A pénzcentrum.hu ezzel kapcsolatban megkérdezte az alacsony energiafelhasználású és passzív házak építésével is foglalkozó Bauland Kft. ügyvezető igazgatóját. Béleczki Attila elmondta, hogy ha egy családi ház méreteiben gondolkodunk, a hagyományos technológiához képest 10 százalékkal növekednek meg a költségeink, a megépítéshez szükséges idő pedig ugyanannyi marad.
Egy passzív ház felépítése
Forrás: Passivhaus Institut A Népszabadság is úgy számolt egy korábbi cikkében, hogy egy passzív ház építésének költségei mintegy 10-15 százalékkal magasabbak egy hagyományosénál, azonban az energiamegtakarítást célzó beruházások 3-7 éven belül megtérülnek. Ráadásul ilyen építkezésre hazánkban is kapható vissza nem térítendő állami támogatás és hitel, amiről az Energia Központ Kht.-től kérhető részletes információ.
Ahhoz, hogy passzívnak lehessen minősíteni egy épületet, meg kell felelnie a német Passivhaus Institut kritériumainak, vagyis az éves energia-felhasználás négyzetméterenként nem lehet több 15 kilowatt óránál. Magyarországon nincsen egyetlen minősített passzív ház sem, s alacsony felhasználású, vagyis 5 liter alatti energiaigényű házból is mindössze 100 darab épült - hívta fel a figyelmet a pénzcentrum. Ennek oka, hogy az építkezők egyelőre ragaszkodnak a megszokott technológiákhoz, s tartanak az újdonságoktól. Nyugat-Európában viszont már több tízezer passzív ház található.
Nagy-Britanniában egyébként a lakossági emisszió visszaszorításának érdekében 2012 után már csak zéró emissziós lakások építhetők majd. Németországban viszont az állam is támogatja a környezettudatos építkezést. Ez azonban oda vezetett, hogy a passzív házakat a hagyományos technológia esetében az átlagosnál jóval magasabb árak mellett építik meg a vállalkozók.
Kapcsolódó cikkek:
Passzív ház építési és energetikai költségeinek szembe állítása
Passzív irodaház fűtésszámla nélkül.. és nagyban jobban megéri!
Mikor térülhet meg egy passzív ház építési költségtöbblete?
Új autópályákat építünk - méterenként 3 200 000 forintért!