Kis türelmet...
És bár ízig- vérig amerikai műfajról beszélünk, azért meg kell említeni, hogy a Broadway-t, (A legendás 42. utca – amiről musical is készült), ahogy Hollywoodot is, a kelet -európából bevándorolt zsidó származású producerek tették naggyá. Sok zeneszerző is erről a területről érkezett.
Gershwin megalkotta az első, és igazi jazz-musicaleket, amelyeket jazz-operának is szoktak nevezni. Ilyen pl. a Porgy & Bess.
Az ötvenes években bemutatott West Side Story (Bernstein) (1957)újabb nagy dobása volt műfajnak: Az akkor még eszeveszetten modernnek számító, vad, táncos- énekes darab épp úgy keltett visszatetszést, mint ahogy hatalmas sikert is. (Ez számít az első igazán modern musicalnek.)
Ezek után következett a HAIR (1969), amely kultusszá lett. Nagyjából ezzel párhuzamosan a Kander- Ebb szerzőpáros hatalmas sikerre vitte a Cabaret-t, amely valamiféle furcsa, szimbiotikus összefüggésben van Lisa Minellivel, aki a korszak és a műfaj ikonja lett. Kevesen tudják, hogy az ő alkotásuk a Chicago is, amelyet a Cabaret után rögtön nem mertek bemutatni, attól félve, hogy a Cabaret világsikere elnyomja a Chicagot./Wikipédia/
E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu
Kapcsolódó cikkek:
Született feleségek musical?
A csillagok krónikája musical leírása
Musical Magyarországon
A musical, mint műfaj