Kis türelmet...

Bejelentkezés

 

Add meg az e-mail címed, amellyel regisztráltál. Erre a címre megírjuk, hogy hogyan tudsz új jelszót megadni. Ha nem tudod, hogy melyik címedről regisztráltál, írj nekünk: ugyfelszolgalat@network.hu

 

A jelszavadat elküldtük a megadott email címre.

Elfelejtettem a jelszavam 

Nem vagy belépve

Ez a funkció csak regisztrált tagoknak elérhető. Csatlakozz most a Networkhöz vagy ha már tag vagy, lépj be itt:

A Boldog uj évet klubban újévi fogadalmat lehet tenni. Ott rögzítjük és év végén megnézzük mit sikerült belőle betartani. Olvasd el ezt a cikket és tedd meg te is 2009-es évi fogadalmadat, ird be a boldog uj évet klubba. Év végén értékeljük és akinek a leginkább sikerült betartania, év végig még kitaláljuk milyen dijban részesül. 

 

Az újévi fogadalomtétel  nem hiábavaló, sőt. Nagyon hasznos átgondolni a tavalyi év eseményeit, jó és rossz oldalait egyaránt. Ugyanakkor nagyon fontos, hogy a lista őszinte legyen.  A listaírás mellett  van néhány fontos szabály, amit jó, ha szem előtt tartunk:

1. Maradjunk meg a realitások talaján! Az a cél például, hogy idén végre nyerjünk a lottón, nem rajtunk múlik, nehezen befolyásolhatjuk. Az újévi fogadalomtételnél az a fontos, amit mi magunk, változással, változtatással el tudunk érni.

2. A célokat konkrétan fogalmazzuk meg, azt például, hogy nem akarok ilyen lusta lenni írjuk át így: többet fogok sportolni vagy kevesebbet tévézek, helyette olvasok.

3. A kevesebb több. A nagy célokat bontsuk le kisebbekre, például ahelyett, hogy azt mondjuk idén végre lefogyok törekedjünk arra, hogy az ehhez vezető lépéseket is megtaláljuk, például: hetente háromszor futok, vacsorára csak salátát eszem, nem nassolok a tévé előtt, stb.

4. Ha le akarunk szokni valamiről, ne elégedjük meg azzal, hogy megfogalmazzuk keressük meg az okot, amiért eddig még nem sikerült. Például mit ad a cigaretta? Tegyük fel, hogy az, hogy ellazít, segít relaxálni. Gondolkodjunk el rajta, mi más segíthet még a relaxációban? Mivel tudnánk helyettesíteni a dohányzást? Úgy a legkönnyebb megszabadulni a cigarettától, ha nem vonjuk meg magunktól azt, amit ad, hanem alternatívát keresünk, amivel helyettesíteni tudjuk.

5. S végül, miután kész a lista, tekintsük át az egyes célokat, és próbáljuk megfogalmazni pozitívan. Találjunk hozzá egy pozitív jelmondatot! Könnyebben elérjük a célt ha ahelyett, hogy azt mondjuk nem leszek többé ilyen kövér így fogalmazunk: csinos, sportos, energikus leszek. A jelmondatokat, és ami ezek megvalósításához szükséges (Hetente háromszor futok a Margitszigeten, vacsorára csak salátát eszem, nem nassolok a tévé előtt.) ki is írhatjuk egy kis papírra, amit felragaszthatunk a számítógépmonitorra, vagy belecsúsztathatjuk a pénztárcádba, de készíthetünk egy 2009-es cél-táblát is.

Játszhatunk is egy kicsit: gondoljuk át jól a célokat és a hozzájuk vezető utat, és tegyük a listát a naplónk vagy naptárunk hátuljába, s legközelebb csak egy év múlva vegyük elő. Izgalmas lesz látni, mennyit sikerült megvalósítani belőle!

 

Felgyorsult világunkban az emberi alkalmazkodás egyik kivetülése a változás igénye. Változni akarunk, hogy jobbak legyünk, könnyebb legyen az életünk. A változás nem megy egyik napról a másikra, valamiféle átmeneti rítusra van szükség, hogy a profánból szent dolog lehessen. Keressük az alkalmat a változás megkezdéséhez. Az óév befejezése épp megfelelő lehet. Itt az újév, itt vannak az újévi fogadalmak is

 

 Valójában miért akarunk új életet kezdeni? Miért pont újévkor kezdjük? Az ember kapaszkodókat keres. Nehéz bármiféle döntést meghozni a saját életünkkel kapcsolatban, főleg olyanokat, amelyek erőfeszítéseket is igényelnek tőlünk.

