Az élőlényeket az éhség és a szomjúság táplálkozásra késztetik. Az embernél ezt a nevelés, a szokások és a helyi adottságok befolyásolják, de elsősorban az észnek és az értelemnek kell irányítania. Az emberi szervezet élettanilag fontos táplálék szükségletének kielégítését nem bízhatjuk az ösztönre és szokásokra, mert ha az éhség, illetve a szomjúság érzetünk kielégítést nyert, a fennálló tápanyaghiányokat már nem biztos, hogy észre vesszük.
tápláléknak a szervezet alábbi igényeit kell kielégíteni:
● Biztosítania kell a test hőmérsékletének kb 37 Celsius fokon tartásához szükséges meleget.
● A szervezet működéséhez, légzés, vérkeringés, valamint a mozgáshoz és a munkához. szükséges energia szolgáltatása
● A mirigyek váladékának termeléséhez szükséges alkotórészeinek biztosítása.
● A szervezet kopásainak pótlása.
● A szervezet növekedéshez szükséges anyagok szállítása.
● Az egészséges táplálék növeli a szervezet ellenálló képességét, azaz a káros behatásokkal (fertőzések, sérülések, stb.) szembeni védekezőképességét és gyógyulási hajlamát.
Az elmúlt évtizedek tudományos kutatásai messzemenően kiderítették, milyennek kell lennie az élelmünknek, hogy ezeknek a követelményeknek minél jobban megfeleljen. Sok táplálkozási tényezőt ismertünk meg és élettani jelentőségünkre is világosság derült. Természetes azonban, hogy tudásunk e téren sem tökéletes. A jövőben kétségtelenül még számos eddig ismeretlen táplálkozási tényezőt fog a tudomány felfedezni. Azonban a táplálkozástan mai ismeretei szerint összeállított élelem is már lényegesen jobb egészséget és hosszabb életet biztosít, mint a néhány évtized előtti táplálkozási szokások.
A felhasználói élmény fokozása érdekében már mi is használunk cookie-kat a Network.hu oldalon.
Az oldal használatával beleegyezel a cookie-k alkalmazásába. További információ: itt.
Kapcsolódó cikkek:
Az 5 legjobb zsírégető gyakorlat
C vitamin
Az antibiotikumok végnapjai?
Olloztam