Kis türelmet...
Csaknem 15 százalékos a szakképzetteknek járó bérminimum növekedése, amelyet a kereskedelmi vállalkozások egy része – érdekvédőik szerint – nem képes kitermelni. A szakképzett munkakörben dolgozók bérminimuma jelenleg, ha rendelkeznek legalább kétéves tapasztalattal, 75325 forint, jövőre az összeg 86250 forintra változik.
Ára van az egyezségnek
A kereskedők érdekképviselői el akarják kerülni jövőre a magasabb bérminimum megfizetését, de ehhez meg kell egyezniük a kereskedelmi alkalmazottakat tömörítő szakszervezettel. A szakszervezet hajlandó engedni, ha az ebédidőt munkaidőként számolnák el, s a boltok vasárnap zárva lennének.
Az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) tagjai 2005 végén hároméves megállapodást írtak alá, amely három évre előre szabályozta a minimálbéreket, illetve a szakképzetteknek járó bérminimumokat. Az emelkedő bérminimumok kötelezettsége alól a vállalkozások egy módon mentesülhetnek: ha a vállalkozók érdekvédőinek sikerül olyan ágazati kollektív megállapodást kötniük a szakszervezetekkel, amelyben alacsonyabb bérminimumot kötnek ki.
Tárgyalnak a vasárnapokról
Antalffy Gábor, a Kereskedők és Vendéglátók Országos Szövetségének (KISOSZ) elnöke a FigyelőNetnek elmondta: annak érdekében, hogy elkerüljék a vállalkozások tömeges tönkremenetelét, készek a tárgyalások során fontolóra venni olyan szakszervezeti követeléseket, amelyek egyébként ellenkeznek a szakmai meggyőződésükkel. Ilyen például a boltok vasárnapi zárva tartása. Az elnök szerint a hároméves megállapodás a szakszervezeteknek erős tárgyalási pozíciót jelent: a munkaadóknak valamit kínálniuk kell a megegyezés érdekében.
A Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezete (KASZ) a Kereszténydemokrata Néppárttal (KDNP) s más nagy szervezetekkel együttesen kampányt indított nemrégiben a boltok vasárnapi zárva tartásáért, így vélhetően ez a kérdés hangsúlyos lehet a tárgyalásokon. A vállalkozások egy része nem bánná a vasárnapi zárva tartást: már két magyar lánc – a Reál és a CBA – kinyilvánította, hogy egyet értenek a kampány céljaival, mivel a vasárnapi forgalom ingadozó és kiszámíthatatlan.
A Medián Közvélemény- és Piackutató Intézet legutóbbi felmérése szerint a közvélemény túlnyomó többsége nem ért egyet a vasárnapi nyitva tartás korlátozásával, ám a korlátozás hívei szerint a kérdésről társadalmi vitát kell indítani, amelynek eredményeképp megváltozhat a közhangulat.
FigyelőNet
E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu
Kapcsolódó cikkek:
Minimálbér-alku 2.