Kis türelmet...
A Gazdasági Operatív Program legújabb 5 pályázata a kis- és középvállalkozások versenyképességének, és ezáltal piaci pozícióinak megerősítését szolgálja. A több, mint 30 milliárd forintnyi támogatás elsődleges célja, a kkv-k széles köre számára vonzóvá és elérhetővé tegye a tudásintenzív, magasabb hozzáadott értékű tevékenységek végzését, növelve ezzel termelékenységüket és csökkentve a lemaradásukat a szerkezeti modernizációban és termelékenységben előrébb járó országok vállalataihoz képest.
Ugyancsak kiemelt célja a most induló pályázatoknak a területi felzárkóztatás elősegítése, vállalkozások közötti területi esélyegyenlőtlenség csökkentése. A többségében hátrányos és leghátrányosabb kistérségekben megvalósuló beruházások hozzájárulnak az adott kistérségek felzárkózásához, a foglalkoztatás növeléséhez. A pályázatokon elnyerhető vissza nem térítendő támogatások és az olyan visszatérítendő finanszírozási lehetőség, mint a tizenötezer vállalkozást fejlesztési forráshoz juttató Mikrohitel program az Unió egyik legmerészebb és leggyorsabb nemzeti vállalkozásfejlesztési programjává tették az Új Magyarország Fejlesztési Tervet.
A mikro-, kis- és középvállalkozások jelentős szerepet töltenek be az ország gazdasági életében. Többségük gazdálkodását magas munkaerő- és alacsony tőkeintenzitás jellemzi, ezért jóval nagyobb mértékben részesednek a foglalkoztatásból, mint a hozzáadott érték illetve jövedelemtermelésből. Fontos társadalmi és gazdasági érdekünk tehát az, hogy a kkv-k széles köre számára vonzóvá és elérhetővé tegyük a tudásintenzív, magasabb hozzáadott értékű tevékenységek és együttműködések végzését. A vállalkozások korszerűsítése és a modernizációt eredményező innovatív eljárások széleskörű alkalmazása segíti nemzetközi versenyképességük megtartását, növelését vagy beszállítói pozícióik megtartását és megerősítését.
A területi felzárkóztatás kiemelt fontosságú a 2008-as pályázatokban. A meghirdetett 5 pályázat közül kettő az Új Magyarország Felzárkóztatási Programhoz kapcsolódva a leszakadó kistérségek hanyatlásának megállítására, gazdasági és társadalmi felzárkózásuk elindítására irányulnak. E két pályázat keretében csak a komplex programmal segítendő 33 legnehezebb helyzetben lévő kistérségben megvalósuló fejlesztések támogathatóak.
A meghirdetett 5 pályázat keretében a vállalkozások az alábbi fejlesztéseikhez kaphatnak vissza nem térítendő támogatást:
§ Eszközbeszerzés
§ Infrastrukturális és ingatlan beruházás
§ Az eszközbeszerzéshez kapcsolódó gyártási licenc, gyártási know-how beszerzések.
§ Információs technológia-fejlesztés,
§ Piacra jutás támogatása
§ Vállalati HR fejlesztés
§ Minőség-, környezet- és egyéb irányítási rendszerek, szabványok bevezetésének támogatása
A 2008 április 4.-től megnyíló pályázatok - hasonlóan a Gazdasági Operatív Program tavalyi konstrukcióihoz - feltételeiben továbbra is az alapgondolat: támogatásért cserébe fejlődést! Fontosnak tartjuk ugyanakkor hangsúlyozni, hogy az idei kiírások a tavalyi pályázatokhoz viszonyítva könnyített feltételeket tartalmaznak a kötelezettségvállalás terén. Az elvárt nettó árbevétel-növekedés százalékos növekményét csak reálnövekmény formájában és területi alapon, a hátrányos helyzetű térségek számára kedvező módon határoztuk meg, mértéke pedig általánosan csökkent. A növekedési vállalásokat két évre kell tenni, ennek megfelelően a támogatáshoz viszonyított árbevétel-növekményre vonatkozó vállalási kötelezettség a pályázók számára jóval könnyebbé vált.
Az Új Magyarország Vállalkozói Program legfontosabb feladata, hogy a mikro- kis- és középvállalkozói szférát kiemelten támogassa, hiszen nélkülük az unós fejlesztéspolitika két kiemelt célja: a magyar gazdaság versenyképességének és Magyarország foglalkoztatási mutatóinak javítása nem érhető el. Pályázataink révén az újonnan csatlakozott országok közül elsőként nyíltak meg vissza nem térítendő uniós fejlesztési támogatások: 2007-ben a Gazdasági Operatív Program 16 pályázatában közel 100 milliárd forint forrást nyitottunk meg. Sikeresen elindult a Mikrohitel Program, melyben a következő években 83 milliárd forint segíti a kis- és középvállalkozások finanszírozási lehetőségeinek javítását. Ezt egészíti ki a Portfoliógarancia Program 67 milliárd forint értékben és jó hír, hogy júliusban elindul a Kockázati Tőke programunk is 40 milliárd forint értékben.
Gazdaságfejlesztési Operatív Program
2008. évi első körös pályázatok
A pályázatok:
Kód
Név
Elnyerhető támogatási összeg
Keretösszeg
GOP-211/A
Mikro- és kisvállalkozások technológia fejlesztése
1-20 millió Ft
7 400 millió Ft
KMOP-121/A
1-10 millió Ft
1 300 millió Ft
GOP-211/B
Komplex vállalati technológia fejlesztés mikro-, kis- és középvállalkozások számára
10-150 millió Ft
9 446 millió Ft
KMOP-121/B
10-50 millió Ft
1 800 millió Ft
GOP-211/C
Komplex vállalati technológia fejlesztés a hátrányos helyzetű kistérségekben
150-500 millió Ft
6 052 millió Ft
GOP-212/B
Komplex beruházások támogatása a leghátrányosabb helyzetű kistérségekben kis- és középvállalkozások számára
10-150 millió Ft
3 500 millió Ft
GOP-212/C
Komplex beruházások támogatása a leghátrányosabb helyzetű kistérségekben
150-500 millió Ft
1 200 millió Ft
A pályázat indulása:
2008. április 4-től 2008. május 5-ig lehet benyújtani a pályázatokat.
Kivéve GOP-2008-2.1.1/A és KMOP-2008-1.2.1/A esetében: 2008. április 4-től 2008. december 31-ig (vagy a források kimerüléséig)
Pályázhatnak:
§ kettős könyvvitelt vezető gazdasági társaságok (GOP211/A és KMOP121/A: gazdasági társaság)
§ szövetkezetek,
§ SZJA hatálya alá tartozó egyéni vállalkozók. (GOP211/A és KMOP121/A: egyéni vállalkozás)
A pályázati kiírásra kizárólag azok a vállalkozások pályázhatnak, amelyek éves átlagos statisztikai állományi létszáma a pályázat benyújtását megelőző legutolsó lezárt, teljes üzleti évben minimum egy fő volt, valamint két teljes lezárt üzleti évvel rendelkeznek.
Milyen tevékenységekre lehet pályázni?
GOP-2.1.1/A (KMOP-1.2.1/A)
§ Eszközbeszerzés
GOP-2.1.1/B (KMOP-1.2.1/B); GOP-2.1.2/B; GOP-2.1.1/C; GOP-2.1.2/C
§ Eszközbeszerzés:
§ Infrastrukturális és ingatlan beruházás:
§ Az eszközbeszerzéshez kapcsolódó gyártási licenc, gyártási know-how beszerzések.
§ Információs technológia-fejlesztés,
§ Piacra jutás támogatása:
§ Vállalati HR fejlesztés:
§ Tanácsadás igénybevétele
§ Minőség-, környezet- és egyéb irányítási rendszerek, szabványok bevezetésének támogatása:
Növekedési elvárások:
A pályázó éves nettó árbevétel százalékos reálnövekménye a projekt megvalósítását követő két évben átlagosan
A bázis-árbevételéhez képest a projekt befejezési évét közvetlenül követő 2 üzleti évben a pályázó összes árbevétel növekménye eléri a támogatás
Érintett pályázati kiírás
Közép-Magyarországi régió (KMOP-ot érinti)
6%
1,0-szeresét
KMOP-2008-1.2.1/A
KMOP-2008-1.2.1/B
Nem hátrányos helyzetű kistérségek
5%
1,0-szeresét
GOP-2008-2.1.1/A
GOP-2008-2.1.1/B
A 33 LHH-ba be nem sorolt hátrányos helyzetű kistérségek
4%
0,8-szorosát
GOP-2008-2.1.1/A
GOP-2008-2.1.1/B
GOP-2008-2.1.1/C
A 33 kiemelten leghátrányosabb helyzetű kistérség
3%
0,8-szorosát
GOP-2008-2.1.1/A
GOP-2008-2.1.2/B
GOP-2008-2.1.2/C
E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu
Kommentáld!