A C-vitamin – hiánya kezdetben fáradtságot, kimerültséget, fertőzésekre való hajlamot okoz, majd foghúsvérzések és egyéb vérzések, fellépését idézheti elő. Ezt a betegségi állapotot, amely a C-vitamin hiánya következtében fejlődik ki, skorbutnak nevezzük. Régebben, főleg a hajósok kaptak skorbutot, akik több hónapon át járták a tengert, és közben nem fogyasztottak zöldfőzelékeket, és gyümölcsöt. Ilyen súlyos C-vitamin hiány napjainkban már nem fordulhat elő, enyhébb alakja azonban tavasszal még ma is gyakori.
Élelmiszereink közül a zöldpaprika, a kelkáposzta, a káposzta, a karalábé, a paradicsom, a gyümölcsfélék közül az eper, a szeder, a málna, az egres, a dinnye, a barack, a ribizli, a cseresznye, a szilva, az őszibarack, a szóló, továbbá a citrom és a narancs tartalmaz sok C-vitamint.
Ezek a zöldség és gyümölcsfélék azonban nem mindig iktathatók be az étrendünkbe, így a szervezet C-vitamin-szükségletét sokszor a kisebb vitamintartalmú, de nagyobb mennyiségben fogyasztott burgonyából fedezhetjük. Igen nagy mennyiségű C-vitamint tartalmaz a csipkebogyó, vagy hecsedli is.
Feltétlenül szem előtt kell tartanunk azonban, hogy az élelmiszerek vitamintartalma az állás folyamán többé-kevésbé csökken. Így például a saláta C-vitamin tartalma már 1-2 nap alatt 25-40 %-kal, a parajé 1-2 nap alatt 60-70 %-kal csökken. A burgonya C-vitamin tartalma a tárolás folyamán ennél lényegesen lassabban és kisebb mértékben csökken, de a csökkenés itt is számottevő. Novembertől májusig a burgonya C-vitaminjának 40-50 %-a bomlik el.
Egyébként is a C-vitamin a legérzékenyebb vitamin. Elsősorban a levegő oxigénjére érzékeny. Felaprított főzeléknek vagy gyümölcsnek nagy felülete kerül a levegővel érintkezésbe, s így C-vitamin tartalmának egy része gyorsan elpusztul. A pusztulást sietteti a meleg hatása és bizonyos fémekkel való érintkezés is (pl. rézzel való érintkezés).
kipréselt gyümölcslé C-vitamin tartalma gyorsan csökken állás közben. Ha az almát fémreszelőn reszeljük le, máris veszít C-vitamin tartalmából. Ha a reszeléket állni hagyjuk, a C-vitamin még tovább pusztul. Ezért ajánlatos a gyümölcslevet csak közvetlenül az elfogyasztás előtt kipréselni, az almát lehetőleg üvegreszelőn megreszelni és nagyon gyorsan elfogyasztani.
Az érett paradicsom elég nagy mennyiségű C-vitamint tartalmaz, azonban az alatt, amíg feldarabolják, megfőzik, és szitán áttörik, a benne lévő C-vitamin közel háromnegyed része tönkremegy. Ez a vitamin a hőre kevésbé érzékeny. Ezért az ételek megfőzésénél, a befőzésnél, a gyümölcs eltevésénél, a lekvár főzésnél elsősorban arra kell ügyelni, hogy a kerti vetemények és a gyümölcsök feldarabolás után ne álljanak sokáig.
Tegyük fel előre a vizet, és a kerti veteményt, a gyümölcsfélét a feldarabolás után azonnal helyezzük forró vízbe. Főzés közben csak éppen annyit kavargassuk, amennyi elkerülhetetlenül szükséges, és a fedőt ne emelgessük feleslegesen. A főzés idejét úgy osszuk be, hogy az étel elkészítése után ne álljon sokáig, hanem minél előbb elfogyasztásra kerüljön.
A felhasználói élmény fokozása érdekében már mi is használunk cookie-kat a Network.hu oldalon.
Az oldal használatával beleegyezel a cookie-k alkalmazásába. További információ: itt.
Kapcsolódó cikkek:
Az 5 legjobb zsírégető gyakorlat
A helyes táplálkozásról
Az antibiotikumok végnapjai?
Olloztam