Kis türelmet...

Bejelentkezés

 

Add meg az e-mail címed, amellyel regisztráltál. Erre a címre megírjuk, hogy hogyan tudsz új jelszót megadni. Ha nem tudod, hogy melyik címedről regisztráltál, írj nekünk: ugyfelszolgalat@network.hu

 

A jelszavadat elküldtük a megadott email címre.

Elfelejtettem a jelszavam 

Nem vagy belépve

Ez a funkció csak regisztrált tagoknak elérhető. Csatlakozz most a Networkhöz vagy ha már tag vagy, lépj be itt:

Dinamikus IP cím

Manapság a legtöbb Internet szolgáltató (angolul Internet Service Provider, gyakori rövidítése a neten: ISP) minden Internetre való bejelentkezésünkkor egy új IP címet oszt ki nekünk. Ez így elsőre fura lehet, olyan mintha minden levélíráskor más címen laknánk, de gondoljunk bele, hogy a lényeg itt az üzeneten van (mit kérdezünk, milyen választ kapunk), legtöbbször egyáltalán nem számít, hogy mindezt milyen címről tesszük. Tehát a dinamikus IP cím tulajdonképpen, egy gyakran változó azonosító.

 

Statikus IP cím

A dinamikussal ellentétben a statikus IP címnek éppen az a lényege, hogy egy adott eszközt mindig ugyanaz a cím azonosít. A legtöbb szerver, mint pl. honlapok kiszolgálói statikus IP címet használnak, a szolgáltatások folyamtos szünetmentes elérésének biztosítása érdekében.

Statikus IP címe lehet persze bármelyikünknek, de ezért az IP szolgáltatók több-kevesebb (inkább több) felárat számítanak fel.

 

DNS

Mostmár tudjuk, hogy minden eszközt / kiszolgálót, mely az Internetre van csatlakoztatva azonosít egy egyedi IP cím. Most gondoljunk bele abba, hogy mi lenne, ha híreket akarnánk olvasni, akkor a 217.20.131.2 címet kéne a böngészőnkbe írni, ha sportról szeretnénk olvasni, akkor a 195.56.165.41 címet kéne a böngészőnkbe írni és így tovább. Egyet – kettőt még mindenki meg tud jegyezni 5-öt 10-et már csak különlegesebb képességekkel, 20 fölött szinte elképzelhetetlen. Ezért találták ki a Domain neveket (Domain Name), vagyis tartomány neveket. Így a fenti IP címek helyett a számunkra – emberek számára – sokkal könnyebben megjegyezhető www.index.hu vagy a www.nemzetisport.hu neveket kell a böngészőbe írnunk.

Tehát egy DNS (Domain Name Service) kiszolgáló tulajdonképpen nem más, mint egy olyan gép, amely egy listát tart nyilván, amiben az IP címeket az emberek számára sokkal könnyeben megjegyezhető Domain nevekkel kapcsol össze.

A fenti ismeretek birtokában lássuk mi történik, amikor beírjuk a böngészőnkbe egy honlap címét:

1. A gép a szolgáltató által meghatározott DNS szerverhez fordul és elkéri a beít honlaphoz (Domain névhez) tartozó IP címet (ha az adott DNS szerver listájában nem szerepel a kért cím, akkor az további DNS szerverekhez fordul a kéréssel)

2. A gép a kadott IP címre elküldi a megfelelő csomagot („kérem a honlap letöltését”)

ikportal.extra.hu

 

Címkék: IP cím

Kapcsolódó cikkek:

  Az IP címről 1.

Kommentáld!

Ez egy válasz üzenetére.

mégsem

Hozzászólások

Impresszum
Network.hu Kft.

E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu