Kis türelmet...

Bejelentkezés

 

Add meg az e-mail címed, amellyel regisztráltál. Erre a címre megírjuk, hogy hogyan tudsz új jelszót megadni. Ha nem tudod, hogy melyik címedről regisztráltál, írj nekünk: ugyfelszolgalat@network.hu

 

A jelszavadat elküldtük a megadott email címre.

Elfelejtettem a jelszavam 

Nem vagy belépve

Ez a funkció csak regisztrált tagoknak elérhető. Csatlakozz most a Networkhöz vagy ha már tag vagy, lépj be itt:

Egy passzív ház négyzetméterenként 15 kilowattóránál kevesebb fűtést használ egy évben. Ezzel szemben a régebben épült házak 220 kilowattórát igényelnek. Azonban egy meglévő családi házat nem lehet passzívvá alakítani, eleve annak kell építeni. Kérdés , hogy megéri-e, mennyi idő alatt térül meg a többletköltségünk?

 

A passzív házak lényege a hőtartó burok, mely körülveszi a lakóteret. Ezt 8 centiméter vastag üreges égetett agyag falazó elemek felhasználásával nem lehet elérni, annak hőátbocsátása 0,4 körül van, míg passzív háznál ennek negyede. A passzív házak ezért vagy könnyűszerkezetesek, vagy pedig pedig polisztirol elemekből rakják össze őket, amit kibetonoznak. Az ablakok hőátbocsátását a hagyományos 3-mal szemben legalább 0,7-re kell lehozni. Ehhez elengedhetetlen a háromrétegű üvegezés és vastagítani kell a tokot is. A tető hőszigetelése megegyezik a falakéval, a ház aljzatbetonja alá pedig 10 centiméter vastag polisztirol szigetelést helyeznek.

Mindezzel tehát alaposan lefojtjuk a házat, ami nem szellőzik a falakon és az ablakon. Biztosítani kell tehát a szellőztetést. Az alkalmazott légcserélők óránként mindössze 70 watt áramot fogyasztanak. Ezek általában olyan kompakt készülékek, melyek a fűtést is megoldják. A bennük található hőcserélő révén a belülről elszívott meleg, használt levegő átadja a hőjét a kívülről beszívott hideg, friss levegőnek. Utóbbit sem az udvarból szívja a berendezés, hanem másfél méter mélyről, egy 20-25 méter hosszú csőrendszeren keresztül. Így a beáramló levegő télen melegebb, nyáron viszont hűvösebb.

Mindez nem olcsó. A passzív készház négyzetméterenkénti ára 300 ezer forint felett indul, de bruttó felületre értve (a határoló falak külső részét számítva). Lakható alapterületre viszonyítva 450 ezer forinttal kalkulálhatunk. Ezzel szemben egy hagyományos technológiával épülő családi ház négyzetméterenként általában 150 ezer forintból már kihozható. Ez egy családi háznál milliókat jelent. A fűtésszámla ugyanakkor úgy alakul, hogy az évi 300 ezer forintos költséggel szemben csak mintegy 20 ezer forintot kell fizetni, így tehát évtizedekbe telik, mire a passzív ház behozza az árát. Aki azonban passzív házat épít, nem csak ezért teszi.

 

Címkék: energetika fűtés ház kilowatt költség négyzetméter passzív építés óra

Kommentáld!

Ez egy válasz üzenetére.

mégsem

Hozzászólások

Impresszum
Network.hu Kft.

E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu