Kis türelmet...
Reznak 13. repülőszázada 221 szovjet gépet lőtt le, s őt magát is háromszor lőtték le gépével - írta az újság. Élete a felosztott, majd újraegyesült Csehszlovákia sorsának tükre. A tehetséges, szlovák származású katonai pilóta először a demokratikus Csehszlovákiát védte, majd a nácikhoz csatlakozott, akik még Vaskereszttel is kitüntették, majd Hitler legyőzése után ismét a szövetségesek oldalára állt.
Mint Peter Sumichrast, a pozsonyi Hadtörténeti Intézet munkatársa a lapnak elmondta, feltehetőleg azért nem csatlakozott az antifasiszta ellenálláshoz, mert a "siker a fejébe szállt", úgy érezte, hogy a németek nagyra becsülik.
Reznak élete más szempontból is rendhagyó: miközben azokat a csehszlovák pilótákat, akik a második világháború éveiben a Brit Királyi Légierő (RAF) kötelékében harcoltak Hitler ellen, a kommunista csehszlovák hatóságok később bebörtönözték, ő katedrát kapott a prostejovi (Dél-Morvaország) katonai akadémián. Bár az 1948-as kommunista hatalomátvétel után elhagyta a hadsereget, továbbra is jó állásokban dolgozhatott.
"Reznak igen aktívan harcolt a nácik oldalán. Tanú erre az a 32 szovjet pilóta, akiket ő lőtt le gépükkel. Egyáltalán nem bánta, hogy a náci német sajtó dicsőítette" - mondta a lapnak Eduard Stehlik, a prágai Hadtörténeti Intézet munkatársa. Mint emlékeztetett, sok szlovák katonát kényszerítettek arra, hogy Hitler hadseregében harcoljanak, de ők rendszerint megtalálták az utat az antifasiszta ellenálláshoz.
Az egyetlen dolog, amely Reznak javára írható, egy archív dokumentumfilmben látható: a képeken szlovák pilóták lendítik náci köszöntésre a karjukat, amikor a németek kitüntetik őket. Reznak az egyedüli, aki nem emeli fel a karját - írta a cseh lap.
mult-kor.hu
E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu
Kapcsolódó cikkek:
A megszállás
A Margaréta-terv