás: kemping)
Kora reggel egy egész napos gyalogtúrára indulunk Törökország egyik legmagasabb tűzhányójára. A 3917 m magas Erciyes vulkán látképe szinte egész Kappadókiát uralja. Busszal 2200 m magasságig tudunk menni, onnan gyalog indulunk tovább. Kopár hegyoldalon haladunk egyre följebb és a panoráma ennek megfelelően válik egyre szebbé. Kb. 3100 m magasságig túrázunk, ahol megpihenünk, majd ugyanazon az útvonalon visszaindulunk a parkolóba, ahol a buszunk vár ránk. Táv: 8 km, szint: fel 900 m, le 900 m. (***) Azok számára, akik esetleg nem szeretnének részt venni ezen a túrán, túravezetőink segítenek szervezni valamilyen alternatív kappadókiai programot. Szállás a göremei kempingben.
9. nap: Göreme – Cavusin – Tündérkémények – Dervent-völgy – Zelve-völgy –
Ürgüp – Avanos – Göreme (szállás: kemping)
Ezen a napon Kappadókia talán legszebb tájait járjuk be. A vidéken a természeti látnivalók szerves egységet alkotnak a sziklába vájt lakásokkal és templomokkal. Sok helyszínt érintünk, amiket csak rövid buszos utazások szakítanak meg. Elsőként a Cavusin falu mellett lévő leomlott sziklatemplomot látogatjuk meg, majd egy helyi kerámiaműhelyt keresünk fel, ahol természetesen vásárolhatunk is a kézműves termékekből. Ezek után a Tündérkéményeket, Kappadókia szinte már jelképpé vált sziklatornyait, majd a Dervent-völgy és a Zelve-völgy legszebb látnivalóit járjuk körbe. (*) A kora délutáni órákban érkezünk a kellemes hangulatú Ürgüp kisvárosába, ahol megebédelhetünk. Délután felkereshetünk egy hamisítatlan török fürdőt, ami meglehetősen kellemes kikapcsolódást ígér. Az este folyamán részt vehetünk egy érdekes előadáson, ahol láthatunk török néptáncosokat, kerengő derviseket éppúgy, mint hastáncosokat. A műsor végén természetesen mi is kipróbálhatjuk a műsor alatt látott tánctechnikákat, amihez könnyen találhatunk magunknak szakavatott táncpartnereket is. Az éjszakát a göremei kempingben töltjük.
10. nap: Göreme – Demirkazik (1700 m) – Karami Bogazi-szurdok –
Ala-hegység (2800 m) – Demirkazik (1700 m) (szállás: vendégfogadó)
Elhagyjuk göremei szállásunkat, majd egész napos magashegyi gyalogtúrára indulunk az eldugott Ala-hegység 3700 méternél is magasabbra emelkedő hegyei közé. A 200 m magas falakkal rendelkező Karami Bogazi-szurdokot járjuk be. A keskeny völgy száraz, azonban több kristálytiszta vizű forrást is érint. Útközben barlangjáratokat is megnézhetünk és a völgyből kiérkezvén (2800 m) csodás panoráma tárul a szemünk elé. Ezen a varázslatos, elhagyatott vidéken szinte biztos, hogy nem találkozunk rajtunk kívül más turistákkal. Táv: 15 km, szint: fel 1100 m, le 1100 m. (***) Este a szomszéd faluba látogatunk, ahol egy patak fölé épült hangulatos étteremben a legkülönfélébb módokon elkészített pisztrángot vacsorázhatunk. A mai és a következő éjszakát az Ala-hegység egyik nagyon hangulatos hegyi vendégfogadójában töltjük Demirkazik faluban. A szobák egyszerűek és 12 ágyasak. Aki nem szeretne a két Ala-hegységi gyalogtúránkon részt venni, az természetesen a szállásunkon maradhat és a környékkel ismerkedhet.
11. nap: Demirkazik (1700 m) – Ala-hegység (3500 m) – Demirkazik (1700 m)
(szállás: vendégfogadó)
Kora reggel utazásunk leghosszabb gyalogtúrájára indulunk az Ala-hegységben. Az 1700 m magasságban található szállásunkról indulunk egy lankás ösvényen. Nemsokára elérjük a Sokulupinar forrást, melynek környéke a közeli 3700 m magas csúcsok alaptáborául szolgál. Innen az út egy meredek völgyben folytatódik tovább és egy 3500 m magas hágóra vezet, ahonnan kitűnő kilátás adódik az Ala-hegység északi völgyeire. Erről a hágóról ugyanazon az útvonalon túrázunk vissza szállásunkra, amelyiken feljöttünk. Táv: 19 km, szint: fel 1800 m, le 1800 m. (****) Az éjszakát Demirkazik vendégfogadójában töltjük.
12. nap: Demirkazik – Karapinár-krátermező – Konya – Beysehir – Beysehiri-tó
(szállás: kemping)
Reggel elhagyjuk a Demirkazik faluban lévő szállásunkat, és egy szép völgyön keresztül indulunk busszal a Konyai-medence felé. Útközben megállunk egy igen ritka természeti látnivaló mellett, a Karapinár-krátermező egyik krátertavánál. Ezután érkezünk Konya városába, a kerengő dervisek otthonába. Megnézzük az Alaeddin dzsámit, a Karatay Múzeumot és egy igazi iszlám zarándokhelyet, a Mevlana Múzeumot. Délután indulunk tovább Törökország harmadik legnagyobb tava, a Beysehiri-tó felé. Beysehir városban meglátogatjuk a világon egyedülálló 13. századi Esrefoglu dzsámit, amelynek fából készült tetőszerkezetét 42 csodálatosan faragott cédrus oszlop tartja. Szállásunk a Beysehiri-tó partján lévő kempingben lesz, ahol egy éjszakát töltünk.
13. nap: Hettita kultuszhely – Egirdiri-tó – Pamukkale – Hierapolisz – Selcuk
(szállás: kemping)
Reggel az ősi Hettita birodalom egyik 3200 éves kultuszhelyét látogatjuk meg, majd a déli hőségben úszunk egyet az Egirdiri-tóban. Délután érkezünk Pamukkale világhírű, hófehér mésztufagátjaihoz, melyek az Unesco Világörökséglistán is szerepelnek. Bejárjuk a közeli ókori fürdőváros, Hierapolisz romjait, és megfürödhetünk egy mesterséges medencében, melyet Pamukkale hőforrásai táplálnak és a víz alatt római kori oszlopok fekszenek. Késő délután indulunk tovább és este érkezünk meg az Égei-tenger partján fekvő kempingünkbe, Selcuk kisvárosába. Szállásunk egy tengerparti kempingben lesz, ahol egymás után két éjszakát töltünk.
14. nap: Selcuk – Égei-tenger – Ephesos – Selcuk (szállás: kemping)
Az egész napunkat pihenéssel, nyaralással tölthetjük az Égei-tenger partján vagy a vidék legfontosabb kulturális látnivalóit kereshetjük fel. Elsőként a víilághíres Ephesosba látogatunk, mely Törökország legépebben megmaradt ókori romvárosa. Az egykor hatalmas város a Római Birodalom ázsiai provinciájának volt a fővárosa. A régi épületeknek ma csak a romjai láthatóak, de így is több óra kell, hogy kellőképpen bejárjuk a hatalmas régészeti területet. Ezt követően Selcuk városában megnézzük a Régészeti Múzeumot és Szent János egykori templomának maradványait. A legenda szerint magát Szent Jánost is itt temették el. Miután visszaértünk körutazásunkból, a kempingünk tengerpartján tartjuk fergeteges búcsúestünket. Az éjszakát kempingben töltjük.
15. nap: Selcuk – utazás Magyarország felé (éjszaka a buszon)
Reggel összepakoljuk felszerelésünket a kempingünkben és útnak indulunk Magyarország felé. Az egész napunk utazással telik, az éjszakát is a buszon utazással töltjük.
16. nap: Budapest
Délután érkezünk Budapestre.
A túrák nehézsége- Általánosan elmondható, hogy túráinkat átlagosan sportos résztvevőknek szervezzük. Az Ihlara-völgyi túránkat mindenki végig tudja járni, ezzel szemben az Erciyes vulkánra vezető gyalogtúránk már kissé nehezebb. Elmondható azonban, hogy aki szokott sportolni vagy rendszeresen kirándulni, azt nem érhetik meglepetések a túrán. Fel kell viszont készülni a melegre és ezért kellőképpen sok ivóvizet kell magunkkal vinni. A felsőbb régiókban hűvös idő és szél várható.
- Az Ala-hegységi túráink eltérő nehézségűek. Az első nap könnyebb, míg a második nehezebb. Természetesen erre a túrára is érvényes az, hogy átlagosan sportos erőnléttel végigjárhatóak. Mind az Erciyes vulkánon vezető és mind az Ala-hegységi túráinkról elmondható, hogy nem „kötelező“ ezeket végigjárni. Tehát ha valaki nem szeretne részt venni a gyalogtúrákon, akkor a szállásunkon maradhat (Ala-hegység) vagy más fakultatív programon vehet részt (Erciyes).
Kapcsolódó cikkek:
Aksu városa
Istambulba utazni egy szertartás
Istambul a kelet kapuja
Budapest - Istambul - Bombay