Kis türelmet...

Bejelentkezés

 

Add meg az e-mail címed, amellyel regisztráltál. Erre a címre megírjuk, hogy hogyan tudsz új jelszót megadni. Ha nem tudod, hogy melyik címedről regisztráltál, írj nekünk: ugyfelszolgalat@network.hu

 

A jelszavadat elküldtük a megadott email címre.

Elfelejtettem a jelszavam 

Nem vagy belépve

Ez a funkció csak regisztrált tagoknak elérhető. Csatlakozz most a Networkhöz vagy ha már tag vagy, lépj be itt:

network.hu

 

network.hu

Szabó Szilvia életútjának örömteli következő eseménye az Életműdíj várományosaként 2013. szeptember 29-nek a napja Átadására a Rátkai klubban kerül sor vasárnap délután 15 órakor.

 

Gratulálunk a művésznőnek, a világ legtündéribb tanárnőjének megérdemelt kitüntetéséhez valamint további szép művészsikereket kívánunk.

 

A műfaj barátai számos kazettán hallhatták szép, tiszta, kellemesen csengő hangját. A lemezein nóták, csárdások, népdalok szerepelnek.

Szabó Szilviát bátran sorolhatjuk műfajunk patinás művészei közé, az eddig megtett út szép és gazdag volt, gyönyörű, sikeres dalban eltöltött életút áll mögötte, méltó utóda és követője a "nagy öregeknek", a magyarnóta-éneklés klasszikusainak.

 

Ezen örömteli esemény aprópójaként visszatekintünk nótás életútjára, előadói munkásságának szép fontosabb állomásaít felidézzük.

 

Szabó Szilvia a színpad közelében nőtt fel, zene iránti rajongását a szülői házból hozta magával. Édesapja dobos volt, édesanyja sztepptáncos. Gyerekkorában kiderült, hogy jó hallása van, zongorázni kezdett. Konzervatóriumba járt. A zenei tanulmányok mellett- a filozófia-esztétika végzettség megszerzése után- a külkereskedelmi bonyolító és marketing szakot, majd a szinkronszínészi képzést is elvégezte. Emellett még okleveles ének - zene, népzene szakos tanár. Mészáros Tivadar javaslatára cigánynótákat kezdett énekelni.

Egy váratlan pillanatban döntött úgy, hogy nótaénekes lesz. . Gyakran utazott külföldre, a világ minden táján megkülönböztetett szeretettel fogadták az ott élő magyarok. Megbecsülésük jeléül sok szép fellépőruhát is kapott tőlük, színpadi és magyaros motívumokkal hímzettet egyaránt felvesz az előadásokon.(Magyar Nemzet (1998. 08. 22.)

 

Elismerései, díjai:


Babérkoszorús emlékplakettet vehetett át művészi pályáján eltöltött 20 év alkalmából.


1994-ben a Társadalmi Munkáért Emlékérem ezüst fokozatában részesült


2010. március 15-e alkalmából a Köztársasági Elnök által adományozott kitüntetést, a Magyar Köztársaság Érdemkereszt ezüst fokozatát a Szépművészeti Múzeumban vette át.

 

2013. szeptember 29. Életműdíj

 

Hogyan is vall erről az életútról a művésznő?

 

Szüleim a zene szeretetének légkörében neveltek , és a gyermekkor mindig meghatározó az életünk alakulásában.

Valamikor 1976-ban kezdődött, még táncdalénekesként működtem, s egyszer egy fellépésem során Mészáros Tivadarékkal hozott össze a sors. Az ő javaslatára elkezdtem cigány nótákat énekelni, ezzel vett éles kanyart az utam. Ezután Tivadar által Lepsényi Pergel Gézához kerültem, ő vett szárnyai alá és indított el ezen a göröngyös, de csodálatos pályán. Aztán gyorsan követték egymást az események: a DUNA MŰVÉSZ EGYÜTTESBE kerültem, jártuk az országot, de akkor csak az lehetett a tagja az Együttesnek, aki egyben rádió-énekes volt. Ezt tehát rendbe kellett tennem. Jelentkeztem meghallgatásra a rádióban. Sikerült. 1977-78-ban próbafelvételek készültek. Igazán, fiam megszületése után 1980-ban indultak a folyamatos "Z" felvételek velem. Két éven át, évi két felvétel készült 1983-ig, aztán 1992-ig évente egy-egy.

