Kis türelmet...
Azok a nők, akik az első négy hónapban kizárólag szoptatják csecsemőiket, és a gyermeküket legalább hat hónapos koráig szoptatják, több várandósság során felszedett kilótól szabadulhatnak meg, mint azok, akik cumisüvegből etetik csecsemőjüket.
A szülés utáni időszakban újra meg kell erősíteni a szervezetet, újra fel kell építeni a tápanyag raktárakat, és alkalmazkodni kell az új élethelyzethez és a szoptatáshoz. A napi 8–12 szoptatás mintegy 500 extra kalóriát igényel a szervezet számára. Ezek a kalóriák azokból a zsírraktárakból származnak, amelyeket a várandósság során építettünk be a szervezetbe, azaz a kilenc hónap során felszedett kilóknak célja volt – energiát biztosítani az újszülött számára.
A hat hetes gyermekágyi időszak NEM a diéta és a túlzott testmozgás, illetve a fogyás időszaka!
Jó ideig tartott, amíg a súlyfelesleget szervezetünk beépítette, ne várjuk, hogy néhány nap alatt megszabadulhatunk tőle. Ha mégis úgy döntünk, hogy csökkentjük a kalória-bevitelt a fogyás érdekében, figyeljünk arra, hogy semmiképpen se menjük 1500 kalória alá, mert ez már a termelődő anyatej mennyiségét is veszélyezteti. A fogyás a szülés utáni egy év során folyamatosan következik be, és a legnagyobb mértékű az ötödik hónap körül, illetve azután.
A várandósság után első évben folyamatosan arra van szükség, hogy újraépítsük tápanyag raktárainkat, és megfelelő energiaszintet biztosítsunk magunknak a napi feladatok elvégzéséhez. Folyamatosan haladhatunk a közepesen erős testmozgás felé akkor, ha ezt már a korábbi hónapokban előkészítettük.
A hat hetes gyermekágyi időszak után már könnyebben kivitelezhető egy sportprogram, ami segít majd a fogyásban. Fontos, hogy a testmozgás fokozása mellett ne felejtsünk el kompenzálni: étkezzünk megfelelően és pótoljuk az elvesztett folyadékot, így szervezet nem merül ki és marad energiája a nap végére is. A testmozgást mindig a szoptatás utánra időzítsük és fogyasszunk bőségesen folyadékot a sportolás előtt és után.
E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu
Kapcsolódó cikkek:
Tippek az állóképesség építéséhez a szoptatás időszakában
Hogyan kezdjünk mozogni a szoptatás időszakában?
Mozgás és folyadékfogyasztás a szoptatás időszakában
A szoptatás előnyei a mama és a baba számára