Kis türelmet...
GSM - Global System for Mobile Communications
A GSM rendszert 1987-ben tizenhárom európai ország hozott létre azért, hogy Európában kiépítsenek egy egységes, ezáltal egymás közt kompatibilis telekommunikációs rendszert a 900 megahertzes frekvenciasávon. Ez a rendszer lett a GSM rendszer, avagy a Global System for Mobile Telecommunications nemzetközi szabvány..
A GSM egy digitális, többcellás mobiltelefon-hálózati rendszer, mely az egyik legmagasabb szintű telekommunikációs technológia. Sajátossága, hogy benne a kibocsátott hang kódolt, és ez a kódolt üzenet (digitális jel formájában) kerül az éterbe. A dekódolás, vagyis az üzenet megfejtése a vevő készülékén történik. Ezáltal a légköri zajok kevésbé befolyásolják a hangminőséget és a beszélgetést. A GSM létrehozásának célja eredetileg egy páneurópai rendszer kiépítése volt, de a rendszer ma már túllépte Európa határait, s a világ számos más régiójában (Ázsia, Dél-Afrikai Köztársaság, Ausztrália, Guyana) is működik.
GPRS - General Packet Radio Service
A GSM hálózatok bővítésével és a GPRS képes mobil készülékek bevezetésével lehetővé vált, hogy a felhasználók 115 kbit/s sebességű adatkapcsolatot hozhassanak létre.
A GPRS, General Packet Radio Service, egy mobil adatátviteli technológia, amelyet GSM mobiltelefonok használnak. A GPRS adatávitelt a szolgáltatók a hagyományos technológiák percalapú számlázása (amely nem veszi figyelembe, hogy adatforgalom is történt-e vagy csak készenléti állapotban volt a felhasználó) helyett adatmennyiség (megabájt) alapján számlázzák ki. Hasznosítási területe a WAP, SMS és MMS mellett az internethasználat is, beleértve az e-mailezést. A jövőben várható az alacsony költségű IP-alapú telefonálás mobiltelefonokba való integrálása
A mobil kommunikáció robbanásszerű terjedésével párhuzamosan nő az Internet használatának növekedése. A mobil felhasználók mozgás közben is igénylik az Internet szolgáltatásait, elektronikus levelezést, WAP vagy Web hozzáférést, de sokan szeretnének bekapcsolódni cégük Intranet hálózatába is. A GPRS nem csak lehetővé teszi ennek megvalósítását, de magasabb sebességet is kínál a vezetéken elérhető hagyományos hozzáférésnél. A GPRS - az Internet technológiájához hasonlóan - csomagkapcsoláson alapul, amely rendkívül gazdaságos adatátvitelt tesz lehetővé. A felhasználónak csak a ténylegesen forgalmazott adatmennyiség után kell fizetnie, szemben az addig megszokott idő alapú számlázással. Ennek következtében a felhasználók állandóan kapcsolatban maradhatnak a hálózattal, amely így gyors elérhetőséget és ugyanakkor gyors hozzáférést tesz lehetővé a web-hez, elektronikus levelekhez vagy cégek magánhálózataihoz.
A GPRS-szel is rendelkező 2. generációs (2G) mobileszközöket gyakran nevezik 2.5G-nek is, mert színvonala a 2G és a 3Gközött helyezkedik el. A kihasználatlanTDMA csatornák hasznosításával a GMS rendszerekben kínál egy mérsékelt adatátviteli sebességet, amely alacsonyabb a legújabb fejlesztésekénél. Eredtileg más standardok helyett fejlesztették, de azokat ehelyett 1997-től GSM-re cserélték, így csak GSM-hálózatokban használják.
A GPRS mérföldkőnek számít a GSM hálózatok fejlődésében, a 3G hálózatok felé vezető úton.
