Kis türelmet...
Az eddigiektől teljesen eltérő témájú cikk lesz a következő, nem árt a változatosság. Mindenki számára egyértelmű, hogy hol tart a magyar labdarúgás, és az is nyilvánvaló, hogy immár évtizedek óta nem tud kitörni siralmas helyzetéből. A Magyar Labdarúgó Szövetség (továbbiakban MLSZ) vezetésében különféle érdekkörök váltogatták egymást, sokszor a politika is beleszólt ebbe, lényegében azonban vagy 15 éve ugyanazok az emberek irányítják az egészet, és nagyon jól megélnek belőle.
A jelenlegi MLSZ elnök Kisteleki István Várszegi Gábor (FOTEX-tulaj) és Gyárfás Tamás (Napkelte, MOB-alelnök, úszószövettség-elnök, maffiózó) üzlettársa. Nehéz nem észrevenni a politikai kötődést. A történethez hozzátartozik az is, hogy elnökségre jutásákor puccsal megbuktatott elnökség meg erősen Fideszes kötődésű volt.
De ki is az a Kisteleki István?
Labdarúgóként nem ért el sok mindent, a 90-es években edző volt például az Újpestnél, ott sem mutatott sokat. Szakmai karrierjéről ennyi elég is lesz. Miért is jó neki, hogy elnök lett?
Két hatalmas üzlet miatt.
Az egyik a 2012-es labdarúgó Eb pályázat, amelynek elnyerésére egyébként minimális az esély, de ha Magyarország rendezhetné az Európa-bajnokságot, abból hatalmas pénzt kaszálna. Természetesen a vezetők enélkül is képesek profitálni belőle. Elnökként kinevezte a pályázat élére üzlettársát, Gyárfás Tamást. (A Gyárfás vezette Úszószövetség főszponzora a Kisteleki vezette Arena sport volt már egy ideje.) Itt súlyos milliókat fizettek ki állami, szövetségi pénzekből, hogy újra elkészítsék az előző elnökség által már megírt pályázatot, mert az eddigi anyag Gyárfás szerint nem volt megfelelő. Esély természetesen alig van, hogy mi rendezzünk EB-t, viszont néhányan jól jártak ezzel is.
A másik üzlet azonban érdekesebb és elgondolkodtatóbb. Ez Várszegi Gábor üzelete, Kisteleki elnökként csak segíti őt. Kettejük kapcsolatáról: Kisteleki évekkel ezelőtt, az MTK elnökeként adta Várszegi Gábor tulajdonába a csapatot. Várszegi rájött, hogy szépen lehet profitálni ebből a nevetséges magyar labdarúgásból is. Megálmodott egy utánpótlásközpontot, ahol tehetséges játékosokat képeznek magas szakmai színvonalon, megfelelő körülmények mellett, és mivel Magyarországon egyedülálló lenne, később játékos értékesítésből több száz milliót kaszálhat. A központ évek múlva elkészült, Agárdon található és a Sándor Károly Labdarúgó Akadémia nevet viseli. Tényleg nagyszerű lett, festői környezetben található, rengeteg jó minőségű pályával, a tehetségeket pedig egy felújított kastélyban szállásolják el irigylésre méltó körülmények között. Elég költséges befektetésnek hangzik, főleg ha hozzátesszük, hogy egy labdarúgó képzése évente milliókba kerül. Ám sokan tesznek azért, hogy ez megtérüljön. Maga az épület megszerzése, valamint az akadémia működése körül is van néhány furcsa dolog. Forrás nélkül, idézet következik.
Tehát mégsem igényel ez akkora ráfordítást. A játékosok értékesítésből könnyen megtérül, majd profitáló vállalkozás lesz. De hogy érik el, hogy ők legyenek a legjobbak? Nos, a titok nem a képzésben rejlik, hiába isteníti a média az akadémiát. A képlet egyszerű: összeszedik a magyar csapatok legtehetségesebb játékosait és átíratják őket egy másik iskolába. Iskolaváltásnál ugyanis semmit nem kell fizetni értük, hiába rendelkezik a játékos amatőr szerződéssel, utánpótláskorú játékosoknál az ilyen esetben automatikusan megszűnik.
A játékosok értékét egyébként jelentősen növeli, ha a korosztályos válogatottakban szerepelnek. A válogatottaknál nyilván sok játékosra van szükség ebből az akadémiából, mivel a legtöbb tehetség itt szerepel, az imént vázolt módszernek köszönhetően. Várszegi megfenyegette a korosztályos együttesek edzőjét: vagy az összes játékosát behívja vagy nem enged el egyet sem. Az edzőnek muszáj volt engedni. Virágzik Várszegi biznisze.
És mi az, ami ronthatja ezt az üzletet?
Nos, egyértelmű: ha több ilyen akadémia lenne Magyarországon, az nem jönne jól a tulajnak. Van megoldás: el kell lehetetleníteni minden ilyen vállalkozást, kezdeményezést.
A legjobb utánpótlással a Ferencváros rendelkezett, rendelkezik ma is, pedig ők szerényebb körülmények között, az államtól bérelt Népligetben végzik az utánpótlásképzést. Reális veszély Várszeginek. VG 2001-ben az FTC tulajdonosa lett, irreálisan magas összegekről szóló, hosszútávú szerződéseket kötött, majd 2003-ban kilépett, úgy, hogy a mai napig ő rendelkezik az FTC kereskedelmi jogaival. Ezáltal ellehetetlenítette a Ferencvárost, amely még mindig nehéz napjait éli, milliárdos adóssága van, bármikor felszámolást indíthatnak ellenük. Ráadásul Kisteleki, MLSz elnök 2006 nyarán a pénzügyi helyzet miatt a másodosztályba száműzte a csapatot, hogy tovább nehezítse a helyzetet. Egyébként meglepő módon ez megegyezik a hatalmon lévő politikai elit akaratával is, mindig is szúrta a szemüket az egyértelműen szélsőjobbos Fradi.
Idén, a másodosztályú Haladás csapata kezdett egy fociakadémia megvalósításába, ráadásul a tabellán is jól álltak, veszélyeztetve a Bodajk-Siófok (Várszegi tulajdona, az MTK fiókcsapata) feljutását az első osztályba. Kistelekiék mondvacsinált indokokkal 11 pontot vontak le a csapattól, a Haladás most perel, az ügy még nem zárult le.
Most újabb fejezetek következhetnek, mert a Győri ETO is egy hasonló utánpótlásközpont működtetésébe kezdett (Fehér Miklós Futballkollégium), a Fradi pedig üzletemberek bevonásával rendezte az utánpótláshelyzetét, és szintén akadémiát indítana (Albert Flórián Akadémia). És létezik egy nagyszabású terv is, mely annak a Mezey Györgynek a nevéhez fűződik, akit Kisteleki elnökké választása után az elsők között távolított el a magyar labdarúgásból. Felcsúton szeretné megvalósítani a világ egyik legjobban működő utánpótlásképző központját külföldi szakemberek bevonásával. A biznisz ősztől indul.
A maffia részéről pedig újabb támadások jöhetnek...
E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu
Kommentáld!