Kis türelmet...
Sírrablók, rendőrök és régészek együttes „erőfeszítésének” köszönhető az az ókori egyiptomi sír, amelyben az 5. dinasztiához tartozó fáraók három fogorvosát találták meg a kutatók. A legrégebben épült egyiptomi piramis közelében felfedezett magánsír az egyik legjelentősebb ilyen jellegű lelet a korszakból.
A szenzációs régészeti leletek általában két dolognak köszönhetőek: a vak szerencsének vagy a hosszas kutatómunkának.
Az előbbi önmagáért beszél, az utóbbi viszont rengeteg, fáradtságos munkát előfeltételez, amelynek során dokumentumokból illetve egyéb régészeti leletekből lassan kialakul egy sejtés: valószínűleg hol is található az, amit a régész keres.
Olykor létezik azonban egy speciális módja is a régészeti kutatómunkának, amely során megspórolhatók a hosszas előmunkálatok, viszont mégsem csak a vak véletlenre bízzák magukat a kutatók.
Tetten ért sírrablók
Egyiptomban jó két hónappal ezelőtt egy különleges együttműködésnek köszönhetően fedezték fel három ókori egyiptomi fogorvos sírját. A biztos sikerhez három tényezőre volt szükség: sírrablókra, rendőrségre és régészekre. Az egyiptomi rendőrség hosszú megfigyelés után a sírrablókra éppen ásás közben csapott le. A tettenérés során kiderült, hogy a fosztogatók olyan ókori sírról szereztek információt, amelynek létezését a régészek korábban nem is sejtették.
A Szakkara közelében, Dzsószer fáraó piramisának tövében eltemetett három orvos több mint 4500 évvel ezelőtt kerülhetett az ominózus sírba. Az orvosok csontjait illetve bebalzsamozott testüket ugyan már nem találták meg a régészek, ám a sírkamra hieroglifáiból és egyéb jelekből egyértelműen be tudták azonosítani, hogy kik is lehettek az itt eltemetettek.
Egyikük minden bizonnyal az ötödik dinasztia fáraóinak legfőbb fogorvosa, a másik kettő pedig segítője volt. Rokoni kapcsolatot nem feltételeznek a régészek, és azt sem, hogy különösebben vagyonosak lettek volna ezek az orvosok. Ez utóbbi feltételezést arra alapozzák, hogy a sír részben a szegények által használt anyagtéglákból épült, és csak a legfontosabb tartóelemekhez használtak értékes mészkövet.
geographic.hu
E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu
Kapcsolódó cikkek:
Sírrablók és ókori egyiptomi fogorvosok 3.
Sírrablók és ókori egyiptomi fogorvosok 2.
A Nagy Piamis rejtélye 2.
A Nagy Piramis rejtélye 1.