A taoista világkép szerint minden létezés két, egymással szemben álló erõ örök küzdelmébõl adódik.
Az Út
A tao vagy út energiában, mozgásban és állandó változásban nyilvánul meg, amelynek során az egyensúlyban lévõ ellentétek folyamatosan alakulnak át egymásba. Ezek az ellentétek a jin (nõi) és a jang (férfi), a rajtuk keresztül és közöttük áramló energiát (csi) azonosnak tartják az emberi testben áramló életerõvel. A csi akadálytalan áramlása a jó egészség záloga. A taoizmus a magas életkor eléréséhez harmóniát, mértékletességet, rugalmasságot és szerelmi életet ír elõ.
Szexuális elméletei az õsi kínai okkultizmusból erednek. A taoista számára a férfi jang-energiája a tûzhöz hasonlatos - fellobban, és gyorsan elhamvad. A nõ jinje olyan, mint a végtelen tengerek víze, nehezen mozdítható, de kimeríthetetlen. Ezért a férfiaknak igyekezni kell hozzájutni minél több nõi jin-energiához (orgazmushoz kell juttatniuk õket, így segítik elõ a különféle váladékok áramlását testükben), anélkül, hogy kibocsátanák spermájukat, így nem veszítenek jangjukból.
A taoista orvoslásban a csing-csi, a szexuális energia, a test legalapvetõbb energiája. Gyógyító elixírként is használható, ha masszázs segítségével megtisztítjuk az energia áramlásának útját. A szexnek mint gyógyító energiának kitüntetett figyelmet szentelnek, elõfordul, hogy bizonyos betegségekre a taoista orvos különféle szexuális technikákat javasol. Egy a Kr. u. III. században született kínai könyvbõl való a következõ idézet: "A férfiú minden gyengélkedését a szeretkezés hibás módjai okozzák... A nõ szellemében és alkatában egyaránt erõsebb a férfinál, ahogy a víz is erõsebb a tûznél..." Azok, akik otthonosak a szerelem taojában, összhangba hozzák a jint és a jangot, hogy mennyei gyönyörûségben egyesítsék az öt élvezetet.
Kapcsolódó cikkek:
Mikor térülhet meg egy passzív ház építési költségtöbblete?
Az ország gazdasági ereje
energiatakarékos panel?
A szaglás, mint a kapcsolatteremtés eszköze