 

Bár a legtöbben megfogadjuk, hogy idén karácsonykor a mértéktartás lesz a legfőbb jellemzőnk - különösen, ha ételről vagy italról van szó -, az elhatározást ritkán követi tényleges megvalósítás. Hiszen ki tudna ellenállni a friss bejgliknek, a szaloncukornak, vagy éppen a ropogós pulykahúsnak? De talán az évente egyszer elérkező ünnep nem is feltétlenül erről kellene, hogy szóljon. Éppen elég, ha az év 360 napján odafigyelünk arra, hogy mit és mikor eszünk, legalább ezekben napokban engedtessék meg a kontroll nélküli élvezet.
Igen ám, de az ünnepek elteltével egyre többen kerülnek a magasztos hangulatból egyből az előszobai tükör elé: a látvány sok esetben borzasztó! Érdekes módon a pulóver alatt ott lapul az összes elfogyasztott bejgli, de még a szaloncukrok sem tűntek el nyomtalanul. ,,Majd január elsejével elkezdek egy fogyókúrát" - hangzik gyakorta az újévi fogadalom megelőlegezése. Az újévi fogadkozások azonban az esetek nagy részében el is szállnak, akár az éjféli pohár pezsgőből a buborékok.

Kopogtat az új év, így megint  megfogadod, hogy ezentúl alapjaiban változtatod meg az életedet. Lefogysz, eldobod a cigit, leszoksz a trágár beszédről, rendszeresen mozgatod a testedet, nem késel el reggelente a munkából és minden határidős anyagot időben leadsz, szóval: egészséges, boldog és kiegyensúlyozott leszel. Teszed mindezt annak ellenére, hogy tavaly ilyenkor ugyanezekkel a kötelező körökkel bombáztad magad. És tavaly is csak egy hétig sikerült mindent betartanod.

 

Az újévi fogadalmak első öt helyén a fogyás, a mozgás, a leszokás, a tanulás és a munkában való változtatás szerepelnek. Ezek mind erős energiaráfordítást igénylő területek, nem véletlen, hogy sokan feladják az első kudarc után.

 

• Akarni kell

Az újévi fogadalmak nagy része kudarcra van ítélve. Sokan úgy gondolják, hogy az újévi fogadkozások valójában nem mások, mint az élet átszervezésének feledésbe merülő kísérletei.
Ennek oka egyrészt az akaraterő hiánya, másrészt a nem megfelelően megfogalmazott fogadalom. Ha eleve azt fogadod meg, soha többet rá sem nézel csokira, az túl nagy falat lesz, és már január elsején felülbírálod döntésedet. Vedd sorba: Mennyit ér az adott szavad? És ha az adott szó nem valaki idegennek, hanem neked, saját magadnak szólt? Megtartod a fogadalmaidat? Persze megfogadhatod azt is, hogy nem fogadsz meg semmit, és abból nem lehet baj.

• A jó úti cél – félsiker

Ha valóban változtatni akarsz életed minőségén, akkor először is annak irányát, lehető legtávolabbi célját kell tisztáznod. Lehetőleg képekhez és minél több pozitív érzelemhez kötve. Ha megvan a fő irány és az abból lebontott kisebb célok, akkor jöhet a kérdés: mennyiben vitt közelebb engem ezekhez a célokhoz mindaz, amit az elmúlt évben csináltam? Hirtelen köszönt rád majd a január csendje, az új év feladatai. Az ünnepeket is ki kellene pihenned, ráadásul ott zakatol majd a fejedben az újévi fogadalmad, amit a Himnuszt dúdolva még jobban megerősítettél magadban. Hogyan kezdj hozzá? Hozzákezdj-e egyáltalán? Életed megreformálásán érdemes már az óévben elkezdened gondolkodni, szeretnél-e egyáltalán változtatásokba kezdeni. Gondold végig, mit szeretnél megfogadni és miért.


• Fokozatok

Ne egyszerre akard megváltani a világot! Először kisebb célt tűzz magad elé, majd fokozatosan növeld azt. Például: nem nassolok édességet egy hétig, majd egy hónapig és végül az egész évben. Hidd el, észre sem fogod venni, hogy már öt éve nem eszel feleslegesen az étkezések között. Ha eleve azt fogadod meg, soha többet rá sem nézel a csokira, lehet, túl nagy falat lesz, és már január elsején felülbírálod a döntésedet.

• Fontos a helyszín

Nem érdemes otthon kezdened a változást. Ahhoz, hogy újba fogj, új dolgokat kell megtenned. Kezdd új életed új helyszínen! Január elején vegyél ki pár nap szabadnapot, és töltsd otthonodtól távol. Az év első napjait igazán érdemes nem a jól megszokott környezetben tölteni. Szinte egész évben ilyenkor a legolcsóbbak a szobaárak mindenhol. Lefut a teltházas szilveszteri program, és ugyanazokban a medencékben pancsolhatsz, ugyanolyan jókat ehetsz, mint az előző vendégek egy héttel korábban, dupla áron.

• Ragadj meg minden alkalmat!

Mit csinálsz, ha van egy üres órád? Gondolatban rendszerezed a munkáid, az elmaradt telefonokat intézed vagy elolvasod a napisajtót? Határozd el, hogy mostantól szabad óráidban mozogsz egy kicsit. Egy kellemes beszélgetéssel a kollégáiddal vagy barátaiddal, vagy egy kiadós sétával már sokat teszel egészségedért és fittségedért is, hát még ha kerékpárra pattansz, futócipőt húzol. Ha ritka az ilyen alkalom, autózás helyett menj gyalog dolgozni, lift helyett válaszd a lépcsőt, szállj le egy megállóval előbb a buszról vagy vidd a gyerekeket kerékpárral suliba.

• Bátorság
Válts, ha váltanod kell! Ha már hosszabb ideje egy új pozícióról álmodozol, de félsz megjegyezni felettesednek, az év eleje kitűnő alkalom, hogy a tettek mezejére lépj. Miután jól megfontoltad mondandódat, állj a főnököd elé, és beszélgess el vele az előléptetésedről. Ne légy nyuszi, de túl akaratos sem, viszont hidd el, ha határozottan és megalapozottan nyújtod be igényeidet, sikerülhet elérned céljaidat.

• Változtass magadon!
Ha már eldöntötted, hogy az új év eljövetele nagyszerű alkalom arra, hogy változtass az életeden, kezdheted külsőd átalakításával is. Egy új rúzs beszerzése legfeljebb csak a kezdet lehet. Persze nem könnyű váltani, ha évekig ugyanazt a rúzst használtad, ugyanúgy húzod ki a szemed és az illatodhoz is hűséges vagy. Mégis érdemes kikérni egy szakember véleményét, milyen színek állnak még jól, hogy is lehetne másképp kiemelni természetes szépségedet.

 

A legfontosabb momentum, hogy megfogalmazzuk, másoknak vagy magunknak akarunk megfelelni azzal, hogy változást tervezünk az életvitelünkben. Kinek és miért akarunk bizonyítani?
Csínján kell bánni az ígéretekkel, mert nem csak saját magunknak okozhatunk csalódást, de a szeretteinknek is, ha nem sikerül megtartanunk a fogadalmat. Lehet, hogy könnyű a szavakkal dobálózni, hogy mától nem teszem ezt vagy azt, esetleg nem így teszem, viszont a kimondott szónak, de még a kimondatlan gondolatnak is súlya van. Tudattalanul is marcangolja a belsőnket, hogy megfogadtuk ugyan, de mégsem teszünk érte, hogy sikerüljön. Ez a belső nyomás stresszként van jelen, ami egyáltalán nem hat kedvezően az egészségünkre. A meg nem tartott újévi fogadalmak depresszióhoz vezethetnek.  Érdemes olyan célokat kitűzni magunk elé, amelyeket képesek vagyunk elérni, amelyekhez tudjuk, hogy van elég kitartásunk, akaraterőnk. Bánjunk az újévi fogadalmakkal is felelősségteljesen!

a következő tippek segítenek abban, hogy valóban be is tarthassuk az újévi fogadalmainkat:

 

 

 

 

 

  • Ne fogadjunk meg valamit csak azért, mert mindenki más megfogadja, és csak mert éppen szilveszter van.
  • Ne adjuk fel a szokásainkat a családtagok, a barátok kedvéért! Csak akkor fogadjunk meg valamit, ha mi magunk is meg vagyunk győződve a fogadalom helyességéről.
  • Gondoljuk át, írjuk is le, milyen előnyökkel jár, ha a várt eredményt elérjük.
  • Ne vállaljunk túl sokat egyszerre. Ha eddig rendszeresen nassoltunk, ittunk és dohányoztunk, előbb mondjunk le az egyik káros szenvedélyünkről, és ha sikerrel jártunk, az után következhet a második, a harmadik, csak szép sorjában, ha van több is.
  • Pontosan fogalmazzuk meg a fogadalmunkat, és tartsuk magunkat határozottan ahhoz, hogy lépésről-lépésre, a kitervelt úton-módon valósítsuk meg, amit elterveztünk.
  • Tervezzük meg, hogyan reagálunk a kísértésekre.
  • Jutalmazzuk meg magunkat a részsikerekért.
  • Ha mégis elkövetnénk egy-egy kisebb botlást, ne adjuk fel, nem dől össze a világ. Hosszú távon attól még lehetünk sikeresek, a hibából tanulva vágjunk bele újra!

Címkék: uj évi fogadalom

Kommentáld!

Ez egy válasz üzenetére.

mégsem

Hozzászólások

Impresszum
Network.hu Kft.

E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu