Táplálkozási tanácsok várandós anyáknak
Egy új élet útnak indítása nagy felelősség. A gyermeket tervező anyának mind lelkileg, mind testileg fel kell készülnie a terhességre. Ideális esetben a várandósságot megelőzi a fogamzásra való felkészülés, mely a tervezett terhességet előtt legkésőbb három hónappal kezdődik.
Ezen időszak alatt, ha szükséges, és eddig még nem tették meg, a szülőknek változtatniuk kell életmódjukon, el kell hagyni a káros szenvedélyeket, olyan étrendet ajánlott kialakítani, amely a születendő gyermek számára az optimális feltételeket biztosítja. Az életmódbeli és étrendi változtatások nem kizárólag az édesanyát érinthetik, bár kétségtelen, hogy az ő állapota befolyásolja döntően a magzat fejlődését. Azonban szerepe van ebben az apa állapotának is, egyrészt a dohányzás, a túlzott alkoholfogyasztás kedvezőtlen irányba befolyásolja az ivarsejtek minőségét, másrészt, együtt könnyebb megtenni a szükséges lépéseket és egy egészséges életmód kialakítása nemcsak az anya és a magzat egészségére van jótékony hatással, hanem természetesen a leendő apáéra is.
Miért olyan nagy a jelentősége a megfelelő életmódnak, táplálkozásnak?
Bizonyított, hogy a magzati fejlődés korai szakaszában kialakuló génhibák súlyos fejlődési rendellenességhez vezethetnek. Ezért szükséges, hogy már a fogamzás előtt jelen legyenek az anya szervezetében a károsodás kivédéséhez szükséges vitaminok és nyomelemek (folsav, B6-, B12-, C-vitamin, cink). A magzati fejlődés és felnőtt – időskori krónikus betegségek között is összefüggés van. Megfigyelhető, hogy nem kielégítő magzati súlyfejlődés esetén megnő a cukorbetegség, a magas vérnyomás és a szívinfarktus előfordulásának gyakorisága.
Hogyan készüljünk a várandósságra?
Az előre tervezett gyermekvállalást ideális esetben sokoldalú előkészület előzi meg, amelynek része az is, hogy a fogamzás idejére a leendő anyuka a lehető legjobb egészségi állapotban legyen. Az anya szervezete minden szempontból álljon készen arra, hogy a magzat fejlődése optimális feltételek mellett induljon el.
Alakítsuk át étrendünket, életmódunkat! Ennek érdekében tudatosan alakítsunk ki egy egészséges életmódot, amelybe a kiegyensúlyozott, helyes táplálkozás is beletartozik. Az időben elkezdett, fokozatosan átalakított étrend segít megőrizni, elérni az ideális testtömeget, biztosítani a szervezet optimális energia-, és tápanyag ellátottságát. Külön hangsúlyt kell fektetni a tápanyagok közül a folsav, vas, cink, jód raktárak feltöltésére. Folsavból a fogamzás előtt legalább egy hónappal elkezdve és a terhesség 12. hetéig folyatva nagyobb bevitelre van szükség a fejlődési rendellenességek, elsősorban a nyitott hátgerinc (spina bifida) megelőzése céljából. Naponta összesen 400 µg folsav bevitele szükséges, ami duplája egy egészséges felnőtt szükségletének. A többlet igényt folsavban gazdag táplálékokból, folsavval dúsított élelmiszerekből és étrend-kiegészítő készítményekből lehet fedezni. Természetes forrásból a folsavat egyes zöldségfélék gyümölcsök, hüvelyesek-diófélék megfelelő mennyiségű fogyasztásával lehet bejuttatni a szervezetbe. (lásd vitaminok táblázata) A helyes életvitelhez hozzátartozik az is, hogy ha dohányzik a leendő anyuka, akkor azt már hónapokkal előtte mellőzze, de legalábbis tegyen meg mindent azért, hogy a fogamzás idejére leszokjon róla. Ugyanez vonatkozik mindenféle drogok fogyasztására is. Szükséges esetben ehhez szakember segítségét is ajánlott igénybe venni. Az alkohol tartalmú italok fogyasztását és a túlzott koffein fogyasztást a fogamzást megelőző időszakban – hasonlóan, mint a várandósság alatt, ugyancsak ajánlott kerülni, illetve minimálisra korlátozni.
A várandósságra való felkészülésnek fontos része legyen az is, hogy rendszeres testmozgással megfelelő fizikai kondíciót érjen el a gyermekét tervező nő, azoknak az izomcsoportoknak az erősítésével, amelyek a várandósság alatt különösen meghatározóak (hát-, has-, gátizom). A rendszeres (heti legalább 2x 45-60 perces) testedzés nem csak a megfelelő izomzat kialakítását szolgálja, hanem a túlsúly esetén a testtömeg normalizálásában is segít. (A testmozgás rovatunkban sok ötletet adunk ehhez!) A kezelőorvossal egyeztetve a fogamzás előtt 1-3 hónappal a fogamzásgátlók szedését abba kell hagyni, mert károsan befolyásolja a vitamin és ásványi anyag ellátottságot.
Ebben az időszakban a másik fontos feladat az ideális testtömeg elérésére törekedni, ha a leendő anya tápláltsági állapota nem megfelelő: alultáplált vagy túlsúlyos. Szoros összefüggés van ugyanis az anya terhességet megelőző testtömege, és az újszülött születési súlya között. Ha az anya terhesség előtti testtömege 15%-kal kisebb, mint a kívánatos, nagyobb az esély arra, hogy a csecsemő születési súlya alacsony lesz. A túlsúly, illetve elhízás pedig megnöveli a terhességi cukorbetegség, terhességi toxémia, azaz a magas vérnyomás, vizenyő (ödéma) és fehérje megjelenése a vizeletben, a húgyúti fertőzések és a szülési komplikációk fellépésének lehetőségét.
A tápláltsági állapot megítélésére alkalmazható egyszerű módszer a testtömeg index (BMI, Body Mass Index) meghatározása. Az aktuális testtömegből és a testmagasságból a következőképpen számítható ki: aktuális testtömeg (kg) /magasság (m) 2. Pl.: egy 170 cm-es, 80 kg-os nő testtömeg indexe: 80/1,72=27,7. Ha a számítás elvégzésével kapott érték 18,5 és 24,9 közé esik, akkor a testtömeg index a normál tartományba tartozik (ezen belül is a 20-22 közötti érték tekinthető ideálisnak). 25 és 29,9 között a BMI alapján túlsúly, 30 fölötti érték esetén pedig elhízás áll fönn. Indokolt esetben a testtömeget szakember segítségével, egyénre szabott módon ajánlott normalizálni az ideális testtömeg elérésével vagy megközelítésével, illetve nagyobb mértékű súlyfölöslegnél legalább a 25 alatti BMI értékelérésével. Túlsúly esetén szakszerűen, mérsékelten csökkentett energiatartalmú étrenddel (1200-1500 kcal/nap) és rendszeresen végzett testmozgással kell azt csökkenteni, úgy hogy a fogyás mértéke ne haladja meg a heti 0,5-1 kg-ot, és ne járjon egészségi kockázattal.
Forrás: www.oeti.hu
Kapcsolódó cikkek:
Fogápolás idős korban
Határozzuk meg az optimális testtömegünket!