Kis türelmet...

Bejelentkezés

 

Add meg az e-mail címed, amellyel regisztráltál. Erre a címre megírjuk, hogy hogyan tudsz új jelszót megadni. Ha nem tudod, hogy melyik címedről regisztráltál, írj nekünk: ugyfelszolgalat@network.hu

 

A jelszavadat elküldtük a megadott email címre.

Elfelejtettem a jelszavam 

Nem vagy belépve

Ez a funkció csak regisztrált tagoknak elérhető. Csatlakozz most a Networkhöz vagy ha már tag vagy, lépj be itt:

Már megint nem sikerült..?


Kormánypárti körökben nem titok: eszméletlenül kényelmetlenek tudnak lenni a kérdések, főleg, ha olyan dolgok után érdeklődnek, melyekről jobb lenne nem beszélni. Ennél is rosszabb, ha a kérdezőnek - ráadásul - még igaza is van. Mert hát, államtitkárként, miniszterként, mégsem illik, nagy nyilvánosság előtt, lovat adni a „kellemetlenkedő" ellenzéki képviselők alá.

A KDNP képviselői a rendszeres „kellemetlenkedők” táborába tartoznak a T. Házban. A köznép búját-baját tolmácsolva, hétről-hétre megszólítják az illetékes minisztert, államtitkárt, az utóbbi időben leginkább az egészségügyi tárca élen járó liberális asszonyát. (A miniszterelnököt, az őszödi beszéd nyilvánosságra kerülése óta hanyagolják, mondván: „nem érdemesült rá…”) Ezúttal, Horváth Ágnes távollétében, államtitkárára (Kincses Gyula) marad a válaszadás hálátlan feladata.  Megrezzen bajsza, szakálla,  midőn Dr. Puskás Tivadar, „költőien” kérdezi tőle: „már megint nem sikerült?” A kereszténydemokrata politikus az életből hozott  történettel áll elő:

- 2007. október elseje óta a kórházak és a szakrendelők úgy végzik tevékenységüket, hogy fogalmuk sincs arról, hogy az Országos Egészségbiztosítási Pénztár hány beavatkozásukat fizeti, szakszóval élve mennyi az úgynevezett „Teljesítmény Volumen Korlát”. Magyarán: a várólistákról van szó! A tavaly áterőltetett egészségügyi törvények egyik nagy eredményének tartják, hogy nyilvánossá tették a várólistákat. A mai helyzetben viszont azt sem lehet tudni, minek alapján kell készíteni a várólistát, miként azt sem, hogy mennyi pénz van a betegellátásra, gyógyításra!

- Nem sikerült a járó- és fekvőbeteg szakellátás intézményeivel 2007. október 1-től szerződést kötni az Országos Egészségügy Pénztárnak. Hihetetlen, de igaz: az intézményrendszer szerződés nélkül dolgozik. Azt sem tudni, milyen allgoritumus alapján történik az egyes ellátóhelyek teljesítményének magállapítása. Az intézményvezetők „vakon” vezetik a kórházakat, fogalmuk sincs arról, hogy 2007. október 1-től milyen műtétért, ellátásért, „teljesítményért”, mit fizetnek, fizetnek-e egyáltalán? Ráadásul úgy hírlik, hogy a szerződésekre év vége előtt nem is számíthatnak a kórházak.

 - Minden előzetesen kiszivárogtatott hír csak arra való, hogy elbizonytalanítsa az intézményeket, a betegeket. Tehát arra lehet számítani, hogy ismét diktátum-szerűen kapják meg az intézmények a fizetett kapacitást.

Keresi az államtitkár tekintetét Dr. Puskás Tivadar, keresi, de a T. Házban ellenzéki képviselő hiába teszi. Kérdéseit, mint dárdát, szegezi neki:

- Mikorra várható a szerződések aláírása, amely minden bizonnyal az intézményi oldalról megint csak formalitás lesz?

- Csak nem az Egészségügyi Minisztérium, azaz a Kormány teszi lehetetlenné a biztosító és a szolgáltató közötti szerződés megkötését?

- Ugye nem az utólag meghatározott keretek teljesítése alapján döntik el az intézmények vezetőinek alkalmasságát?

- Ugye nem fokozzák tovább a betegek bizonytalanságát, nem hárítják tovább az egészségügyi kormányzat felelősségét az egészségügy „közkatonáira”, megkötik a szerződéseket?

Gondban van Kincses Gyula, látszik is rajta, ám, államtitkárhoz illően hamar feltalálja magát:

- Szerződések vannak, csak a teljesítmények többletkiosztása van még folyamatban. A várlistákkal a kapacitások kiegyenlítése cél. A tárca most dolgozik a korrekcióján.  Régen a borítékok mozgatták a várólistát, most viszont a teljesítmény. Ez bizony nagy változás. Az pedig, hogy rendet akar csinálni valaki, az nem a tárca felelőssége.

Megtapsolják a kormánypárti padsorokban a leleményes választ. Csóválja a fejét Dr. Puskás Tivadar,  hangja is ércesebb a szokásosnál.

- Államtitkár Úr! Feltételezése sérti a tisztességes orvosokat, hiszen - elenyésző kisebbséget leszámítva - nem a borítékért dolgoztak korábban sem a kollegák. Kikérem a nevükben a gyanúsítást! Az pedig tény, hogy káosz uralja a várólistát. És hadd mondjam el még azt is az Államtitkár Úrnak: régen döntően az egészségügy teljesítőképessége szabott határt a gyógyító beavatkozásoknak, - ma a pénz!

Megkocogtatja a csengőt az elnök, jelezvén lejárt az egy perc, - ennyi a szólásszabadsága a kérdezőnek. Tűnődik még Dr. Puskát Tivadar, hosszasan tűnődik, hisz’ egyetlen kérdésére sem kapott választ…

(Forrás: országgyűlési napló; kdnp.hu)

Címkék: OEP egészségügy kórházak rendelők szerződés várólista

Kommentáld!

Ez egy válasz üzenetére.

mégsem

Hozzászólások

B Klári üzente 17 éve

Egységes társadalombiztosítási rendszer – több pénztárral   Nem lesz járulékemelés az egészségügyben a több pénztár megjelenése miatt – mondta Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője csütörtökön a közszolgálati televízió reggeli műsorában. Attól, hogy több pénztár van, nem szedhetnek több járulékot. Annál is inkább, mert az, hogy ki, mennyi járulékot szed, az nem a pénztár, vagy a biztosító magándöntése, hanem továbbra is parlamenti döntés – hangsúlyozta Lendvai Ildikó a Nap-keltében. A frakcióvezető kiemelte: mindenki ugyanazt a járulékmennyiséget fogja fizetni, függetlenül attól, hogy melyik regionális pénztárhoz tartozik. Valamennyi pénztár illetékességi területén ugyanazt az ellátást kapja a beteg a járulékért. A kötelező alapszolgáltatások köre nem változik. Egyik pénztár sem választhatja majd meg, hogy kit fogad és kit nem a betegek és az ellátottak közül – mutatott rá Lendvai Ildikó. Kiemelte: továbbra sem lehet a szó szoros értelmében vett több-biztosítós rendszerről beszélni, hiszen egységes társadalombiztosítási rendszer lesz, több pénztárral. Egyelőre nem dőlt el, hány pénztár lesz. Mint mondta, augusztus 24-ig nem készül el az egészségbiztosítási rendszer átalakításáról szóló törvénytervezet. Az Európai Unióban jelenleg egyebek mellett Franciaországban, Németországban, Ausztriában, Csehországban és Szlovákiában működik több-biztosítós egészségügyi rendszer. Magyarországhoz hasonlóan egy biztosító van Szlovéniában, Lengyelországban és a Balti-államokban. Az Egyesült Királyságban, Írországban, Spanyolországban és Portugáliában, valamint Svéd- és Finnországban is állami, vagy önkormányzati egészségügyi rendszer működik.

Válasz

Impresszum
Network.hu Kft.

E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu