Egy passzív ház építésének költségei mintegy 10-15 százalékkal magasabb egy hagyományosénál, azonban az energiamegtakarítást célzó beruházások 3-7 éven belül megtérülnek. A fűtésük ugyanis tizedannyi energiával oldható meg, mint egy átlagos otthoné - derült ki a Népszabadság cikkéből.
Az energiafelhasználás csökkentése a szén-dioxid-kibocsátás mérséklése miatt is igen fontos lenne. Amíg azonban a piac nem képes elérni a szén-dioxid-kibocsátás csökkenését, a szakértők szerint a kormányoknak kellene közbeavatkozniuk. Az
Egyesült Királyságban a kormány el is kötelezte magát amellett, hogy az új házak 2016-ra úgymond "szén-dioxid-semlegesek" legyenek. Németországban a kormány adókedvezményeket és alacsony kamatú hiteleket nyújt.
Magyarországon egyelőre az épületek fajlagos energiafelhasználása jócskán meghaladja az uniós átlag szintjét. Miközben Nyugat-Európában már több tízezer passzív ház található, Magyarországon egy: a dunaújvárosi Solanova projekt során panelházat újítottak fel az új technológiával, a fűtésköltségek megtakarítása elérte a 80 százalékot. Pedig ilyen építkezésre hazánkban is kapható vissza nem térítendő állami támogatás és hitel. Erről az Energia Központ Kht.-től kérhető részletes információ - hívta fel a figyelmet a lap.
A passzív házat egyébként úgy lehet definiálni, hogy az egy kiváló hőszigetelésű, megfelelő tájolású, különleges szellőztető rendszerű, főként a napsugárzás energiáját passzív módon kihasználó építkezési (fűtési-hűtési) mód szerint létrehozott épület, melyben a hőmérséklet télen-nyáron 20-22 Celsius-fok.
Kapcsolódó cikkek:
Az egész ház fűtésszámlája: havi pár száz forint?
Passzív ház építési és energetikai költségeinek szembe állítása
Új autópályákat építünk - méterenként 3 200 000 forintért!
A milliárdos autópálya- építő kartellügy lezárása