Kis türelmet...
Indítsuk gyermekünk életét egészséges étrenddel és sok testmozgással. A gyermekek fejlődése igen erőteljes ebben a korban. Vonjuk be a gyermekünket olyan testmozgásokba, amelyek szem-kéz, illetve láb-kéz koordinációt igényelnek – mindez nagy eredményeket hoz a sport és a testmozgás iránti érdeklődésében.
Hogyan mozogjunk együtt a gyermekünkkel?
Az aktív életmód, azaz a rendszeres testmozgás fontos része a gyermek fizikális és mentális fejlődésének. A mozgás segít a gyermek személyiségének és képességeinek, illetve önbizalmának fejlesztésében. Vonjuk be gyermekünket minél többféle testmozgásba, így hozzájárulva optimális cseperedéséhez és fejlődéséhez.
A mozgás örömével már óvodás, kisiskolás korban meg kellene ismertetni a gyermekeket ahhoz, hogy felnőttként ne „felejtsenek el” sportolni. Kora gyermekkorban természetesen játékosan közelítsünk a különböző mozgásformák felé, és lényeges, hogy a családi és iskolai közösség példamutatással járjon elöl ezen a téren is – már csak azért is, mert a sportnak fontos szerepe van a káros szenvedélyektől való védelemben is.
Mi a legjobb mozgástípus az óvodás korú gyermekeknek?
A gyermekek természetes módon aktívak – ez része a gyermekkornak. Sajnos, ahogyan nőnek (különösen a lányok) és eljutnak a pubertáson át a felnőttkorba az aktivitási szintjük erősen lecsökken.
Új kutatási eredmények támasztják alá, hogy a felnőttek sokkal többet mozognak szabadidejükben, ha gyermekkorukban részt vettek valamilyen szervezett sportoktatásban. Ez amellett szól, hogy gyermekünket próbáljuk bevonni sportprogramokba.
A gyermekek különféle fizikai és mentális képességeket alakítanak ki különböző korban. Ki lehet választani, mikor érdemes a gyermeket focizásra ösztökélni, vagy pótkerék nélkül megtanítani biciklizni. A nagy különbségek miatt a szakértők egyetértenek abban, hogy a testmozgás és sport a gyermek érettségi szintjén és korábban szerzett tapasztalatain kell, hogy alapuljon. Egy gyermek 2-5 éves kor között szinte mindent magába szív és mindenbe belekóstol! Ugyanez igaz a különféle mozgásformákra is: egyik nap ezt, másik nap azt szeretné. Legyünk türelmesek. Játsszunk vele sokat és hagyjuk, hogy ő döntse el, milyen típusú mozgásformákat részesít előnyben.
Fontos, hogy olyan gyakorlatokat találjunk, ami megfelel a gyermek képességeinek. A különféle játékok nagyon sok fizikális képességet fejlesztenek. A játszótér nagyon jó környezet a gyermekek számára a képességfejlesztésre. A játszótereken sok minden van, ami fel lehet mászni, át lehet rajta bújni, vagy épp hintázni lehet rajta – mindezek fejlesztik az izomerőt, az egyensúlyérzetet és a mozgáskoordinációt.
Hogyan tudjuk felkelteni az érdeklődését?
E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu
Kommentáld!