Kis türelmet...
"határtalanul" finom ünnepi sütemény Ha már celebjeink bevállalták az idegen konyha különlegességeit a főzőcskés műsorban, kövessük a "módit". Ez a 3 különlegesen finom ünnepi sütemény sem hazai: egy görög, egy örmény és egy német specialitás. Ízleni fog!
Marlenka, az Örmény kedvenc
Lassan meghódítja a hazai piacot a Marlenka nevű örmény sütemény. Sokan tiltakoztak ellene, mondván van nekünk saját Somlóink, bejglink, de az első falat elfogyasztása után ledőltek a falak. A Marlenka mindenkit fejét elcsavarja, még a kevésbé édesszájúakét is.
Még a 18 század elején, 1704-ben történt, hogy az örmény Georgius Deadatus Damascenus megalapította első kávéházát Prágában. Arany kígyónak nevezte el, mint erről a Riegrs féle enciklopédia is megemlékezik második, 1862-es kiadásában.
Szinte kereken háromszáz évvel később Damascenus honfitársa, Gevorg Avetisyan és nővérei megalapították a „Miko International” nevű prágai bejegyzésű vállalatot, amely a „MARLENKA” mézes tortát készíti egy régi örmény családi recept alapján.
A MARLENKA nem tartalmaz tartósítószert sem mesterséges színezőanyagokat. Ennélfogva a Cseh köztársaságban az egyetlen olyan torta, amely méltán kiérdemelte a „Natural produkt” minősítést.
Mára a MARLENKA minden cseh család hagyományos édességévé vált. Örményországban „Mézes csodának” is hívják ezt a finom süteményt, ami most már Magyarországon is több mint kétezer helyen elérhető. Kávézókban, áruházakban, vagy akár a különböző benzinkút hálózatoknál is.
A hazai forgalmazó, a Marlenka Magyarország Kft az örmény különlegességet három változatban árulja, egy diós és egy kakaós változatot, valamint egy különleges, kerek formájú Marlenka tortát, amely a kettő ötvözete.
„A magyar ízlés különlegességére utal, hogy a míg Európa szerte a diós változat fogy jobban, addig Magyarországon a kakaós Marlenkát szeretik jobban az emberek.
A kiskereskedelmi forgalomba a Marlenka 800 grammos változata kerül. Ez a torta tetszés szerint szeletelhető a család igényei szerint.
A Marlenka bármely magyaros ételsor záró koronája lehet, remekül illeszkedik a menübe akár egy tartalmas halászlé, vagy egy pörkölt után.
A desszert borok méltó párja; Tokaji borkóstolókon gyakran szolgálják fel a Marlenkát a Királyok borával, borok királyával is.
A Marlenka tésztája piskótához hasonló, titkos, mézes receptje olyan egyedi állagot kölcsönöz a süteménynek, amely krémjei lágyságával rabul ejti fogyasztóját.
Természetes tartósítószerként hatva a méznek köszönhetően a Marlenka hűtést sem igényel, nem csoda hogy nemcsak a fogyasztók, de a kereskedők, és vendéglátó ipari egységek első számú kedvencévé vált!
Ruganyosságát és frissességét akár 38 napig is megőrzi.
Örmény diós kifli
Hozzávalók: 25 dkg olvasztott vaj/margarin, 50 dkg finomliszt, 1/2 vizespohár cukor (1 dl),1/2 pohárka (kb. 1/2 dl) rum, esetleg a liszttől függően egy picinkével több, 25 dkg darált dió, 2 csipetnyi szódabikarbóna + vaníliás porcukor a "hempergetéshez" (s ha nagyon nagy a kedve és sok az ideje valakinek, akkor forró mártogatós csoki-massza is)
Elkészítés: Az összes hozzávalót beleöntjük egy mély tálba, s összegyúrjuk, amennyire sikerül. Nehezen formálható, törékeny massza lesz az eredmény, de ez ne szegje kedvét senkinek, mert miközben picike, fél kisujjnyi kifliket formálunk belőle, a kéz-melegtől "kezesebbé" válik a kezelhetetlennek tűnő tésztaszerűség.
Amikor végeztünk a több száz kifli megformázásával, s elhelyezésükkel, a sütőpapírral bélelt tepsikben - ne tegyük túl közel egymáshoz a kiflicskéket! - , már küldhetjük is őket az előmelegített, jó forró sütőbe, ahol éppen csak addig sütögetjük a kifliket, amíg jól megdagadnak, és szép, halvány zsemleszínűvé válnak. Akkor hopp, már ki is lehet venni a rumtól enyhén illatozó sütiket, s még azon melegében meg kell őkelméket hempergetni jó vaníliás porcukorban.
Frissiben még nem igazán finom ez az örmény kifli, de amint kihűlt...! Nos, akkor el kell dugni legalább a felét, hogy maradjon arra az alkalomra is, ami miatt megsütöttük.
(Ha van kedve valakinek cifrázni, szépíteni, akkor a kiflik egyik felét mártsa meg forró, rumos csoki mártásban, de ez esetben nem kell előtte vaníliás cukorban megforgatni a sütiket, hanem utólag, egyenként, a csoki megszáradása után. Mi ezt általában elmulasztjuk..., mármint a csokiba mártogatást.)
Műanyag v. fémdobozban tárolva hosszú ideig is friss, élvezhető marad ez az édesség.
Elkészítési idő: összeállítás kb. 2 perc, formázás kb. 1/2 - 3/4 óra, sütés tepsinként 5-8 perc.
Stollen - Német karácsonyi sütemény
Hozzávalók: 30 dkg liszt, 10 dkg vaj vagy margarin, 8 dkg porcukor, 1 egész tojás + 2 sárgája, 1 mokkáskanál só, 2,5 dkg élesztő, 2 dl tej, 20 dkg mazsola, 15 dkg bármilyen cukrozott gyümölcs, fél citrom reszelt héja, 1 zacskó vaníliás cukor.
Elkészítés: Egy evőkanál lisztet, a szétmorzsolt élesztőt és egy teáskanál cukrot belekeverek a langyos tejbe, és az edényt letakarva felfuttatom. Közben a tojásokat a sóval, a cukorral, a vaníliás cukorral jól kikeverem, közben az olvasztott vajat is hozzákeverem. (Ügyelek arra, hogy a vaj már ne legyen meleg.) Ezután hozzáadom a felfutott kovászt és a lisztet. Addig keverem, amíg habos, egynemű masszát nem kapok. Mély tálba öntöm, tetejét liszttel meghintem és tiszta konyharuhával letakarva, langyos helyen duplájára kelesztem. Lisztezett deszkára teszem, dupla nagyságúra kinyújtom, és egyenletesen rászórom a mazsolát, meg a cukrozott gyümölcsöt. A tésztát egymásra hajtom, majd hosszúkás, keskeny tepsibe gyömöszölöm úgy, hogy az csak a tepsi háromnegyedéig érjen. A tepsiben még pihentetem fél órát, majd előmelegített, közepesen meleg sütőbe téve, közepes lángon megsütöm. Porcukorral kevert vaníliás cukorba forgatom és folpackba csomagolva száraz, hűvös helyen tartom. Három hétig biztosan eláll. Vékony szeletekre vágva kínálom teához vagy kávéhoz, gyerekeknek kakaóhoz.
Melomakaroni - Görög karácsonyi kalács
Hozzávalók: 2 dl finomított olívaolaj, 15 dkg cukor, 1-1,5 dl narancslé, 1 dl konyak, 75 dkg liszt, 2 mk. sütőpor.
Szirup: 2 dl víz, 20 dkg cukor, 20 dkg méz, 100 dkg vagdalt dió, fahéj, ízlés szerint.
Elkészítés: Az olajat, cukrot, narancslét, konyakot jól eldolgozzuk. Hozzáadjuk a sütőporos lisztet, óvatosan sima tésztát gyúrunk belőle.
Tojás nagyságú darabokra szaggatjuk, négyszögletesre nyújtjuk és összesodorjuk. Kikent tepsibe tesszük, közepes tűzön kb. 30 percig sütjük.
A vizet a mézzel, cukorral felforraljuk, 5 percig főzzük. A sziruppal leöntjük a kalácsokat, és 15 percig állni hagyjuk.
Süteményes tálra szedjük, meghintjük dióval, megszórjuk fahéjjal.
Édes ünnepeket!
E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu
Kapcsolódó cikkek:
Sok sütemény és még sok ötlet
A világ legszörnyűbb Anyukái!
Szent Iván éjszakája
Julika blogja