1972 óta vagyok szabadúszó, énekes előadóművész. Egy darabig két sínen futott a vonatom, de 1980-tól csak, magyarnóta énekes, most már csak a nóta kapott zöld utat.

 

1980 óta énekelek magyar nótát a M.Rádióban és a MTV-ben. 1989-ben jelent meg az első nagylemezem a Hungarotonnál és ezt követte a többi, szóló lemezeim A Muzsika tv készített nóta felvételeket, 2010-ben, 2011-ben és 2013-ban, amit rendszeresen adtak és adnak. A Nóta tv-ben úgy szintén. A Dankó rádióban is nap mint nap hallható vagyok. 2010-ben Köztársasági Érdemkereszt kitüntetésben részesültem, elötte Társadalmi munkáért érdemrendbe, és most 29-én Életmű díjban. Gyermekkoromtól zenével foglalkozom, de mellette polgári főiskolákat is végeztem, ilyen például az okleveles ének- zene- népzene szakos tanár. Jelen időben a Theba Művészeti Szakközépiskolában tanítok. A színpadi éneklést, sőt a szinkronizálást sem hagytam abba. Most jelent meg egy újabb CD-m, melynek címe Hogyha szól a magyar nóta. A Klubban feltett videokon is látható vagyok. A Youtubon található örökzöld dalok is, és olyanok, amit a számomra írtak.

 

 

Hogy látja a műfajunk helyzetét a jelenünkben?


Nem virágos a helyzet, az biztos. De nem a magyarnótára való igénnyel van baj, hanem a lehetőségekkel.. A gyakoriság sokat jelenthetne. Persze minőséggel.

 

 

CD-i, kazettái, lemezei?

 

1989-ben készült el az első nagylemezem

 

Eddig megjelent önálló cd-im:

 

Az első a "Te hoztad a boldogságot..." (1996-ban, s ezt a nagy TV be is mutatta két részben).

A második 2002-ben megjelent "Egy cica, két cica...", amit végül is a "Dankó Pista" jubileumra szántam.

Most jelent meg egy újabb CD-m, melynek címe Hogyha szól a magyar nóta

Úgynevezett nagy lemezeken is közreműködtem, melyek a Hungaroton kiadásában jelentek meg. PL: 1998-ban "Matróz csárda" címmel, táncdalokat énekelek,

másik lemezen a címadó dalt adom elő, az "Orgonavirágos tavasz éjszakákon...". Ezen négyen énekelünk. Szentendrei Klári, Pataki István és Kovács Lajos.

S szintén még ez évben kértek fel egy lakodalmas kazettára, a "Lagzi Manci" I-II. Ezt a Magneoton adta ki.

Ezt követte több más kiadvány. 1994-ben Szántó Ferenc fia kérésére Herr Olivérrel énekelek egy Hungaroton gondozásában megjelent kazettán. "Táncba hív a nóta engem...".

De meghívtak egy Tasnády lemezre is.

Továbbá több szerzői kazettán is jelen vagyok, pl. Somogyi Zsolt. Csoportos kazettán, pl. a "Már minálunk babám..." a klub által kiadotton.

 

Van-e a szívéhez közel álló dal, nóta?


Sokat szeretek, szinte mindegyiket, melyeket énekelek, de nagyon mélyen a szívemben a "Somogy megye kellős közepében" című, egy I. világháborús dal van. Balladaszerű történetet beszél el. Aztán az "Ott, ahol zúg az a négy folyó...", mindig elénekelem ahol fellépek. Számos új dalt is felvállalok, pl. Somogyi Zsolt-Vass Gábor: Szomorú szívek..., vagy Kikli Tivadar-Szilágyi Ferenc páratlan gyönyörű dalát, az "Eltűntél a fényes nyárral...".

Ebben a műfajban teljességgel ki tudom fejezni érzelmeimet. A magyarnóta, különleges, a magyarnóta örök, mint az emberi alap-érzelmek. Határtalan érzelmi kincs rejlik benne. Mélyebben lehet eljutni az emberek lelkéhez, szívéhez. Egyszerűen, szeretem. Mint ahogy a költő mondja: "nem tudom, hogy mi okból..., szeretem, de szeretem..."

 

 

 

Hogyan tovább a jövőt tekintve?


Remélem, a szekerem megy tovább. Ezért megteszek mindent. Továbbra is minden képességemmel szolgálom a műfajt. Szeretnék még CD-t és kazettát kiadni. S ezt kívánom sok pályatársamnak is, hiszen az előadók a hírvivői a szerzeményeknek, ők tudják népszerűsíteni, ismertté tenni. Ezért fontos, hogy minél többen és többször adjanak elő egy-egy dalt. Szerintem sokat árthatunk mi magunk azzal a műfajnak, ha egy-egy dal menetét megrekesztjük, annak terjedése elé gátat emelünk. Nem szerencsés dolog, ha egy dal előadását egy előadóra leszűkítjük, hiszen a nóta nagy öregjei (Solti, Vörös Sári, Dóri József) mindig, minden szép nótát énekeltek egy időben. Természetesen kötődhet egy-egy szám X-Y-hoz, aki ismertté tette, de azt más is felvállalhassa. Közös ügyünk, hogy a nóták terjesztéséért mindent megtegyünk. Ha valamit minél többen adnak elő, s többször, akkor válik slágerré, akkor ül meg jobban az emberben. Ez volt a "Búcsút int az ősz a nyárnak" esetében is. Mindhárom nagy nótás személyiség énekelte, énekelhette! Jól is néznénk ki, ha a verses műfajban pl. a "Vén cigány" vers előadása megállt volna Bessenyeinél, vagy Sinkovicsnál és kész, más már nem is adta volna elő. Vagy a József Attila versei, Major Tamásnál véget értek volna. Jövőben ezt a dolgot toleránsabban kellene kezelnünk, hogy legalább mi, magyar-nótások ne nehezítsük meg sorsunkat.

Köszönöm, hogy mindezt elmondhattam, s hiszem, hogy a magyarnóta, örökös tagja marad a magyar kultúra nagy családjának. ( Dél-Alföld Nótás újság (2003. október))


Köszönöm az internetes magyarnóta klub tagságának nevében a visszaemlékezést Jó egészséget, családjában szeretetet és lankadatlan nótás kedvet kívánunk még hosszú hosszú időre. A magyarnóta klub nevében klubvezető Kovács Mária Magdolna

 

 

Én pedig köszönöm a gratulációt

 

Szabó Szilvia web oldala: http://www.szaboszilvia.portfolioz.net/

 

A magyarnóta klubban található videói: http://magyarnota.network.hu/video/szabo_szilvia_enekel

 

 

A cikk forrása: Nótás Újság, Magyar Nemzet és email.

Címkék: szabó szilvia nótás életutak

Kommentáld!

Ez egy válasz üzenetére.

mégsem

Hozzászólások

Ercsei Marika üzente 11 éve

Ezt a kis hibát meglehet bocsájtani, mert csak az téved aki dolgozik. Sok sikert a továbbiakban. Üdv. Marika

Válasz

szabó szilvia üzente 11 éve

Kedves Mária Magdolna!
Köszönöm szépen, minden benne van a cikkben, ezek olvashatók a honlapomon is, csak külön-külön. Igy kerekebb. Az utolsó bekezdésben a Somogy megye című dal I. világháborús és nem a II.-dik. Ezt kellene javítani.
Mégegyszer köszönöm a kedvességét.
Üdv.Szilvia

Válasz

Impresszum
Network.hu Kft.

E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu