Kis türelmet...
Rendkívül fontos, hogy a fogközöket is napi rendszerességgel megtisztítsuk, mivel ez a terület felelős az ínybetegségekért és a rossz leheletért, valamint szerepet játszhat a fogszuvasodás kialakulásában is. Segítségével olyan helyeket is megtisztíthatunk, ahová a fogkefe nem jut el.
A fogselyem napi használata a fogközök tisztításának legáltalánosabb módja.
Hogyan használjam a fogselymet?
Első lépés:
Tépjünk le nagyjából ötven centiméter fogselymet, és tekerjük lazán a két középső ujjunkra (az egyikre hosszabbat, mint a másikra), úgy, hogy körülbelül öt centiméter fogselyem maradjon szabadon.
Második lépés:
Hüvelyk- és mutatóujjunkkal tartsuk feszesen a selymet, míg végigcsúsztatjuk a fogaink között, közben vigyázzunk az ínyünkre!
Harmadik lépés:
Tekerjük a fogselymet C-alakban fogaink köré, és gyengéden mozgassuk fel-le, egészen az ínyszél alá hatolva! Szükség esetén tépjünk új szálat!
Első alkalommal a fogselyem használata kellemetlen lehet. Kis türelemmel és gyakorlattal azonban ugyanolyan természetessé válik, mint a fogmosás.
Mennyi idő múlva érezhető a fogselyem hatása?
Igazság szerint, a fogselyem használata már az első alkalom után is érezhető. Fogselyem-használatot követően a fogak és az íny tisztábbnak érződnek, mivel a fogselyem olyan helyekre is elér, ahová a fogkefe nem. Leheletünk frissebbé, ínyünk pedig egészségesebbé válik. Ne porosodjon tehát a fogselyem a fürdőszoba-polcon, hanem kezdjük el használni! Még ha elsőre kényelmetlen is, csak gyakoroljunk tovább! Hamarosan érezni fogod a különbséget, és észreveszed, hogy mindennapok részévé vált.
Vérzik az ínyem a fogselyemtől. Hagyjam abba a használatát?
Meglehetősen gyakori probléma, hogy kezdetben vérzik az íny a fogselyemtől. Ez jelentheti azt, hogy valamilyen ínybetegségünk van. Pár nap használat után a vérzés rendszerint elmúlik. Ha mégsem, keressük fel a fogorvost!
Eddig sosem tisztítottam a fogközeimet. Nem túl késő elkezdenem?
Soha nem késő elkezdeni. Bármilyen életkorúak is legyünk, a fogközök tisztítása jelentősen javítja a fogak és az íny állapotát, és ezt hamarosan észlelni is fogod. Tehát minél előbb kezdjük, annál jobb!
A fogközök tisztítása a fogak és az íny tisztábbnak érződnek, mivel a fogselyem olyan helyekre is elér, ahová a fogkefe nem. A lehelete is frissebbé válik, sőt mi több, segít megelőzni az ínybetegségeket, mielőtt azok kialakulnának.
Melyik a legjobb fogselyem?
Igen sokféle fogselyem létezik, de mindnek az a lényege, hogy a fogak közül és az ínyszél alól is eltávolítsák a lepedéket. A legfontosabb, hogy találjunk egy olyan fogselymet, amelynek használata könnyű és kényelmes.
Az újabb fogselymeket, mint amilyen az Oral-B SatinFloss®, is, már egyszerűbb használni. Nem foszlanak, és simábban csúsznak végig a fogak között. Az Oral-B SatinFloss használata ezen felül friss, mentolos leheletet is biztosít, ami tiszta, friss érzést kelt a szájban.
Ha nehézkes, vagy kényelmetlen a fogselyem használata, próbáljuk ki a nyeles fogselymet! Így nem kell a fogselymet az ujjunkra tekerni, és könnyebb irányítani a fogak között. Miután behelyeztük a nyeles fogselymet a fogak közé, használjuk a fogselyemhez hasonlóan. Gyerekek számára, akik épp ismerkednek a fogselyemmel kényelmes lehet a használata.
Léteznek-e fogselymek különleges alkalmakra?
Amennyiben fogszabályozónk, vagy fogpótlásunk (például híd) van, ami akadályozza a hagyományos fogselyem használatát, próbáljuk ki az Oral-B SuperFloss®! Az Oral-B SuperFloss® egyedülálló, mivel minden szál három részből áll, egy merev végből, mellyel könnyebb átfűzni a fogak és a fogszabályozó között, vagy fogművek alatt; szivacsos fogselyemből, amellyel széles fogközökben is használható, valamint egy hagyományos fogselyemből, amivel a természetes fogak, és az ínyszél alá lehet behatolni. A szivacsos fogselyemhez lehet használni fogkrémet, fluoridos, vagy antibakteriális hatóanyagot is.
Szélesek a fogközeim. Így is kell fogselymet használnom?
Még ha szélesek is a fogközeink, lepedék akkor is képződik közöttük és az ínyszél alatt, ahová fogkefével nem lehet eljutni. Elképzelhető, hogy a fogorvos interdental fogkefét is fog ajánlani a fogselyem mellé. Ennek feje igen kicsi, kúpos, vagy hengeres, sörtéi finomak. Hatékonyabban távolítja el a lepedéket a szélesebb fogközökből.
Vannak-e más módszerek a fogközök tisztítására?
A fogselymen túl más egyéb termékek is alkalmasak a fogközök tisztítására. Konzultáljunk a fogorvosunkkal, hogy melyik volna legmegfelelőbb.
Az alábbi szempontok alapján fog ajánlani:
Az Oral-B interdental fogkefe-készlet egy nyélből és két fejből áll, így csak a fejet kell kicserélni, ha elhasználódik. Az érzékenyebb egyének számára puha, habos fogkefe-fej is kapható, ami igen gyengéd fogak közötti tisztítást biztosít.
Hogy utazás közben is tisztíthassa fogközeit, használja a kupakkal ellátott, kompakt Oral-B interdental fogkefét, mely elfér akár egy zsebben is.
Fogköztisztító fejek (elektromos fogkefékhez)
A fogközök tisztítására alkalmas fogköztisztító fej használható bármely Oral-B modellhez.
Szájzuhanyok
A szájzuhanyok, mint például az Oral-B ProfessionalCare 8500 OxyJet® Center, nagynyomású vízsugárral működnek és az ínyszél alatt is használhatók. Az OxyJet változtatható beállításainak köszönhetően érzékeny területeken is alkalmazható, és tartálya az egész szájüregre elegendő vizet tartalmaz. Az OxyJet víz helyett szájöblítővel is működtethető.
Mikor kezdjenek a gyerekek fogselymet használni?
Kérdezze meg fogorvosát, de célszerűen akkor, mikor már két fog érintkezik egymással. Ez rendszerint a hátsó fogaknál jelentkezik először. Kezdetben Önnek kell csinálni a gyermekei helyett, de idővel ők is megtanulják használni a fogselymet.
A nyeles fogselyem segíthet, a gyerekeknek a fogselyemhez való hozzászokáshoz. Egy ideig, amíg nem tudják maguktól elég hatékonyan használni, felügyelje őket!
További információért a gyerekek szájápolását illetően, látogasson el a megfelelő fejezethez, mely a gyerekek fog- és ínyápolásával foglalkozik.
1Professzionális és felhasználói vizsgálatok, USA, 1999.
E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu
Kapcsolódó cikkek:
Tippek a fogmosáshoz
A fogszabályozásról
Hogyan előzhetjük meg a fogszuvasodást?