Kis türelmet...
JÓ TANÁCSOK A TOJÁSFESTÉSHEZ:
- Húsvét alkalmával szinte mindenhol festenek vagy díszítenek tojást. Kerülhet az ünnepi asztalra, de lehet a locsolók ajándéka is. Készíthetjük főtt tojásból, de ezt az ünnepek alatt jó, ha el is fogyasztjuk, de díszíthetünk kifújt tojásokat is, ezek hosszú ideig megőrizhetők.
- A tojás nagy víz-, fehérje- és zsírtartalma miatt jó táptalaja a mikroorganizmusoknak, ezért csak friss tojásokat használjatok fel! Hogyan lehet megállapítani, hogy friss a tojás? Ha megrázzuk a nyers tojást, és annak belseje csak alig mozog, a tojás friss. "Úszópróba": a nyers tojásokat tegyük annyi sós vízbe, hogy bőven ellepje. A friss tojások lesüllyednek az edény aljára, a régebbi tojások felemelkednek a víz felszínére.
- Festés előtt alaposan és óvatosan mossuk meg a tojásokat mosogatószerrel, ezután öblítsük le őket. Ezzel zsírtalanítjuk a tojás felületét, így a színanyag egyenletesen tapad meg, ezen kívül a mosogatószerrel eltávolítjuk a tojáshéjon esetlegesen előforduló baktériumokat. Dolgozzunk tiszta kézzel.
- A tojás főzése: Ne forró vízbe tegyük a hideg tojást. A főzővízbe tegyünk sót vagy ecetet, a megrepedt tojások nem futnak ki. Festeni és díszíteni ugyan nem lehet őket, de az ünnepi asztalra, azonnali fogyasztásra megfelelőek. Forrás után 10 percig főzzük a tojásokat. Akinek a festett tojással nincsenek étkezési tervei, akár 2-3 órán át is főzheti, így tartósabb lesz. Amikor megfőttek a tojások, azonnal le kell hűteni hideg vízzel, mert így könnyebb lesz majd meghámozni.
- A festés szebb és tartósabb hatása érdekében adjunk a színező oldathoz kevés ecetet (0,25 l vízhez 2 evőkanál), és hagyjuk állni benne a tojást akár egy napig is. Ha forró oldatban színezünk, a hatás erősebb, de ha meg akarjuk enni a színes tojásokat, célszerűbb hideg oldatban állni hagyni.
- Ne feledjük, hogy a végső színárnyalat az áztatás/főzés időtartamától, a festékanyagok mennyiségétől és nem utolsósorban a tojás alapszínétől függ!
TOJÁSFESTÉS TERMÉSZETES ANYAGOKKAL: - Sárga - színt kapunk, ha kurkumát, sárgarépát, citrom- vagy narancshéjat áztatunk be, majd felfőzzük. A festékanyagok együttes használatával fokozhatjuk a színerősséget.
- Aranysárga vagy pirosas barna- színt kapunk, ha vöröshagyma héját áztatjuk a vízbe. A hagymahéjjal való festés során különböző színárnyalatokat célozhatunk meg. Azok a tojások, melyeket hideg vízben kevés hagymahéjjal együtt forraltunk fel és utána csak rövid ideig maradnak a festékfürdőben, aranysárga színt kapnak. Hogyha tojások 10 percig a forrásban lévő festékfürdőben maradnak, akkor pirosas barna színűek lesznek
- Sötétbarna - erősre főzött kávét vagy fekete teát készítünk, majd hagyjuk lehűlni, ebbe helyezzük a tojásokat, és állni hagyjuk.
- Ibolyaszín - fél liter céklalében, amibe 1 evőkanál ecetet kevertünk, 15 percig lassú tűzön főzzük. Halvány ibolyától a mélyvörösig terjedhet a színe, attól függően, mennyi ideig áztatjuk a lében.
- Rózsaszín - főzzünk jó erős csipkebogyó teát, lehet filteres is. A főtt tojásokat helyezzük a lehűlt teába. Áztathatjuk málnaszörpbe is a tojásokat.
- Kék - vágjunk apróra vöröskáposztát, öntsünk rá annyi vizet, hogy ellepje. 30 percen át főzzük, majd állni hagyjuk 1 napig. A káposzta leve bíbor színű lesz, de a tojásokat kékre festi. Ezt a színt érhetjük el szárított áfonya vagy bodzabogyó főzetével is.
- Piros - lilahagyma héjával főzzük a tojásokat
- Zöld - - vágjunk apróra spenótot (a mélyhűtött is jó), öntsünk rá annyi vizet, hogy ellepje. Főzzük 30 percen át, majd hagyjuk lehűlni. Zöld színt érhetünk el a szárított zölddió burok áztatásával is.
- Ma már sokféle kiváló festéket lehet kapni a boltokban, ami megkönnyíti a tojásfestést
TOJÁSDÍSZÍTÉSI MÓDOK ÉS TECHNIKÁK:
- Karcolás - A díszítés legősibb módja. Népiesen vakart vagy kotort tojásnak nevezik. A növényi anyagban megfestett tojásra éles szerszámmal, - kés, üvegdarab, tű, szeg - karcolhatjuk a mintákat.
- Írott tojás - A magyarság körében legelterjedtebb díszítő mód. Írókával, meleg viasszal írjuk a mintákat a tojásokra, és utána mártjuk a festéklébe. Ha megfestődött, a festőlével együtt felmelegítjük, így a viasz leolvad. Gyertya lángjához hozzáérintve is leolvasztható a viasz. Puha ruhával letöröljük, szalonnabőrrel fényesítjük.
1. A tojás. Ez lehet főtt vagy kifújt tojás. Ha a főtt tojást választjuk, legalább húsz percig kell főzni és aztán hideg víz alá tartani, hogy később se romoljon meg. A kifújt tojásnak előnye, hogy biztosan nem romlik meg, és fel is lehet akasztani, és még a rántotta is elkészülhet. A lyukasztáshoz kell egy hosszú és vastag tű, amivel óvatosan, először csak karcolgatva, majd egy kis lyukat tágítva lyukasszuk ki a tojás két végét. Fújjuk ki a belsejét egy tálba. Az nem árt neki, ha erősen fújjuk, csak az, ha közben meg is szorítjuk. Tehát: laza kéz, erős száj.
2. Írókát készen is kaphatunk néhány kézművesboltban, de nem nehéz elkészíteni: egy 20 cm hosszú, fél-egy cm átmérőjű botocska egyik végét behasítjuk 1 cm mélyen. Vágjunk egy 2 X 0,5 cm-es rézlapocskát vagy erősebb fóliát és tekerjük össze, hogy egy csövecskét kapjunk. Még jobb, ha kis tölcsért formáz, de az sem baj, ha egyenes.
3. A viasz. Viasznak megfelel az eltört gyertya is, de könnyebb méhviasszal dolgozni: méhészboltban lehet kapni. 10-15 dkg bőven elég. A viaszt kis lábaskában forrósítsuk meg és az egész munka során tartsuk forrón. Csak nagyon meleg viasszal lehet szépen dolgozni.
4. A festék. Nagyon jól használhatóak a boltban kapható tojásfestékek, a használati utasítás mindig pontosan megmondja, mit kell csinálni. Kicsit rizikósabb, de nagyon szépek lehetnek a természetes festőanyagok. A festő lébe mindig tegyünk egy kanál ecetet, rögzíti a színt.
- Metszés - Szintén régi eljárás. A viasszal megírt tojásokat ecetben vagy savanyú káposzta levében áztatjuk órákon át, ami a megírt terület kivételével elmarja a tojáshéj egy részét. Minél barnább színű tojást használunk, annál szebben mutatkozik ki a minta.
- Pingált tojás - A tojásokra vékony ecsettel festjük a díszítményeket (tempera vagy hobby festék). Filctollal is rajzolhatjuk a mintákat.
- Berzselés - A tojásokra bevizezett petrezselyemlevelet simítunk. Szorosan bekötjük egy nylonharisnya darabba vagy gézbe, majd festékfürdőbe állítjuk. A kész tojásokat kicsomagolva ott marad világosan a levél helye. Modernebb változata: öntapadós tapétából vágunk ki különböző formákat. A tojásra ragasztjuk, festőlébe állítjuk, majd a kész tojásokról eltávolítjuk a tapétát.
Csipketojás
Patkolt vagy vasalt tojás:
Magyar jellegzetesség. Apró fém tárgyakat, patkókat szegeznek a tojáshéjra. Kizárólag férfiak, főként mester kovácsok készítik.
KŐTOJÁS
Ezt a tál kőtojást én készítettem.
Nem kell hozzá más, csak tojás alakú kavicsok, üvegfesték, és egy kis kézügyesség.
Eredeti népi motívumokkal díszítettem.
Mutatós, és ami a legfőbb tulajdonsága, hogy maradandó, nem zápul meg, nem törik össze.
Agyagtojás:Vékony agyaglapból vágtam ki a tojásformát, a népi motívumokat hegyes tűvel belekarcoltam, majd égetőkemencében kiégettem. Ez sem fog megzápulni sosem.
Horgolt tojás
Gyöngyrátétes tojás
TOJÁSDÍSZÍTÉS MÁSKÉPPEN:
Csíkos tojás I.
Csíkos tojás II.
- A kifújt tojásokat óvatosan fűzzük hurkapálcára, így sokkal könnyebben tudunk velük dolgozni. A kívánt mintához a fehéren maradó részeket ragasztószalaggal ragasszuk le (akár öntapadós matricából is kivághatjuk a mintának megfelelő formát), majd a tojásokat fújjuk le a színes festékkel kb. 15-20 cm-es távolságból. Ezután eltávolíthatjuk a ragasztószalagot. A filcből kivágott pillangókat ragasztóval rögzítsük a tojás tetejére, vagy a tartó oldalára.
Virágba borult tojások
Krepp-papíros festés
- Kellékek: különböző színű krepp-papír, étolaj, puha rongy.
Áztassuk a krepp-papírt forró vízbe, mindegyik színt külön csészében. Tegyük bele a tojásokat, s addig hagyjuk a vízben, amíg elérjük a kívánt árnyalatot. Vegyük ki (a legegyszerűbb egy szűrővel), csöpögtessük le, és hagyjuk megszáradni. Fényesítsük kevés étolajba mártott puha ronggyal.
Színezés ételfestékkel
- Kellékek: ételfesték, fehér ecet, csészék, étolaj, puha rongy.
Mindegyik színhez mérjünk ki 1/4 teáskanál ételfestéket egy-egy külön edénybe. Adjunk hozzá 3/4 csésze forró vizet és 1 evőkanál ecetet. A tojásokat helyezzük a színezékbe, s a kívánt szín eléréséig áztassuk. Emeljük ki, s a megszáradt tojásokat kevés étolajjal átitatott puha ronggyal fényesítsük ki.
Tojásfestés szivaccsal
- Kellékek: folyékony tempera, csészék, kis szivacsdarabok, rongyok, tűk, tojástartók, átlátszó lakkspray.
Helyezzük a keményre főtt, vagy kifújt tojást tojástartóba. A csészéket töltsük meg különböző színű festékekkel. Szúrjunk fel tűre egy darabka szivacsot, mártsuk a festékbe, s használjuk úgy, mint egy ecsetet. A szivacsot finoman nyomogassuk a tojás felső feléhez, majd hagyjuk megszáradni. Fordítsuk meg a tojást, és ismételjük meg a folyamatot a másik felével is. Várjuk meg, míg teljesen megszárad. Ha kifújt tojást használunk, fedjük le színtelen lakkal a tartós felület eléréséért.
Foltos tojás
- A foltozáshoz tegyünk 2 teáskanál étolajat a tojásfestékbe. Mikor belemerítjük a tojást, a festék nem fog ráragadni azokra a helyekre, ahol az olaj van, így különleges, valószerűtlen mintázatot érhetünk el.
Márványos tojás
- Kellékek: nagy üvegedény, pasztellkréta maradékok, zöldségreszelő, pausz- vagy újságpapír, átlátszó lakkspray.
Reszeljük le papírra a pasztellkrétát. Töltsük meg az üvegedényt nagyon forró vízzel. A reszelt kréta darabkáit dobjuk a forró vízbe. Ahogy a kréta olvadni kezd, tegyük bele a keményre főtt vagy kifújt tojást. Kanál segítségével forgassuk meg a vízben. A színes krétaviasz mintázatot hoz létre a tojás felszínén. Óvatosan emeljük ki, és helyezzük a tálba, papírra száradni. Mihelyt megszáradt, fújjuk le átlátszó lakkal.
Csepegtetett tojás
- A batikoláshoz hasonló módszer. Gyertyával apróbb-nagyobb pöttyöket kell csöpögtetni a tojásra, és utána az egészet festékbe mártva a viasz helyén fehér pöttyök maradnak.
Mozaikrátétes tojás
- fessünk be egy tojást több színűre, majd törjük apró darabokra. Fessünk be egy tojást fehérre, és ragasszuk rá mozaikszerűen a festett tojásdarabokat.
Bundás tojás
- A tojást kenjük be vékonyan ragasztóval, majd forgassuk meg szárított
kókuszreszelékben. A minta variálható, akár lencsébe, búzába, mákba, szezámmagba, kölesbe, mustármagba, őrölt kávéba, kakóba, kristálycukorba, lenmagba, köménymagba, durva szemű sóba is forgathatjuk.
Zászlós tojás
- A tojást mártsuk be egészen az első festékbe. A második színű festékbe már csak a 2/3-ig, majd ha megszáradt, az alját helyezzük a harmadik színű festékbe, így zászlószerű, többszínű tojást kapunk.
Szalvétával díszítve
- Apró darabokra tépkedjük a szalvétát, felragasztjuk a tojásra. A végeredmény egy bársonyos hatású felület!
Márványos tojás II.
- Egy tál vízbe önts két-három olajos alapú (terpentines) festéket. A festék szétterül a víz felszínén, kicsit elkeveredik a másik színnel, és csak arra vár hogy egy tojást meghengergess benne. Vigyázz, erre csak a kifújt tojás jó, a főtt az elsüllyed, és alulról szemléli a festéket.
Rátétes tojás
- Igen szép és különleges a csipkemaradékokkal történő díszítés. Rövidáru boltban lehet vásárolni csipkéből készült keskeny díszítő szalagokat. Ezeket egyszerű ragasztóval kell a tojásra erősíteni. Ez a technika legszebben a festetlen tojáshéjon érvényesül.
Folton folt tojás:
1. A hungarocell tojást filccel nyolc részre osztjuk, a vonalak mentén késsel körülbelül fél centi mélyen bevágjuk.
2. Papírsablon alapján, ami a tojáscikkeknél fél centiméterrel nagyobb legyen a fehér vászonból kivágjuk a nyolc cikket.
3. Írókával ugyanazokat a mintákat festjük rá a vászondarabokra, mint a tojásra, majd hagymalébe áztatjuk. Ha elég sötétre színeződtek, két szalvéta között kivasaljuk belőle a viaszt.
4. A hungarocell tojásokra ráfeszítjük a vászondarabokat, úgy, hogy a széleit egy kés fokával betömködjük a vágatokba.
A bambusz pálcákra tűzve vázába állíthatjuk őket.
Tojásfejek
Tüllben, tollban
A színesre festett tojásokat tülldarabokba csomagoljuk, vagy tollakat ragaszthatunk rájuk.
Asztaldíszek:
E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu
Kommentáld!