Kis türelmet...

Bejelentkezés

 

Add meg az e-mail címed, amellyel regisztráltál. Erre a címre megírjuk, hogy hogyan tudsz új jelszót megadni. Ha nem tudod, hogy melyik címedről regisztráltál, írj nekünk: ugyfelszolgalat@network.hu

 

A jelszavadat elküldtük a megadott email címre.

Elfelejtettem a jelszavam 

Nem vagy belépve

Ez a funkció csak regisztrált tagoknak elérhető. Csatlakozz most a Networkhöz vagy ha már tag vagy, lépj be itt:

Idén 50 éves a Kofola. A jubileum alkalmából múltidéző küldővel forgalmazzák az egykori Csehszlovákia egyik leghíresebb termékét.

 

Az Marián Sefcovic, a tetszhalálából újra feltámasztott márka egyik képviselője szerint a Kofola napjainkban mintegy 400 főnek ad munkát Szlovákiában. A Coca-Colával és a Pepsi-Colával a cseh és a szlovák piacon sikerrel versengő termékből tavaly Szlovákiában mintegy 70 millió liter fogyott el, sőt az egy főre jutó fogyasztás terén északi szomszédunk magasabb mutatóval rendelkezik, mint Csehország -írja az Új Szó.

 

A Kofola egy szénsavas üdítőital, amelynek gyártója a Kofola a.s. Színe és jellege hasonlít a hagyományos kólához, íze azonban teljesen más. Különlegességét a 14-féle természetes alapanyag adja, többek között alma-, meggy- és ribizlikivonat, valamint cukor, karamell és különféle gyógynövény-kivonatok. Szlovákiában és Csehországban a Coca-Cola és a Pepsi komoly konkurenciája. Az 1960-as és 1970-es években lett népszerű, amikor nyugati változatai még nem voltak kaphatók.

Szlovákiában sok vendéglátóhelyen csapolt formában is kapható.


Fotó: kofola.cz


A cég ugyan pontos adatokat nem tett közzé, azonban becslések szerint az üdítőitalok piacán mintegy 30%-os részesedéssel bír.

 

Emlékezetes, hogy a cseh gyártó a magyar piaccal is megpróbálkozott: a cég 2007-ben kezdte meg a működését Magyarországon, az anyavállalat azonban 2008-ban úgy döntött, hogy megszünteti leányvállalatát. Ezt követően egy disztribútoron keresztül értékesíti hazánkban termékeit. Így elvileg még találkozhatunk a polcokon a gyógynövényes üdítővel, de aki Szlovákiában jár, mindenhol találkozhat a legendás márkával.

 

A Kofola sikertörténete azt bizonyítja, hogy még az átkosban megalkotott legendák is túl tudják élni a dühöngő kapitalizmus első évtizedét. Manapság minden turistával itatnak egy keveset és jó eséllyel bármelyik szlovák kocsmában csapolják az ital valamelyik helyi mutációját. A Kofolát lehet nagyon szeretni és legalább annyira utálni, a legtöbben undorral dobják el maguktól ezt a barnás löttyöt. Nagy hiba.


A Kofola létrejöttét minden bizonnyal befolyásolta a Coca- Cola gyors térhódítása nyugaton, de ez a barnás trutyi a közhiedelemmel ellentétben nem kóla - nem is szabad rá így nézni. A hatvanas évek elejétől kezdték el gyártani, miután nem tudtak mit kezdeni a kávégyártás során felhalmozódott  melléktermékekkel. Mivel Coca- Colát továbbra sem lehetett kapni a keleti barakkban, ezért Csehszlovákia népe kollektíven függő lett a keleti népitaltól. A kólamámorban élő nyugati ifjúság helyett így a kommunista blokkban a kofolafüggők élettől kicsattanó nemzedéke nevelkedett ki.

A rendszeváltás után - a szokásokhoz híven - senki sem tudta, hogy mit is lehetne kezdeni a "kofola" licenszével, ezért a biztonság kedvéért minden helyi italgyár legyártotta a maga variánsát. Sok éves pereskedés után végül egy cseh gyártó boxolta ki magának az engedélyeket - ezek a Kofolák jelentek meg a magyar piacon is. A szlovák és cseh vásárlók persze jobban ragaszkodnak a népi italhoz, a Kofola népszerűsége továbbra is töretlen és az ital egyenrangú vetélytársa az amerikai márkáknak. Íme egy újkori sikertörténet.

