Kis türelmet...
A Sci-Fi & Fantasy Magazin cikke/ Merras
Eredetileg szimplán “Tudományos híradó” címmel akarták az illetékesek adásba küldeni az 1964. január 31-én elindult Delta című tudományos tévéműsort. Ez volt a Magyar Televízió negyedik műsora, ez adta az ötletet, hogy a görög ábécé negyedik betűjéről nevezzék el. Fénykorában 4-5 milliós nézettséget is elért.
A Delta első szerkesztője Szuhay-Havas Ervin volt, ő harcolta ki a címet is, és hozzá kapcsolható a jellegzetes főcím is. Egy másik műsorából, a Nagy pillanatok - nagy felfedezések epizódjaiból válogatták össze a főcím snittjeit. A főcímzenét Belohorszky Károly találta meg - ez nem más, mint Tom Dissevelt - Kid Baltan műve, a Song of the second Moon, ami kimondottan űrzene.
Find mce_href="http://www.sfport.net/video/video">Find more videos like this on SFport.net
A rendszerváltást megelőzően sorra alakultak országszerte a Delta kubok, sőt, egy ideig még egy Delta című tudományos folyóiratot is kiadtak, Várhelyi Tamás szerkesztésében.
Az első adást még Poór Klári és Kovács P. József vezette, őt követte előbb Lénárd Judit, majd 1965. december 5-től egészen 1996-ig Kudlik Júlia.
Január 31-én, szombaton a Delta retrospektív adást rendez, visszatekintésekkel, sztorikkal, kulisszatitkokkal, érdemes lesz belenézni. Az időpont sajnos már nem az előkelő vasárnap délutáni sáv, mint anno, hanem reggel 9:40, de megnézhető a videotárban is.
Az évforduló alkalmából családi vetélkedőt is hirdet a műsor. A február elején induló Delta vetélkedőbe még most is lehet jelentkezni, a lényeg, hogy egy-egy csapat legalább két generációból álljon. Három selejtezőn rostálják át a csapatokat, a középdöntőt már a nézők is láthatják, a döntő eseményeit pedig két adásban, május végén közvetíti a Magyar Televízió.
Itt folytatódik - vagy olvasd alább
45 éves a Delta. Egészen pontosan január 31-én lesz 45 éves, mivel 1964. január 31-én ment adásba a Magyar Televízió első tudományos híradója (akkoriban az alcíme még Tudományos figyelő volt). Ennek örömére az MTV sajtótájékoztatót tartott, amin mi is ott voltunk.
A legelső adásban egyébként a Gemini űrprogramról, az izotópos pajzsmirigyvizsgálatról, meg a kétfejű borjúról tudósítottak. Sajnos az első adás hanganyaga elveszett, ugyanis ekkoriban még külön szalagon rögzítették a hangot. (Annak is örülhetünk, hogy a képanyag egyáltalán megvan, hiszen a kezdet kezdetén nem is rögzítették még a Televízió adásait, később már igen, de abból sem őriztek meg mindent.) A műsor először csak havonta jelentkezett, később állt át heti rendszerességre. Az első adást Poór Klári és Kovács P. József vezette, őket követte Lénárd Judit, aki egészen más karakter volt, mint Kudlik Juli, ha ő maradt volna a műsorvezető, akkor a Deltáról is egészen más emlékeink maradtak volna. De 1965. december 5-étől Kudlik Júlia foglalta el a műsorvezetői széket.
Lénárd Judit:
Kudlik Juli felismerhetetlenül jó nőként:
A Delta történelméhez annyi még hozzátartozik, hogy a kilencvenes évek második felében rövid időre eltűnt a képernyőről, majd Delta 2000 címmel jelentkezett újra, végül 2001-ben visszaállt a régi név, a műsort pedig Fiar Sándor vezeti azóta. Arra viszont büszkék a műsor készítői, hogy soha nem adtak helyet az áltudománynak, és hogy gyakorlatilag a Delta az egyetlen műsor, amely magyar kutatási eredményekről beszámol. És ritka is az olyan tudományos műsor Európában, amely ilyen hosszú ideje működik.
De vessünk egy pillantást a jövőbe. Január 31-én, szombaton a Delta retrospektív adást rendez, visszatekintésekkel, sztorikkal, kulisszatitkokkal, érdemes lesz belenézni. Az időpont sajnos már nem az előkelő vasárnap délutáni sáv, mint anno, hanem reggel 9:40, de megnézhető a videotárban is.
Az évforduló alkalmából családi vetélkedőt is hirdet a műsor. A február elején induló Delta vetélkedőbe még most is lehet jelentkezni, a lényeg, hogy egy-egy csapat legalább két generációból álljon. Három selejtezőn rostálják át a csapatokat, a középdöntőt már a nézők is láthatják, a döntő eseményeit pedig két adásban, május végén közvetíti a Magyar Televízió.
Sok-sok infó a Deltáról és a főcímről itt.
A teljes klasszikus főcím megnézéséhez katt ide.
E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu
Kapcsolódó cikkek:
Az emberi hivatás