Kis türelmet...
Tippek a fogmosáshoz
Saját és gyermekeink fogazatának épsége csaknem kizárólag rajtunk múlik. Egyéni felelősségünk, hogy megteszünk-e mindent a fogszuvasodás, ínygyulladás és a fogágybetegségek kialakulásának megelőzéséért. A fogászati betegségek megelőzésének célja, hogy lehetőleg az egész életen át megtarthassuk saját fogainkat, amely mind esztétikai, mind pedig a rágóképesség szempontjából a legelőnyösebb megoldás. Az alábbiakban összegyűjtöttünk néhány hasznos tanácsot, hogyan őrizhetjük meg fogaink és szájüregünk egészségét.
A fogmosás kulcs a jó fogegészség megőrzéséhez, a fogínybetegség legyőzéséhez, és az életre szóló gyönyörű és egészséges mosolyhoz. Naponta legalább kétszer, reggel és este mossunk fogat minimum 2 percen keresztül, különös figyelmet fordítva a fogíny vonalára.
Fogmosás előtt használjunk fogselymet.
A fogselyem segít eltávolítani a fogak között megragadt ételdarabokat. Ha ezek a darabkák a fog felszínén maradnak, az olyan fogászati problémákhoz vezethet, mint a fogszuvasodás, ínygyulladás, vagy fogágybetegség. A fogselyem mindennapos használata elengedhetetlen része a szájápolásnak, hiszen olyan helyen tisztítunk vele, például a fogak egymással érintkező felszíneit, és a fog ínyszél alatti részét, ahová a fogkefével nem tudunk elérni. Sokan a fogselymet a szájzuhannyal próbálják helyettesíteni. Sajnos nem lehet. Vízsugárral nem tudjuk eltávolítani a lepedéket! A helyes sorrend: fogköz tisztítás (fogselyemmel, speciális fogköztisztító kefékkel), fogkefe, a nyelv tisztítása és az utolsó felvonás lehet a szájzuhany. Fogmosás előtt a legtanácsosabb használni a fogselymet, hogy eltávolítsuk a plakkot és a fog felszínéről fellazítsuk a törmeléket. A fogközök tisztítása után a fogak és az íny tisztábbnak érződnek, mivel a fogselyem olyan helyekre is elér, ahová a fogkefe nem.
Évente kétszer vizsgáltassuk meg fogainkat.
A fogak egészsége, és az egészséges, szép mosoly megtartása szempontjából kötelező évente kétszer felkeresni a fogorvost a fogak professzionális megtisztíttatásához. Ez különösen fontos a fogamzásgátló tablettát szedő, a terhes, vagy a változó korban lévő nőknél, mivel náluk fokozottan fennáll az olyan problémák kialakulásának veszélye, mint a fogínybetegségek, és a fogszuvasodás. Iratkozz fel ingyenes emlékeztető szolgáltatásunkra, és mi gondoskodunk róla, hogy soha ne felejtsd mikor esedékes a féléves fogászati kontrollod időpontja.
Korlátozzuk az üdítő-, kávé-, és alkoholfogyasztást.
Bár ezek az italok sok foszfort tartalmaznak, mely az egészséges fogazat szempontjából szükséges ásványi anyag, a túl sok foszfor lemerítheti a test kalciumszintjét. Ez olyan fogászati problémákhoz vezet, mint a szuvasodás és a fogínybetegségek. Az élelmiszerszínezékekhez hasonló adalékanyagokat tartalmazó italoktól a fehér fogak mattnak és elszíneződöttnek tűnhetnek. Ezért jobb olyan italokat választani, mint a tej, melyek segítenek megerősíteni a fogakat, és megszilárdítani a fogzománcot.
Ne dohányozzunk
A dohányzás a száj öregedésének egyik fő előidézője. A fogak elszíneződésén túl a dohányzás megzavarja a kalcium felszívódását a testben, és olyan, akár halálos kimenetelű betegségekhez is vezethet, mint a szájüregi rák.
Magyarországon a halált okozó daganatok 15%-a szájrák, ezzel világelsők* vagyunk a szájrák okozta halálesetek számában. Ez a szám 1975 óta kb. ötszörösére növekedett*100.000 főre vetítve.
A gyermekvállalás előtt látogassuk meg a fogorvosunkat
Bármit is teszünk a várandósság alatt az egészségünkért, azt a fejlődő magzat érdekében is tesszük. A terhesség során lezajló hormonális változások növelik az ínybetegségek kialakulásának kockázatát. A változó hormonszintek érzékenyebbé teszik az ínyt a lepedékben lévő, folyamatosan szaporodó káros baktériumokkal szemben, a már meglévő ínybetegségek, pedig tovább rosszabbodhatnak a terhesség alatt. Emiatt rendkívül fontos, hogy fokozott figyelmet fordítsunk a mindennapos fogápolási rutinra, és kordában tartsuk a lepedék képződését. A várandósság alatt tehát kiemelten fontos a megfelelő szájápolás, ami mindennapos fogmosást és fogselyem-használatot, valamint egészséges, kiegyensúlyozott étrendet, és a fogorvos rendszeres látogatását jelenti.
Fokozzuk a kalciumbevitelt.
Harmincon felül a nőknél 25 százalékos csontsűrűség-csökkenés tapasztalható. Pótoljuk az elvesztett kalciumot naponta táplálék kiegészítőkkel, valamint magas kalciumtartalmú gyümölcsök és zöldségek fogyasztásával, mint például a sötétzöld leveles zöldségek.
Éjszakánként aludjunk legalább 8 órát.
Az alvás által a test feltöltődik, és megújul. Mi több, biztos többet mutatjuk a mosolyunkat, amikor kipihentek vagyunk. A statisztikai adatok alapján a nőknél gyakrabban fordul elő az álmatlanság, mint a férfiaknál. Az alváshiány a nők immunrendszerét megviseli és legyengíti, ez pedig hajlamosabbá tesz a szájban élő orális baktériumok által okozott fertőzésekre.
Szedjünk naponta C és D vitamint.
A C és D vitamin elősegíti a száj egészségéhez szükséges ásványi anyagok, mint például a kalcium és a foszfor felszívódását, melyek támogatják, és egészségesen tartják a csont-, és ínyszöveteket. Ez a fogak és a száj egészségmegőrzésének és a fogínybetegségek megelőzésének egyszerű módja.
Használjunk megfelelő fogkefét.
Legyen szó felnőttekről, vagy gyerekekről manapság nagyon sokféle fogkefe közül választhatunk. A legjobb kiindulópont, ha a fogorvosunktól kérünk tanácsot.
Ezen felül, íme néhány ötlet a választáshoz:
Válasszunk:
E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu
Kapcsolódó cikkek:
Hogyan előzhetjük meg a fogszuvasodást?
Milyen a jó fogkefe?
A fogmosás alapjai
Tisztítás a fogak között