Kis türelmet...
Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdai gyorsjelentése szerint a legalább 5 fős vállalkozásoknál és a költségvetési intézményeknél alkalmazásban állók száma a nemzetgazdaság egészét tekintve január– augusztusban átlagosan 2 millió 774 ezer volt.
180 900 forint az átlagkereset
A január–július közötti időszakban a bruttó átlagkereset 8,2, a nettó átlagkereset 1,8 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, a reálkereset – a fogyasztóiár-index 8,5 százalékos növekedésével számolva – 6,2 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest.
Egy évvel korábban a január–augusztusi időszakban – a fogyasztóiár-index 2,7 százalékos növekedésével – 5,6 százalékkal nőtt a reálkereset az előző év azonos időszakához viszonyítva.
Az idén az év első nyolc hónapjában a költségvetési szférában 757 ezren, a versenyszférában mintegy 1 millió 941 ezren dolgoztak. A költségvetési intézményekben összességében mintegy 4,7 százalékkal csökkent a létszám. Az ide tartozó fő gazdasági ágak mindegyikében (a közigazgatásban, az oktatásban és az egészségügyben) alacsonyabb lett a létszám, az oktatás és a közigazgatás gazdasági ágak közötti szakfeladati átsorolás hatásának kiszűrésével – áll a KSH jelentésében.
A teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagosan bruttó 180 900 forintot, ezen belül a vállalkozásoknál dolgozók 172 400 forintot kerestek. A költségvetési szervezeteknél alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 204 400 forint volt, ami tartalmazza az előző évre vonatkozó, januárban kifizetett egyhavi külön juttatást.
Január–augusztusban a költségvetési szférában dolgozók bruttó átlagkeresete 4,9 százalékkal, a versenyszférában dolgozóké 10,2 százalékkal volt magasabb, mint az előző év azonos időszakában. Az átlagot meghaladó mértékben nőttek a keresetek az építőipar (18,4 százalék), az ingatlanügyletek, gazdasági szolgáltatás (11,9 százalék), a kereskedelem, javítás (11,1 százalék), valamint a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás (10,9 százalék) gazdasági ágban.
A keresetek növekedésében szerepet játszott a minimum-járulékalap bevezetése, amit az is jelez, hogy a legalább 50 főt foglalkoztató vállalkozásoknál a bruttó átlagkereset növekedési üteme alacsonyabb volt, mint a kisebb szervezeteknél.
FigyelőNet
E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu
Kapcsolódó cikkek:
Kevésbbé csökken a reálbér 2.