Kis türelmet...

Bejelentkezés

 

Add meg az e-mail címed, amellyel regisztráltál. Erre a címre megírjuk, hogy hogyan tudsz új jelszót megadni. Ha nem tudod, hogy melyik címedről regisztráltál, írj nekünk: ugyfelszolgalat@network.hu

 

A jelszavadat elküldtük a megadott email címre.

Elfelejtettem a jelszavam 

Nem vagy belépve

Ez a funkció csak regisztrált tagoknak elérhető. Csatlakozz most a Networkhöz vagy ha már tag vagy, lépj be itt:

A magánnyugdíjpénztárak szorgalmasan gyűjtik a pénzünket, hogy nyugdíjas korunkban jól élhessünk, de mi a teendő, ha szeretnénk hozzájutni a megspórolt pénzhez? Összeállításunkban arra kerestük a választ, hogy van-e erre mód, illetve hogy egy összegben vagy járadék formájában célszerűbb-e kivenni a megspórolt összeget.

A nyugdíjas éveinket anyagilag részben megalapozó magán-nyugdíjpénztárakból többféleképpen is kivehetjük megtakarításainkat. 

Hogyan vehetjük ki a pénzt a kasszából?

Az egyösszegű kifizetésre akkor kerülhet sor, ha a pénztártag felhalmozási időszakban hal meg, s a kedvezményezett kapja meg a spórolt pénzt. Emellett a magánnyugdíjpénztárnál annak a tagnak a kérésére is történhet ilyen kifzetés, akinek a nyugdíjkorhatár eléréséig a különböző pénztárakban eltöltött és összeszámított tagsági jogviszonya nem haladja meg a 180 hónapot. A 180 hónap számításánál - nem teljes naptári hónap esetén - 30 naptári napot kell egy hónapnak tekinteni. 
 

Nyugdíjas hölgy

Egyösszegben vagy járulékként?

Forrás: www.sxc.hu

Ha a pénztártag nem kéri az egyösszegű kifizetést , akkor járadékszolgáltatásra jogosult. A magánnyugdíj-rendszerben járadékszolgáltatás négy különböző módon valósulhat meg. A pénztártag kaphat „szimpla” életjáradékot, kezdetben és a végén határozott időre szóló, valamint kettő vagy több életre szóló életjáradékot.

A sima életjáradék esetében a tag élete végéig kapja a járadékot. Az elején határozott időtartamú járadék esetén a tag élete végéig kap járadékot, ám ha az általa meghatározott időtartam - például  10 év - letelte előtt meghal, az általa jelölt szolgáltatási kedvezményezett a meghatározott időtartam végéig még kapja a járadék összegét. A végén határozott időtartamos járadék azt jelenti, hogy a tag szintén élete végéig kap járadékot, majd halála után az általa jelölt szolgáltatási kedvezményezett, a tag által meghatározott ideig - például 10 évig - kapja tovább a magszabott összeget. Az utolsó esetben, tehát a két vagy több életre szóló járadék pedig úgy működik, hogy tag vagy kedvezményezettje mindaddig kapja a járadékot, ameddig legalább egyikük életben van.

Mit mondanak a szakértők?

Egyösszegű kifizetést annak érdemes választania, aki elégedetlen a számára megállapított járadék összegével. Például viszonylag rövid tagsági időtartama alatt nem halmozódott fel megfelelő mértékű megtakarítása, jól kezeli a befektetéseket és magas hozammal tudja önállóan kamatoztatni pénzét - javasolják az UNIQA és Egyesült Közszolgálati Nyugdíjpénztár szakértői.

Életjáradékot pedig annak célszerű igénybe vennie, aki a nyugdíjba vonulásakor jó egészségi állapotban van és életkilátásai is nagyon jók, illetve várható életkora jóval meghaladja a magyar statisztikai átlagot. Fontos, hogy az életjáradék esetében a tag elhalálozásakor a pénztár további szolgáltatással és kifizetéssel nem tartozik sem a kedvezményezetteknek, sem az örökösöknek.

A kettő vagy több életre szóló járadék esetén természetesen addig folyósítja a járadékot a pénztár ameddig a pénztártag, vagy kedvezményezettje életben van. Itt azonban arra kell figyelni, hogy minél több személlyel kell a pénztárnak kalkulálnia, annál alacsonyabb lesz a járadék összege.

Az elején és a végén határozott időtartamos járadéknál talán kevesebb a bizonytalansági tényező, így a pénztár jobb megközelítéssel kalkulálhat, azaz valószínűleg magasabb járadék összeget tud megállapítani, mint a több személyre szóló életjáradék esetében. Talán olyanoknak érdemes igénybe venni, akik magasabb egyéni számlával rendelkeznek és elhalálozásuk utánra is gondoskodni szeretnének egy bizonyos időre valamely hátramaradt hozzátartozójukról.