 

A csehszlovák nosztalgiaital, a kofola méltán osztja meg a magyar-magyar társadalmat, mármint a felvidéki és a magyarországi nemzetrész tekintetében. Míg a Felvidéken ezen az italon szocializálódott a társadalom jelentős része (Trianon kevés pozitív hozadékának egyikeként - a másik a Selye János Egyetem), addig Magyarországra szakadt honfitársaink általános tapasztalat szerint legtöbbször csak elhúzzák szájukat, miután megkóstolják a "barna, kólaízű cukros vizet". Mindenesetre szerencsére sok egyéb szocialista "vívmánnyal", termékkel ellentétben, a kofola átvészelte a rendszerváltást, és némi jogvita után töretlen, sőt egyre növekvő népszerűségnek örvend. Nem is kocsma az a kocsma errefelé, ahol nem csapolnak kofolát. Ellentétben ugyanis például a Coca Colával, köztudott, hogy a kofolát nem csak üveges kiszerelésben kapni, hanem csapolják. Szlovákiában és Csehországban ráadásul néphagyományként "fék"-nek használják, valljuk be, kellemesebb kofolával leöblíteni a felest, mint sörrel, ráadásul így nem is "üt", és megkímél a másnapi fejfájástól, hacsak nem jutunk 10 felesnél tovább. Arról nem beszélve, hogy vegyíteni is lehet a dolgokat, sokan a rum-kofolára esküsznek, mint csodaszer.

A szlovákiai Kofola magyarországi leányvállalata úgy döntött, hogy mégiscsak megpróbálja meggyőzni a magyarországi társadalmat a kofola előnyeiről, és csütörtökön megkezdte a Kofola italok forgalmazását Magyarországon. A menedzsment reményei szerint az üdítőital piaci részesedése rövid időn belül eléri a 2-3 százalékot a kólaízű termékek piacán - mondta Bózsik András Pál, a Kofola Zrt. marketingvezetője. A nyár elejétől tervezik a széleskörű kereskedelmi forgalmazást, azt nem tudni, hogy vajon csapolható verzióban is megjelenik-e a magyar vendéglátó-ipari egységekben.

 

Egy jópofa cseh kofola-reklám (ahoj)



A kofola Szlovákiában jócskán megelőzve a Coca Cola 18 százalékos piaci részesedését, ma már a piac 29,7 százalékát birtokolja és Csehországban is piacvezető. A szlovákiai piaci részesedés két év alatt 10 százalékponttal nőtt. A magyarországi forgalmazást a Cora áruházláncban kezdték meg.

A szlovák wikipédia szerint a kofolát a 60-as évek elején a Galena nevű gyógyszergyárban találták fel, amikor a kávépörköléskor keletkezett fölösleges koffeintartalom lehetséges felhasználási módozatait kutatták. Az eredmény sötét, édes-savanykás "Kofo" elnevezésű szirup lett, ami a kofola alapját képezi. A kofolát 1962-ben vezették be a "piacra", már ha lehetett ilyesmiről beszélni 1962-ben. Az akkoriban elérhetetlen Coca Cola és Pepsi miatt rendkívül népszerű lett, azonban 1989 után természetesen ez megváltozott. Ráadásul a rendszerváltás után még nem létezett védjegyként, a recept pedig nyilvános volt, így rengeteg cég gyártotta a saját kofoláját, holott sok esetben nem sok közük volt az eredetihez. Ezért a kofola név általános fogalommá vált, amit sokan manapság sem kötnek konkrét céghez. Akkoriban a Stein sörgyár által gyártott ital volt a legnépszerűbb, majd a jogviták és bírósági ügyek lezárultával a cseh Santa nápoje nevű cég lett a jogtulajdonos, amely a görög Samarasov család tulajdonában van. A cég új gyárakat épített a kereslet kielégítésére, majd felvette a Kofola a.s. nevet, mostanság pedig közép-európai expanzióját tervezi. A kofolán kívül egyéb alkoholmentes italféleségeket is forgalmaz.

 

(forrás: penzcentrum.hu, hu,wikipedia.org, szlovenszko.blog.hu, bumm.sk, MTI)

Címkék: cola gyógynövény kocsma kofola kóla szlovák

Kommentáld!

Ez egy válasz üzenetére.

mégsem

Hozzászólások

Impresszum
Network.hu Kft.

E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu