Kis türelmet...
Mit kell tudnunk a zöldség- és gyümölcsfogyasztásról?
A zöldségfélék, gyümölcsök bőséges fogyasztása az egészséges táplálkozás gerincét képezik. A zöldség-és főzelékfélék, valamint a gyümölcsök többsége a hüvelyesek kivételével, energiaszegény és magas víztartalommal rendelkezik. A zöldségféléknek és gyümölcsöknek elenyésző a zsiradék és fehérje tartalma. Többségüknek a szénhidrát tartalma is alacsony, a burgonya, kukorica, zöldborsó, banán és a szőlő kivételével.
A száraz hüvelyesek a zöldségfélék-gyümölcsökhöz képest jelentősebb fehérje és szénhidráttartalmúak. Ebbe a csoportba tartozó minden táplálékra jellemző, hogy az élelmi rostok, egyes vitaminok és ásványi anyagok gazdag forrásai. Vitaminok közül elsősorban β-karotint, C-, K-vitamint, folsavat, az ásványi anyagok közül, pedig magnéziumot, cinket, káliumot, szelént biztosítanak a szervezet számára.
Ezen kívül a zöldségfélék és gyümölcsök többféle biológiailag aktív egészségvédő hatású növényi alkotórészt is tartalmaznak, például flavonoidokat, amelyek antioxidáns, gyulladás gátló hatással is rendelkeznek. A zöldségfélék-gyümölcsökben lévő összetevők, antioxidánsok számos élettani funkció ellátásában vesznek részt a szervezetben, amelyek közül igen jelentős az immunrendszer épségének fenntartása.
Néhány zöldségféle fogyasztására - kiemelkedő folsav tartalma miatt (pl. cékla, brokkoli, kelbimbó, kelkáposzta, paraj, sóska), - pl. a várandós és szoptató anyák étrendjében különösen nagy hangsúlyt kell fektetni. Egyes képviselőinek említésre méltó a kalcium tartalma is (banán, brokkoli, sóska, paraj, hüvelyesek).
Tanácsok a mindennapi étrendbe való beillesztéshez:
Naponta 6-8 egység fogyasztása ajánlott.
1 egység zöldségféle, gyümölcs, száraz hüvelyes:
Forrás: www.oeti.hu
E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu
Kommentáld!