Jimmy Carter amerikai elnök először a Nemzetközi Olimpiai Bizottságnál próbálta elérni, hogy ne a Szovjetunió rendezze az 1980-as nyári játékokat, miután azonban kísérlete kudarcot vallott, csak a bojkott lehetősége maradt az Amerikai Egyesült Államok és követői számára.
Misa - a moszkvai olimpia kabalája1980. július 19-én az USA és több mint 50 állam bojkottálta a szovjetek által megrendezett moszkvai olimpiát, ami azt jelentette, hogy ezek az országok nem küldték el sportolóikat az olimpiára. Jimmy Carter amerikai elnök, ily módon kívánt tiltakozni a szovjetek politikája és főleg Afganisztán 1979. decemberi megszállása miatt.
Az Amerikai Egyesült Államok politikai vezetése még azt is megpróbálta az olimpiai bizottságnál elérni, hogy halasszák el a játékokat vagy ami még jobb, rendezzék meg máshol.
Az 1970-es években az olimpiai bizottság az 1980-as nyári játékok megrendezési jogát annak ellenére a Szovjetuniónak adta, hogy a kommunista nagyhatalom csak 1952 óta vett részt rendszeresen a játékokon.
Ez a tény természetesen az USA-t és más hatalmakat is felháborított, és egyként protestáltak a moszkvai olimpia ellen. A világ jelentősebb sportnemzetei közül az amerikaiakon kívül még olyanok hiányoztak a négyévente megrendezésre kerülő játékokról, mint a kenyaiak, az izraeliek, a kanadaiak, a nyugat-németetek vagy a törökök.
A Brezsnyev által megnyitott 1980-as moszkvai olimpián 23 sportágban, 81 ország 5217 sportolója versenyzett. A nyári játékok protokoll részének lebonyolításában segédkező híres szovjet olimpiai bajnokok között találjuk Nyikolaj Andrianov tornászt, Alekszander Medvegyev birkózót, vagy a hármasugrás bajnokát, Viktor Szanejevet is.
Nagy győzelmek, világrekordok születtek, és ami a szovjetek számára igazán fontos volt - a játékok lebonyolítása zökkenőmentes volt.
geographic.hu
Kapcsolódó cikkek:
Manhattan,New York
New York
Szövetségi Ünnepek,USA
USA 3.