Egyösszegű szolgáltatás

Jelenleg a magánnyugdíjpénztárak - a járadékok kiszámítására vonatkozó teljeskörű jogszabályi rendelkezések hiánya miatt - nem szolgáltatnak járadékot - tudtuk meg az AEGON Magánpénztártól, amely három szolgáltatástípust nyújt tagjainak (a törvényben meghatározott feltétételek fennállása esetén). Ezek: a tag rendelkezése alapján visszalépés a társadalombiztosítási rendszerbe, a tag részére egyösszegű nyugdíjszolgáltatás folyósítása, illetve a haláleseti kifizetések a pénztártagok kedvezményezettei, örökösei számára.

Egyösszegű szolgáltatást akkor igényelhet a pénztártag, ha nyugdíjba vonulásakor a különböző magánnyugdíj pénztárakban eltöltött és összeszámított tagsági jogviszonya nem éri el a 180 hónapot. Ha ehhez hozzátesszük, hogy a magánpénztári rendszer 1998. január 1-jén indult, láthatjuk, hogy a tagok átlagéletkora ma 33 év. Így az egyösszegű szolgáltatásra vonatkozó szabály csak azon pénztártagokra vonatkozhat, akik váratlan baleset vagy betegség miatt rokkant nyugdíjassá válnak, illetve ha az indulás éveiben az ajánlott kortól idősebbek voltak, mégis a magánpénztári mellett döntöttek.

Nyugdíjas kor előtt ki lehet-e venni a megtakarítást?

A magánpénztári megtakarítást - akár egy összegben, akár járadék formájában való folyósítás esetén - nem lehet nyugdíjba vonulás előtt kivenni. Ennek oka egyszerű, e megtakarítás a nyugdíjas évekre való felkészülést szolgálja. A megtakarított összeg csak a következő nyugellátások valamelyikében érhetők el: öregségi nyugdíjban (ideértve a korengedményes elő-, bányász- és szolgálati nyugdíjat is), rokkantsági és baleseti rokkantsági nyugdíjban, továbbá növelt összegű öregségi és munkaképtelenségi járadékban.

A pénztártag nyugdíjba vonulása előtt a magánpénztári számlán megtakarított, felhalmozott összeghez kizárólag - nyugdíjba vonulását megelőző időszakban bekövetkezett halál esetén - a pénztártag kedvezményezettje, ennek hiányában az örököse juthat hozzá.

Milyen adójogi vonzata van a kifizetésnek?

A társadalombiztosítási rendszerbe történő visszalépés, valamint az egyösszegű nyugdíjszolgáltatás igénylése esetén a tagot adó és járulékfizetési kötelezettség nem terheli. A kedvezményezett, illetve az örökös(ök) számára történő haláleseti kifizetés adóköteles; de amennyiben a kedvezményezett vagy az örökös(ök) magánpénztári számlájára kerül átutalásra az összeg, úgy annak nincs adóterhe.

Mire figyeljenek a pénztártagok, amikor szolgáltatást választanak?

Aki ma nyugdíjba vonulásakor öregségi nyugellátást igényel, választhat, hogy visszalép-e a tb-rendszerbe vagy a pénztártól egyösszegű szolgáltatást igényel. A visszalépésre 2012 végéig van lehetőség, de csak akkor, ha a nincs meg 120 hónapos magánpénztári tagsági időtartam és a pénztár által kalkulált havi járadék nem haladja meg a tb nyugellátás 25 százalékát.

A rokkantsági nyugdíjasoknál ezeket a feltételeket nem kell vizsgálni. Ha nem lép vissza a pénztártag, úgy a tb-nyugdíjának csak a 75 százalékára lesz jogosult, a pénztári számláján levő pénzt pedig egyösszegben kapja meg. Visszalépés esetén a tb-nyugdíj 100 százalékára jogosult, a magánpénztári követelését a pénztárnak át kell utalnia az állami nyugdíjbiztosítási alapba. Jelenleg ezt kell a tagnak mérlegelni. Amire viszont figyelni kell: 10 évnél hosszabb pénztártagság után már nem lehet visszalépni.

 

 #4 - RTomi | 2008. május 22.

A rózsás nyugdíjas évekre nagyon sokan nem készülnek, csak nehogy mások igyák meg ennek a levét is!

