Kis türelmet...
A folpack fólia tapadásának két oka van:egyrészt rugalmas,kinyújtás után igyekszik eredeti méretére zsugorodni;másrészt sztatikus elektromos töltéssel rendelkezik,így sok más tárgyat vonz.
A fólia rugalmasságának titka molekuláris szerkezetében rejlik.A műanyagok "hosszú" molekulákból állnak -a polietilén molekuláiban például egymás után több ezerszer is ismétlődnek az egy szén- és két hidrogénatomból álló egységek.Az egyéb anyagok túlnyomórészt kis molekolájuak- a vízmolekula például csak egy oxigén- és két hidrogénatomot tartalamaz.
A folpack fólia "hosszú"molekulái girbegurbák,kunkorodottak,akárcsak a gyapjú szálai.Amikor a fóliát széthuzák,a molekulák kiegyenesednek,ám -a gyapjú szálaihoz hasonlóan- igyekeznek visszanyerni eredeti állapotukat.
A legtöbb vékony műanyag fóliára,így a folpackra is jellemző,hogy tapad,ami sztatikus elektromos töltésének köszönhető.Például amikor letekeréskor elszakad az alatta levő fóliarétegtől,vagy lehúzzák valamilyen felületről,elektronokat sodorhat magával,s így negatív töltésüvé válhat.A másik felületen ez pozitív töltés kialakulásához vezet,s a kettőt így már az elektromos vonzás tartja össze.
Folpack fólia kétféle műanyanyagból készíthető:polivinilkloridból(PVC) vagy polietilénből.A PVC természetes állapotában kemény anyag,ám úgynevezet lágyítóanyagok hozzáadásával puhává,rugalmassá tehető.A polietilén eleve lágy,ezért más anyagokkal nem kell keverni.
A PVC-fólia valamivel átlátszóbb,mint a polietilénből készült,de a kifáradás,vagyis a megnyújtás utáni rugalmasságcsökkenés mindkettőre jellemző -igaz,nem egyforma mértékben.
E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu
Kapcsolódó cikkek:
Öntapadó cédulák:balsikerből világsiker
Gillette:a biztonsági borotva feltalálója
A gyorsan főző kukta
Miért oly erősek a mai ragasztók?