Kis türelmet...
Milyen a jó fogkefe?
Legyen szó felnőttekről, vagy gyerekekről, manapság nagyon sokféle fogkefe közül választhatunk. A gyermekeknek gyermekméretű fogkefét kell használniuk, melyet kifejezetten az ő kezük és szájuk méretét és formáját figyelembe véve alakítottak ki. A lekerekített végű puha sörték gyengéden tisztítják a fogakat és az érzékeny fogínyt. Az elhasználódott fogkefét legalább 3-4 havonként, fertőző betegség után pedig azonnal ajánlatos kicserélni.
A legtöbb fogorvos a felnőtteknek puha sörtéjű fogkefét ajánl a dentális plakk eltávolításához, mely fontos a szuvas fogak elleni küzdelemben és a fogínybetegség megelőzésében.
Ha hagyományos, manuális fogkefét használunk, célszerű 2-3 db egymástól eltérő formájú fogkefét választani. A különböző fej és sörte kiképzés esetén a sörték másképp illeszkednek a fogakra, így nagyobb a valószínűsége annak, hogy a fogkefével tisztítható fogfelszíneket meg tudjuk alaposan mosni.
Fontos tudni! A fogkefe sörtéinek 10-12 órára van szükségük, hogy tökéletesen kiszáradjanak. A felpuhult vizes sörték rosszabb hatásfokkal tisztítanak. A másik probléma pedig, hogy a vizes sörtékben a baktériumok elszaporodhatnak, így elfertőződik a fogkefénk. Kívánatos tehát a fent tanácsolt 2-3 db fogkefét beszerezni, és mindig váltogatni. Ez nem csak a kézi, hanem az elektromos fogkefe fejre is vonatkozik. A megfelelő fogkefe kiválasztása fontos, így hát keressünk olyat, amellyel kényelmesen, és jól irányíthatóan tudjuk tisztítani a fogainkat. Ha nem vagyunk biztosak benne, hogy alaposan végeztük-e a tisztítást, vásároljunk a gyógyszertárban lepedékszínező tablettát, amely pirosra festi a fogmosás után a fogak felszínén hagyott lepedéket. Nagyon látványos és döbbenetes lehet a végeredmény.
Hagyományos vagy elektromos?
Sokunkban felmerül a kérdés, hogy vajon elektromos fogkefével hatékonyabban tisztíthatjuk-e fogainkat, mint ha hagyományos fogkefét használnánk?
A 2005-ben, nemzetközi tudományos összehasonlító vizsgálatok alapján készült Cochrane Jelentés, az elektromos és kézi fogkefék hatékonyságának tudományos összehasonlításával foglalkozik.A Cochrane Kollaboráció egy független, non profit tudományos testület, mely a medicinában elérthető összes szakirodalmi adat feldolgozásával naprakész klinikai ajánlások kidolgozásával és közzétételével foglalkozik. A kollaboráció keretében több mint 9O nemzetközi szakmai csoport a különböző orvosi beavatkozásokat illetően szisztémás áttekintő tanulmányokat készít a daganatkezeléstől a caries témájáig.
A Cohrane jelentés az eddigi legátfogóbb, független tanulmány a kézi és elektromos fogkefék hatékonyságának összehasonlításáról. A 2005-ben frissített összefoglaló áttekintette az 1964-2004 között a témában publikált valamennyi klinikai vizsgálat eredményeit. 42 értékelhető klinikai vizsgálatot elemeztek melyben 3855 páciens vett részt.
A Cohrane jelentés a következőket állapította meg:
“A klinikai vizsgálatok áttekintése alapján megállapítható, hogy az elektromos fogkefék közül csak az oszcillációs-rotációs technológiájú (amikor a fogkefefej felváltva forog mindkét irányban) elektromos fogkefék múlják felül a kézi fogkefék lepedékeltávolító és ínygyulladást csökkentő hatását.**”“A más típusú, tehát a nem oszcillációs-rotációs elektromos fogkefékkel végzett fogmosás az eddigi klinikai adatok szerint nem múlja felül a kézi fogkefélés hatékonyságát.”
A oszcillációs-rotációs technológia előnyei a kézi fogkefékkel szemben:
E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu
Kapcsolódó cikkek:
Segitség a fogmosáshoz
Tippek a fogmosáshoz