Kis türelmet...
Profi hangzás: DAB és DRM 1/3
Digitális rádiózásA DAB (Digital Audio Broadcasting – magyarul digitális hangműsorszórás) a digitális televíziózáshoz hasonlóan az 1990-es évek fejlesztése. A rádió-műsorszórás területén európai összefogással kidolgozott új rendszer az URH-FM műsorszórást váltja fel. A hagyományos analóg műsorszórástól alapjaiban eltérő rendszer legfontosabb előnye a professzionális hangzás és a megbízható vétel akár kedvezőtlen földrajzi viszonyok között vagy gyorsan mozgó járművön (autó, vonat stb.) is. Hosszú-, közép- és rövidhullámon DRM (Digital Radio Mondiale) a jelenlegi analóg sugárzást kiváltó digitális rádió-műsorszóró rendszer elnevezése, amely rövidhullámon analóg elődjéhez hasonlóan több ezer kilométer áthidalására képes, ám annál sokkal jobb hangminőséget biztosít.
A kitűnő minőségű hang mellett a Digital Audio Broadcasting műsorszórási eljárás adat-, illetve állóképátvitelre is alkalmas. Az 1995-ben aláírt Wiesbadeni Egyezményben Magyarország számára országos lefedettséget biztosító hálózatonként öt-öt egyfrekvenciás hálózatot jelöltek ki.
Az országos adóhálózat kiépítéséhez új adóberendezésekre van szükség, így a teljes lefedettség elérése a beruházások nagyságrendje miatt sok éves folyamat. Az első magyarországi DAB-adást ugyanakkor már 1995-ben elindította az Antenna Hungária és a Magyar Rádió. A szolgáltatás a hazai rádiózás megszületésének 70. évfordulója alkalmából az év decemberében indult be kísérleti jelleggel a 230,784 MHz frekvencián. Három évvel később az Antenna Hungária üzembe helyezte a második DAB adóberendezést. A két adóval ellátott terület jelenleg Budapest és körülbelül 30 km-es körzete.
A DAB Budapest nevű multiplex vétele a fővárosban és kb. 30 km-es környezetében lehetséges. Az adótelephelyektől távolabb eső részeken VHF–III. sávú (tv-vételre alkalmas) külső antenna használata javasolt.
Frekvencia: 13A blokk (230,784 MHz)
Adók:
– Széchenyi-hegy, 250 W
– Száva utca, 250 W
Multiplex neve: DAB Budapest
Műsorok:
– Kossuth: 128 kbit/s
– Petőfi: 224 kbit/s
– Bartók: 224 kbit/s
– Classic+: 224 kbit/s
Profi hangzás: DAB és DRM 2/3
Multiplex, de nem moziMint minden digitális műsorszóró hálózatnak, a DAB-nak is három szereplője van: az adó- és vevőoldalon kívül belép az úgynevezett multiplex (csatornacsomag) szolgáltató. Egy adóberendezés több hangműsor és adat átvitelére képes. A műsorszolgáltatóktól érkező műsorokat és adatokat a multiplexszolgáltató fogja össze; összekötőként funkcionál a stúdió- és az adóoldal között. A DAB-adóhálózatok egyfrekvenciás háló zatok, melyekben viszonylag kis teljesítményű adókkal sugározzák a DAB-multiplexeket.
DAB-helyzet, Magyarország, 2006A magyarországi kísérleti DAB -multiplex jelenleg négy rádióprogramból áll. 2004. július 19. óta a Magyar Rádió három adójának műsora mellett szerepel a multiplexben a Classic+ csatorna, amelyen a Magyar Rádió kétszer 25 órás önálló zenei műsorát, dzsessz és klasszikus zenét sugároz a 13A blokk DAB frekvencián. A műsorok mellett – szintén kísérleti jelleggel – programkísérő információk találhatók (Programme Associated Data, PAD). A multiplex tartalmának bővítése, illetve újabb multiplexek indításának feltétele a jogi, szabályozói feltételek kialakítása.
A DAB Európában…Az Egyesült Királyságban két országos multiplex működik. A BBC öt nemzeti analóg csatornáját, valamint a World Service adását sugározza a DAB-multiplexében, ezenkívül öt új, csak digitálisan vehető országos programot indított el. A BBC rádiótextet is sugároz, a szolgáltatás neve BBC Vision Radio. Emellett közlekedési információkat és EPG-t (Electronic Programme Guide, elektronikus programkalauzt) is sugároz TPEG elnevezéssel.
Németországban mind a 16 tartományban létezik DAB-sugárzás, s mára a lakosság közel 80%-a érhet el ilyen szolgáltatást az ország területének 80%-án. Összesen közel 150 állomást hallgathatnak DAB-on Németországban. Spanyolországban az 1998-ban kezdődött kísérleti sugárzások nyomán ma 18 közszolgálati és kereskedelmi állomás hallható DAB-on. Ezek többsége FM adás simulcast (tehát egyidejű FM és DAB) sugárzása és kereskedelmi csatornák digitális adása. A svéd közszolgálati rádió hagyományos FM műsorát a DAB-on is sugározza, és hét új, csak digitálisan vehető műsort is szolgáltat. Finnországban a közszolgálati műsorszolgáltató, a YLE lépett színre az első DAB-hálózatottal még 1999 májusában – 10 adóval.
…és a tengeren túlKanadában ma 73 állomás műsora fogható digitálisan, közülük minden városban 4 közszolgálati, a többi kereskedelmi. Ausztráliában 2003 decemberében kezdődött meg a rendszeres DAB-sugárzás a közszolgálati műsorszóró ABC és SBS, valamint Sydney kereskedelmi rádió szolgáltatásaival. Szingapúrban 1999 novemberében indult rendszeres DAB-szolgáltatás.
A DAB előnyeiA technológiának köszönhetően teljesen zavarmentessé válik a vétel. Nincsenek kimaradások, zajok, torzítások, amelyeket jelenleg az URH-adásokat hallgató autósok városokban, magas épületek vagy hegyek között tapasztalhatnak. A DAB-vevőkészülékeken nincs állomáskereső, a műsorok között menüből lehet válogatni állomás vagy programtípus szerint, s a készülék automatikusan a kiválasztott programra hangol. A DAB-rendszer a rádióműsor-szórás mellett kép-, szöveg-, illetve adatátvitelre is alkalmas, csatornakapacitása tetszőlegesen és dinamikusan osztható szét különböző szolgáltatók között. Adathálózatai egyfrekvenciásak, így az adások körzethatárát átlépve nem kell frekvenciát váltani. A DAB jóvoltából tehát takarékosan lehet felhasználni a frekvenciákat.
A DAB-adások a jelenlegi AM-, ill. FM-vevőkkel sajnos nem vehetők, hallgatásukhoz DAB-vevőre van szükség. Jelenleg több mint 340-féle DAB-vevőkészüléket tartanak számon; a kezdeti háromféle készüléktípus (asztali tuner, autórádió és számítógépes DAB-vevő) mellett már megtalálhatók a hordozható táskarádiók, mini hifiberendezések, ébresztőórás rádiók, walkman jellegű DAB-vevők, ill. az MP3-lejátszóval rendelkező DAB-rádiók is. A típusok számának növekedésével az árak csökkenése is bekövetkezett a nemzetközi piacon. Az analóg-digitális átállási időszak alatt praktikus a kombinált FM/DAB vevők használata. Megjelent az első DAB-DRM vevő prototípusa is.
Profi hangzás: DAB és DRM 3/3
Közép- és rövidhullámú digitális rádió (DRM)A DRM (Digital Radio Mondiale) elnevezés két, egymással összefüggő dolgot fed. Egyrészt annak a nemzetközi nonprofit konzorciumnak a neve, amelyet a 30 MHz alatti analóg rádiósávok digitalizálása érdekében hoztak létre. A DRM emellett a konzorcium által kidolgozott, a jelenlegi hosszú-, közép- és rövidhullámú sugárzást kiváltó digitális rádió-műsorszóró rendszer neve is. A szervezetet a világ vezető műsorszórói – a BBC, az RFI/TDF, a VOA, a JPL, a Deutsche Welle és mások – alapították 1996-ban Párizsban. A cél egy olyan digitális rendszer létrehozása volt, amely a világ bármely részén használható. A szervezetnek ma 82 tagja van. Az Antenna Hungária 2000 októbere óta tagja a DRM-nek, az NHH (Nemzeti Hírközlési Hatóság) Visegrádi utcai telephelyén DRM vételmegfigyelő állomás üzemel.
– Nagy mértékű minőségbeli javulás az analóg közép- és rövidhullámú vételhez képest (FM közeli hangzás)
– Kényelmi szolgáltatásként programkísérő információk átvitele
– Állomáskeresés állomásnév vagy programtípus szerint
– Többnyelvű műsorok sugárzásának lehetősége ugyanabban a csatornában
– Zavarmentes vétel kedvezőtlen terjedési feltételek vagy mobil vétel közben is
Míg az FM sugárzás jobb hangminősége jó harminc éve sok szempontból visszaszorította az AM sugárzást, az utóbbi jó terjedési tulajdonságaiból fakadó előnyeit a rádió-műsorszóró rendszerek egyike sem tudja felülmúlni vagy pótolni. Középhullámon egyetlen adóval teljes régiónyi, vagy akár országnyi területet lehet lefedni, interkontinentálisan pedig rövidhullámon lehet a legegyszerűbben sugározni. Az analóg AM és a digitális technika előnyeinek ötvözésével mindkét rendszer előnyeit együtt lehet kihasználni.
A DAB és a DRM két eltérő célú, eltérő kialakítású digitális rádiórendszer. A DAB elsősorban ott tehet jó szolgálatot, ahol a régiónyi vagy az országos lefedés a cél, és az átvihető programok száma is fontos, valamint igény mutatkozik multimédiás tartalmak átvitelére (pl. műsortól függetlenül, azonnal elérhető közlekedésinformáció).
A DRM alkalmazása pedig abban az esetben előnyös, ha egyetlen műsorral kell nagy területet lefedni. A WorldDAB Forum és a DRM konzorcium együttműködési nyilatkozata, valamint a már megindult közös chipgyártás is alátámasztja, hogy a DAB és a DRM kiegészítői, nem pedig konkurenciái egymásnak. A digitális rádiózás célja az, hogy a hallgató tudja hallgatni kedvenc műsorát – az ő szempontjából közömbös, hogy a tengeren túlról rövidhullámú DRM-en vagy a szomszéd város DAB adójából érkezik a vevőkészülékére.
A DRM tevékenységének köszönhetően az új rendszert hamar szabványosították, s a rövid- és középhullámú kísérleti sugárzást a 2001 őszén rendezett berlini IFA (Internationale Funkausstellung) és az amszterdami IBC (International Broadcast Conference) kiállításokon mutatták be a nagyközönségnek. Az élőtesztek során Angliában és Portugáliában sugárzott egy-egy adóállomás rövidhullámon, a vételi megfigyelőhelyek pedig Németországban, Cipruson és Finnországban voltak, az áthidalt távolság tehát 3000 kilométer körül volt. A középhullámú kísérletet Angliában végezték, a vett jel hangminőségét a mono FM-hez hasonlították a szakértők.
Mára rendszeres DRM sugárzással jelentkezik többek között a Deutsche Welle, a Radio Netherlands, a Swedish Radio International, a Deutschlandradio, a Voice of America, a BBC World Service, a CBC/Radio Canada International és az RFI. A WorldDAB Forum és a DRM között időközben megállapodás született arra, hogy együttműködnek egy többsávos vevőkészülék kifejlesztésében, amellyel DRM- és DAB-adásokat egyaránt lehet venni.
A DAB lehetőséget nyújt műsorhoz kapcsolódó (pl. CD-borító) vagy attól független képi információk átvitelére (pl. térkép). Az egyre nagyobb multimédiás igények azonban nem teljesíthetők maradéktalanul egy alapvetően hangműsorszórásra tervezett rendszeren, ezért a DAB-ot továbbfejlesztve létrejött a Digital Multimedia Broadcasting (DMB), amely más kódolási és tömörítési eljárással, de a meglévő sugárzási technológiával képes multimédiás tartalmak továbbítására. A fejlesztés Dél-Koreából indult, de kísérletek Európában is vannak. Németország például pilotkísérletet végzett, hogy a nyári futball-világbajnokság alkalmával üzemszerűen is bemutathassa a DMB lehetőségeit.
E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu
Kapcsolódó cikkek:
Digitális rádiózás 2012-től
Letöltéseket forgalmaz egy brit digitális rádió
4,6 milliárdos üzlet van készülőben a műholdas rádiózásban
CD minőségű rádióadás