EDGE - Enhanced Data rate for Global Evolution
A következő lépcső az EDGE nagysebességű modulációs technológia és a GPRS ötvözése, mely akár 384 kbit/s sebességű hozzáférést tesz lehetővé. A megnövelt sebességű csomagkapcsolt adatátvitel (EDGE) lehetővé teszi, hogy ugyanazon többidőréses osztály mellett a hagyományos GPRS-kapcsolathoz képest háromszor nagyobb adatátviteli sebességet érjünk el. A GPRS-hez hasonlóan itt is csak az átvitt adat mennyisége számít, és nem a kapcsolat időtartama. Az EDGE a 2,5 generációs rendszerek közé tartozik
3G
A 3G a vezeték nélküli technológiákra vonatkozó általános kifejezés, amely a cdma2000-t, az UMTS-t, a GPRS-t, a WCDMA-t és EDGE-et foglalja magában. A 3G a nagy sebességű mobil hozzáférést az Internet protokoll (IP) alapú szolgáltatásokkal kombinálja. Ez nemcsak gyors mobilkapcsolatot jelent a világhálóval, hiszen megszabadulunk a lassú kapcsolatlétesítéstől, a nehézkes berendezésektől és a helyhez kötött hozzáférési pontoktól, hanem a 3G technológiák a kommunikáció, az információ-elérés, az üzletvezetés és a tanulás új formáit is magukkal hozzák
UMTS - Universal Mobile Telecommunications System
Az UMTS (Universale Mobile Telecommunications System) a harmadik generációs (3G) mobil adat- és hang-átvitelt biztosító rendszer. A GPRS és EDGE (Enhanced Data Rate) rendszerek továbbfejlődésének állomása
HSDPA - High-Speed Downlink Packet Access
A HSDPA betűszó az angol High-Speed Downlink Packet/Protocol Access szavakból tevődik össze, szabad fordítású jelentése "nagysebességű letöltés csomagkapcsolt hozzáféréssel". A HSDPA egy, a HSPA családhoz tartozó 3G protokoll, amely zökkenőmentes fejlődési utat biztosít az UMTS alapú hálózatok magasabb adatátviteli sebességének eléréséhez. A jelenleg bekapcsolt HSDPA hálózatok 1.8 Mbps vagy 3.6 Mbps sebességet támogatnak letöltési irányban, mely a közeljövőben eléri a 14.4 Mbps, majd még magasabb sebességeket. A HSDPA jelenleg 39 ország 64 hálózatán érhető el és 55 ország 121 hálózata kötelezte el magát a HSDPA kiépítése mellett.
Wi-Fi - Wireless Fidelity
A Wi-Fi az IEEE által kifejlesztett vezeték nélküli mikrohullámú kommunikációt megvalósító szabvány népszerűsítő neve.
Legelterjedtebb WiFi szabványok:
GPRS, EDGE és 3G között minden probléma nélkül automatikusan vált a mobil vagy mobil internetes laptop, tehát egyik pillanatban 3G-vel 44kbyte/s-el töltök, amikor kimegyek a 3G lefedettségi körzetből, akkor ott még általában van EDGE és akkor visszaesik kb 18kbyte/s-ra.
Videótelefonálást még csak egyszer-kétszer volt alkalmam kipróbálni, de minden probléma nélkül működött hálózaton belülre, jól hallottam és jól is láttam a hívott félt. Amikor T-mobile-ost hívtam, ott kicsit várni kellett míg felépült a kapcsolat, de utánna már az is tökéletes volt.
Összességében nagyon pozitív véleménnyel vagyok ezen szolgáltatásokról, persze január elsejétől amikor fizetőssé válik, nem vagyok meggyőződv róla, hogy akkor is ennyire tetszeni fog, mert valószínűleg elég drága lesz mind a videótelefonálás és az internetezés egyaránt.
E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu
Kapcsolódó cikkek:
Kell nekünk helyfüggő mobil és internetes szolgáltatás?
És most kicsit gyakorlatiasabban szólva: Mire jó a WiFi HSDPA 3G EDGE GPRS?
Amiért lenne értelme mobilon hírdetni...
Mobiltelefon a Skype-tól