A szobanövények jótékony hatása
A szobanövényeink jelképek az életünkben, az élő természetet idézik. Esztétikai élményükön túl gondoskodnak a levegő oxigéntartalmáról is. A növényekkel díszített helyiségekben az ember jobban érzi magát.
A levelével vagy virágával díszítő szobanövény változatos formájával lazítja az épített környezet merevségét, az élőt jelenti az élettelennel szemben, barátságosabbá, otthonosabbá teszi lakásunkat. A növények jelenléte, elrendezése a lakók természetére, egyénisére utal.
Ha gondoskodunk a virágainkról, akkor azok szépségükkel hálálják meg. Locsolni, a portól törölgetni, tápoldatozni kell a növényeket, hogy szépek legyenek. Állítólag jó hatással van a növényekre az emberi beszéd is. Ennek tudományos bizonyításáról még nem hallottam, de tény, hogy azok a kertészek, akik szívvel-lélekkel, rajongó gondoskodással vannak irántuk, azoknak sokkal szebbek is a virágaik.
A növények nemcsak dekorációs kellékek, hanem jótékony hatással vannak a lakókra is. A tapasztalatok szerint e téren a lakásban a legjobb hatást a következő növényekkel érhetjük el: krizantém, liliom, törpe pálmák, szanszeveria, kínai örökzöldek, libatop, kókuszpálma, gerbera. Ezek a légtisztító és méregtelenítő növények különösen akkor tesznek jó szolgálatot, ha festünk, költözködtünk vagy új szőnyeget, bútorokat vettünk a lakásba, mert ezek nagy részét vegyi anyagokkal impregnálták a gyártók.
Az irodában, a munkahelyen ajánlatos azáleát, gumipálmát, tulipánt, mikulásvirágot, bambuszt és arékapálmát tartani. Ezek a növények megkötik a levegőből a káros formaldehidet, a körömlakkban is megtalálható toluolt, stb.
Ha központi fűtéses a helyiség, akkor helyezzünk el benne minél több páfrányt.
Ne feledkezzünk meg az ápolásukról sem, mert egy hervadt vagy kiszáradt virágnál kevés szívfacsaróbb látvány van. Hetente egyszer locsoljuk meg, tápoldattal 2-3 hetente. Beszélni viszont bármikor lehet a növényeinkkel...
Kapcsolódó cikkek:
Tölgyfa padlók
Lakberendezés
Tavak, csobogók a kertben
Lakásunk fekete fehérben