Kis türelmet...
Abban az esetben, hogy ha valaki egy zeneszámról akár magán célra is egyetlen kópiát készít, azt hiszem a dal ellopásáról beszélhetünk. Szerintem a másolás csak egy szép megfogalmazása a lopásnak. A kiadók ma már alig vagy egyáltalán nem tesznek szert bevételre a turnékból, a rádiókban leadott dalokból, ami miatt különösen érzékenyen reagálnak a fájlcserélés miatt bevételkiesésre. A kalózkodásnak köszönhetően a Sony a 2000. évi méretének a felére csökkent" - mondta tanúvallomásában Jennifer Pariser.
Amennyiben ezt a logikát követjük, az azt jelentené, hogy bárki, aki egy legálisan megvásárolt zenei albumnak akár csak egyetlen számát is átmásolta az MP3-lejátszójára, bűncselekményt követett el. Ráadásul Pariser okfejtését követve, jó volna, ha mindenki aki megvásárolt egy zenei CD-t, később még egyszer fizetne, ha a rajta lévő dalokat vagy az egész albumot át akarja másolni mondjuk a szintén legálisan megvett, jogdíjakkal terhelt MP3-lejátszójára. A Sony BMG-nél senki sem kívánta kommentálni az ügyvédnő szavait.
A probléma Pariser logikájával az, hogy nem követi az amerikai törvényeket, ugyanis azok pontosan szabályozzák, hogy milyen esetekben készíthetők magán célra másolatok. Európában a hatályos jogszabályok szerint szinte mindenhol szintén bárki készíthet magáncélú kópiákat, az egyetlen kitétel, hogy eközben nem törheti fel a zenei CD-ket védő digitális másolásvédelmeket, mert az már jogsértésnek számít. Mindenesetre Pariser tanúvallomása jelentős vihart kavart és a zeneiparnak sem jön jókor a botrány, hiszen egyre több zenekar jelentette be, hogy új utakon indul el.
Előbb Prince jelentette meg ingyen júliusban az egyik bulvárújság mellékleteként Planet Earth című nagylemezét, kedden a Radiohead brit banda döntött úgy, hogy a felhasználókra bízza, mennyi pénzt fizetnek az együttes legújabb albumáért, szerdán pedig a brit Charlatans tette ingyen letölthetővé az új nagylemezének egyik számát, később pedig a teljes album elérhető lesz.
SG.hu
E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu
Kommentáld!