Kis türelmet...
Koktélok készítése módjai
Mértékek
A koktélok elkészítésekor az arányok betartására feltétlenül figyeljünk oda. Ehhez legegyszerűbb jelölt mérőpoharat használni - jobb híján egy felespohár is megfelel erre a célra.
Egy rész nagyjából 25-30ml-t jelent, de igényeinktől (és az adagoktól) függően ezt azonban tetszőlegesen változtathatjuk.
Az öntet , mint mennyiség magyarázatra szolgálhat: egy öntet 4-6 csepp folyadékot jelent, nagyjából 1-1.5 kávéskanálnyit.
A koktélokat általában háromféle módon készítjük: shakerben, keverőpohárban, kiöntéssel vagy (legrotkábban) turmixban.
A koktélokat ötféle módon szokás készíteni: shakerben, keverőpohárban, kiöntéssel , rétegeléssel vagy turmixban.
ShakerA legtöbb italt shakerben készítjük, amit mással nemigen tudunk pótolni, így érdemes egy ilyet beszerezni, ha nem akarunk a kevert italoknál maradni.
Kétfajta shaker létezik. Az egyik a hagyományos, háromrészes, többnyire fémből készült shaker, amely beépített szűrővel is rendelkezik. A másik fajta két részből áll: egy highball-szerű pohárból és a shaker részéből. Ennél a shakernél szükség van külön szűrő használatára, viszont modernebb érzetet kölcsönöz.
Shakeléshez töltsük meg a shakert nagyjából feléig-harmadáig jéggel és öntsük hozzá az alapanyagokat. Ügyeljünk rá, hogy a shakert négyötödédénl ne töltsük jobban tele! Zárjuk le, majd addig rázzuk, amíg kellően hideg nem lesz - esetleg egy picit tovább. Végül szűrjük le a shaker tartalmát a megfelelő pohárba.
KeverésA kevert italokat keverőpohárban készítjük - erre a célra egy vizespohár, a shaker vagy egy kisebb kancsó is megfelel. A keveréshez ún. bárkanál szükséges, ami tulajdonképpen hosszú nyelű fémkanalat jelent.
Keverésnél a cél az, hogy minél inkább összekeveredjenek és valamennyire lehűljenek az alapanyagok. Töltsük meg tehát jéggel félig a poharat, öntsük hozzá az alapanyagokat és legalább hatszor keverjük körbe a kanállal a pohár aljáig nyúlva.
KitöltésA legegyszerűbb készítési mód. Egyszerűen egymásra töltjük az alapanyagokat (többnyire jégre) úgy, hogy nagyjából egy ujjnyi hely maradjon a pohár tetején.
Általában a szénsavas italokból készült koktélokat készítjük kitöltéssel. A gyümölcsleveket tartalmazó koktélokat inkább shakeljük, mert azok rázáskor habosodnak, ami megdobja a koktél kinézetét.
TurmixolásA legkörülményesebb készítési mód - főleg, ami a mosogatás részét illeti. Viszont ezzel a módszerrel keverhetjük össze és habosíthatjuk a legjobban a koktéljainkat. Emellett friss gyümölcsös vagy kásajeges italt másképp aligha tudunk készíteni.
A módszer alkalmazásakor tört jeget rakunk a turmixba és hozzáöntjük az alapanyagokat. Néhány másodpercig turmixolunk és készen is vagyunk.
RétegelésManapság divatos módszer a rövid italokat rétegelni és így shootereket készíteni. Ennél a módszernél az alapanyagokat egymás után öntjük óvatosan a shooter-pohárba úgy, hogy azok ne keveredjenek össze.
Az összekeveverést megakadályozandó rakjunk egy teáskanalat a felespohárba és ennek a domború felére csepegtessük az italt. A legnagyobb fajsúlyúval kezdjük és a legkisebb felé haladjunk. Szedjük össze minden ügyességünket és meglátjuk, menni fog.
Végül álljon itt egy fajsúlytáblázat, amely segít eldönteni, hogy rétegelésnél az alapanyagokat mely sorrendben töltsük (értelemszerűen legelőször a legnagyobb fajsúlyút):
Grenadine 1.18 Créme de Menthe 1.12 Galliano 1.11 Amaretto 1.10 Blue Curacao 1.10 Tia Maria 1.09 Triple Sec 1.09 Drambuie 1.08 Cherry Brandy 1.06 Peach schnaps 1.03 Víz 1.00 Southern Comfort 0.97
E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu
Kapcsolódó cikkek:
Milyenek a megfelelő poharak?
Koktél receptek jellegük szerint
Koktélok A-Z-ig 5
Koktélok A-Z-ig 5