Kis türelmet...
A GKM a TASZ nyomására közzé tette az IHM Microsofttal kötött szerződéseit. Az adatvédelmi ombudsman júniusi állásfoglalásában aggályosnak nevezte a közérdekű adatok visszatartását.
Íme a szerződések: http://gkm.gov.hu/uvegzseb_menu/ihm_uveg/ihm_micr
és külön az egyik: http://gkm.gov.hu/data/cms1436744/CS_PUBLIC.pdf
A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) már többször is nehezményezte, hogy a GKM nem hozza nyilvánosságra az egykori Informatikai és Hírközlési Minisztérium (IHM) által köttetett szerződések részleteit. A jogvédő szervezet még az adatvédelmi ombudsmant is megkereste, aki 2007. július 30-án kelt állásfoglalásában különösen aggályosnak tartotta, hogy a közérdekű adatok nem kerültek nyilvánosságra.
A GKM oldalán Pdf dokumentumokat, köztük a Számalk Informatikai Rt., a Rufusz Computer Kft. és a Minor Rendszerház Rt. szállítói szerződéseit tanulmányozhatják az érdeklődők.
A most közzétett adatokból kiderül, hogy 2000 óta mintegy 10 milliárd forintot költött az állam licencdíjakra, de ebben nincs benne a MeH (Miniszterelnöki Hivatal) szerződései. A licencek jövő februárban járnak le, de várhatóan meghosszabbítják őket. A Népszabadság online kiadása arról számol be, hogy az államigazgatásban 27 ezer számítógépen futnak a Microsoft szoftverei, ami 2000 óta összesen 4,8 milliárd forintba került. Az állam további 5 milliárd forintot fizetett azért, hogy az oktatási intézmények oktatói és hallgatói ingyen vagy olcsóbban juthassanak MS-szoftverekhez, a végösszeghez pedig a MeH szerződései is hozzájárulnak.
Egyesek szerint a nyílt forráskódú vetélytárs, a Linux is alternatíva lehetne. A Hungarian Unix portál fórumán megjelent vélemények között olyan is akad, amely szerint nem ezen a területen kell spórolni, mert a Microsoft-termékeket nem mindenki tudná saját maga megfizetni, és a licenceket is drágább lenne egyesével megvásárolni. A hozzászólások között azonban akadnak olyan vélemények is, amelyek eleve megkérdőjelezik a Tisztaszoftver Program elnevezés létjogosultságát.
Willy: "Az állam nem számol utána mennyibe is lenne a valós igény ellentételezése, nem érdekli az adott nominális pénzügyi veszteség. Mivel Kis Jozsef (ne vegyük azt, hogy korrupt) eljáró köztisztviselőnek, ha intéznie kell egy ilyet, akkor nem az a fő szempont, hogy a legolcsóbb működő változatot, vagy a drágább, de a jövőre nézve gazdaságilag jobb változatot válassza. Az elsődleges szempont, neki minél kevesebb felelőssége, valamint munkája legyen az egésszel."
Compi: "Mint adófizető állampolgár kikérem magamnak, hogy amikor annak az összegnek, amibe én a cégemnek kerülök, 80 százaléka az államkasszában landol (szja+tb+afa), egy mind az USA-ban, mind Európában monopóliumnak nyilvánított külföldi céget támogassanak. És sajnos attól függetlenül, hogy éppen ki van a mézesbödön szájához közelebb."
E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu
Kapcsolódó cikkek:
Mi az ÁSzF? Része-e az előfizetési szerződésünkneK?
Az egészségügyi rendszerről
Milyen szoftverekre, programokra van szükség?
Miben más a Linux a Windowsnál - picit szaknyelvű, de érthető :-)