Az alábbi beszélgetést a Friderikusz Most május 19-i műsorából emeltem be ide:

Inotai András, közgazdász (MTA Világgazdasági Kutatóintézet): - Az állam az egy fals fogalom. Az államnak nincs pénze, ha csak nem kreál és akkor inflációt teremt. Nekem, mint adófizetőnek van pénzem. Na most milyen alapon követeli meg egy demokratikus rendszer azt, hogy akik felelőtlenül viselkednek a magándöntéseikben, ezt a felelőtlenséget áthárítják másokra, hogy azt majd mások finanszírozzák meg. Na most itt vannak a társadalom tudati felkészítésének a problémái. Egy példát mondok. Miért nem arról beszélünk, ami a jövőben előttünk áll? Egyszerűen nem értem azt, hogy napi kérdésekben késhegyre menő viták folynak, amelyeket holnapra elfelejtünk. Ebből legfeljebb néhány politikus profitál. Az ég világon senki más, ő is csak ideiglenesen és nem beszélünk például arról, hogy tíz éven belül Magyarországon ötszázezer olyan nyugdíjas lesz, aki minimálbéren van bejelentve és következésképpen minimál nyugdíjat fog kapni.

Friderikusz: - Mi lesz velük?

Inotai András, közgazdász: - Ki fognak menni a parlament elé és miután egyszer elcsalták az adóbefizetéseket, mert nyilván a nagy részük, tisztelet a kivételnek nem minimálbért kapott, hanem ennél jóval többet, tehát az én pénzemből, adófizetői pénzemből élt, esetenként nagyon jól, tíz év múlva azt fogja követelni, hogy én még egyszer fizessek neki.

Friderikusz: - De nem tudom, azért azt a közbevetést mégis csak tenném, hogy azért ezeknek az embereknek egy része, jó része nem is látja az összefüggéseket ilyen módon.

Inotai András, közgazdász: - Hát amikor én arra céloztam, hogy a magyar társadalom tudatilag nincs felkészítve ezekre a kérdésekre, akkor ezt próbáltam burkoltan elmondani. Tehát én azt látom, hogy 1989-ben, amikor a rendszerváltás volt, akkor csak egy dolgot tudott a magyar társadalom, azt, hogy úgy nem megy tovább. De az, hogy hogyan megy tovább, mi lesz a jövő, ennek milyen költségei vannak, milyen kitörési lehetőségei vannak, ebből semmit nem tudtunk. És a társadalom tudatilag jobban fel volt készülve, mint ma, amikor gyakorlatilag az ország mozgástere, bárki bármit mond és nagyokat lehet álmodni, csak abból nagyokat lehet a földre esni, és amíg ez egyéni sorsokat jelent, addig nem érdekel, de amikor a társadalom egészéről és az ország egészéről van szó, akkor úgy gondolom, hogy az értelmiségi felelősségnek meg kell nyilatkoznia. Tehát ma 90 %-a a feltételeknek adott. Európai Uniós tagság, NATO-ról nem beszélek, multinacionális vállalatok meghatározó tevékenysége Magyarországon, 10 % a mozgástér és az emberek nagy része azt hiszi, hogy 100 %-os mozgásterük van. Ez jött ki a népszavazásnál, ez jön ki a reformellenes viselkedésnél, ez jön ki a jövőt egyáltalán még csak öt percre figyelembe nem vevő lakossági magatartásnál. Szóval ez az, ami engem valójában nagyon aggaszt az ország jövőjével kapcsolatban.

 #3 - tothi | 2008. május 22.

Szerintem is jó lenne az oktatásba beleépíteni. Addig is maradnak a jobb honlapok. Pl. a http://cegespenzugyek.hu . Itt is az a lényeg, hogy legyen pénzügyi stratégiád, amikor befektetsz.

 #2 - tothi | 2008. május 22.

Szerintem is jó lenne az oktatásba beleépíteni. Addig is maradnak a jobb honlapok. Pl. a http://cegespenzugyek.hu . Itt is az a lényeg, hogy legyen pénzügyi stratégiád, amikor befektetsz.

 #1 - kiki | 2008. május 22.

Sokan abban reménykednek ó hol van az még majd lesz valami...
megsem érem...
Az emberek nem tekíntik számlának a nyugdíjpénztárban lévő pénzüket.Nem takarékoskodnak (miből,stb c. kifogások)és majd jön a meglepi....ha öregek lesznek.
Még ez a pénz is olyan kevés lesz hogy nem is lesz elég mégsem érdekli az embereket.
Szerintem pénzkezelés-élettant kéne tanítani kötelezően az iskolákban

Címkék: egy összegű kifizetés járadék

Kommentáld!

Ez egy válasz üzenetére.

mégsem

Hozzászólások

Impresszum
Network.hu Kft.

E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu