Kis türelmet...
Útmutató a mozgáshoz a szoptatás időszakában
Határozzuk meg pontosan, mi a célunk a testmozgással!
Döntsük el, mi az a cél, amit a testmozgással el szeretnénk érni. A célok lehetőség szerint legalább részben legyenek mérhetőek. „Napi egy órát fogok mozogni” – „Minden nap sétálok napi 25 percet az elkövetkezendő 3 hétben”
Stratégia
Állítsunk fel mind rövid, mind hosszú távú célokat. A rövidtávú célok a lépcső fokait, a hosszú távú célok a lépcső tetejét jelentik. Íme egy példa: „Képes leszek folyamatosan 20 percet sétálni egyhuzamban két hét múlva, és 40 percet egy hónap múlva”.
Csapatmunka
Bízzuk a gyermekünket az apjára vagy más családtagra, amíg sportolunk – a gyermektől és a lakástól távol töltött idő segít a túlterheltség érzésének csökkentésében, ami gyakran az első lépés a szülés utáni depresszió legyőzésében.
Kényelem
A szoptató édesanyáknak megerősített melltartót kell viselnie sportolás közben, mert ez segít stabilan tartani a melleket. A melltartók legyenek elég feszesek ahhoz, hogy tartsák a melleket, de ne legyenek olyan szorosak, hogy kényelmetlenek legyenek, vagy fájdalmat okozzanak. A hasizom támogatására is gondoljunk, vegyünk dresszt, vagy speciális a has számára megerősített alsóneműt.
Figyeljünk oda a hátunkra!
A megnövekedett mellek okozta súlytöbblet hatására a váll előreeshet, illetve az alsó háti szakasz meghajolhat. Erősítsük a hasizmainkat és minden alkalommal végezzünk hátizom-erősítő gyakorlatot is! Figyeljünk a helyes testtartása a mindennapi munka (pl. konyhai feladatok) elvégzése közben is.
MIKOR HAGYJUK ABBA A TESTMOZGÁST?
A szülés utáni testmozgás és sportolás fő célja a fizikai állapot javítása, illetve a csecsemő számára egy aktív életforma megkedveltetése, azonban mindig figyeljünk oda szervezetünk jelzéseire.
Amíg a hüvelyi vérzés nem állt el teljesen, a testmozgás intenzitása csak igen mérsékelt legyen. Ha a testmozgás bármelyik formája fájdalmat okoz, azonnal hagyjuk abba. Ne folytassuk a sportolást, ha folyamatos fájdalom jelentkezik a mellben, a hátban, a hasban, a medencében, vagy az ízületekben. Tájékoztassuk az orvosunkat, ha a menstruációhoz hasonló görcsöt, gyengeséget, vérzést vagy légzésproblémákat észlelünk.
E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu
Kapcsolódó cikkek:
Tippek az állóképesség építéséhez a szoptatás időszakában
Súlyvesztés a szoptatás alatt
Mozgás és folyadékfogyasztás a szoptatás időszakában
A szoptatás előnyei a mama és a baba számára