Kis türelmet...
Alan Jones, aki már nyugdíjas, elmondta nekem: a papagájok körében az elhízás természetesen komoly és nagy probléma a fogságban tartott papagájok körében. "Sok esetet láttunk, amíg a praxisomban dolgoztam, és a legtöbb esetben a baj a nagyon rossz étrend eredménye volt (túl sok napraforgómag és szemét kaja, és kevés gyümölcs és zöldség). A második a mozgás hiánya volt, mivel a legtöbb papagáj egész nap ketrecben volt tartva."
A szárnyak nyírása volt a legkevésbé fontos kérdés, mivel még a kiengedett, teljes szárnyú papagájok is csak mozdulatlanul ülnek a ketrecük tetején az idő nagy részében.
2 éve | 0 hozzászólás
Ez a betegség egy újabb példa arra, hogy a megelőzés sokkal jobb és költséghatékonyabb, mint a gyógyítás. Összefoglalva, a megfelelő és rendszeres kapcsolattartás ls alapos megfigyelés révén, mely a madár "belsejére" és külsejére is értendő, megelőzhetjük a legyengítő helyzeteket, vagy legalábbis korai stádiumban felismerhetjük őket, így minimalizálva a kezelési protokollokat, és lehetővé téve, hogy madarunk hosszabb, egészségesebb és fájdalommentes életet élhessen.
Mivel a madarak reakciói lényegesen gyorsabbak, mint az emberé, ezért sokszor úgy tűnhet, hogy a viselkedés hirtelen a semmiből következett be, előjel nélkül. De ezek a viselkedések azért nem előjel nélküliek. A címben említett skatulyázás azonban könnyen elhomályosítja a problémát. Arra utal, hogy ez a viselkedés egy veleszületett dolog. De ez nincs is, sokkal inkább egy következményről beszélhetünk. Ezért egy okosabb gazdi, miután rájött, hogy a nemkívánatos viselkedés a papagáj környezetére adott válasz volt, megváltoztatja a környezetet, és olyan helyzetet teremthet, ahol a madár képes lesz megtanulni kívánatosabban reagálni.
Te féltél már valaha? Talán ez az a pillanat, amikor nem a te kezedben van az irányítás. Például turbulens repülőgép utasaként hánykolódni, vagy rájönni, hogy valaki megcélozz téged a fegyverével, vagy amikor elakadsz egy nagy tömegben, akik ellenségesek. Az ezekhez az ijesztő pillanatokhoz kapcsolódó adrenalin-kirohanás kimerítő esemény lehet.
A test megremeg, összeszorul, te pedig futsz vagy pánikba eshetsz, a gondolataid szó szerint lefagynak. Próbálj meg keményen emlékezni erre az érzésre.
A kedvtelésből tartott állatok wellness hónapja egy tudatosságösztönző kezdeményezés, melynek célja a gazdik felelősségérzetének növelése és ezáltal a hobbiállatok jólétének elősegítése. Egyik célja a rendszeres állatorvosi látogatások fontosságának megismertetése és népszerűsítése. Ragadozó állatok prédáiként a papagájok nem mutatják a betegségek külső jeleit, ezért a rendszeresen, vagy évi legalább 1 alkalommal történő orvosi ellenőrzés az ő esetükben sokszor életmentő.
Sok népszerű, háznál tartott papagáj-fajta intelligenciája könnyen összehasonlítható egy négyéves gyermek adataival. Ez azt is jelenti, hogy a papagáj és a kisgyerek között létezik egy párhuzam: ha nincsenek megfelelően lekötve, akkor unatkozni fognak, és az unalom nem kívánt viselkedésformákat okozhat. Szóval, hogyan lehetséges ezt megelőzni, hogy a gyerekagyú papagájból ne váljon egy ordítozó, tolltépő, elviselhetetlen háziállat? A válasz meglehetősen egyszerű: biztosíts neki játékokat!
Roelant Jonker, aki több mint egy évtizede figyeli meg a papagájok viselkedését, rámutat a városban való háziállat-létezés nehézségeire, mely különösen Nyugat-Európában és Észak-Amerikában jellemző. Azt mondja: „A papagájoknak teljesen újra kell gondolniuk, hogy mit ehetnek, mert a legtöbb növényt és fát, amikkel ebben az idegen környezetben találkoznak, sokszor még csak nem is ismerik.
Milyen gyümölcsök mérgezőek? Bízniuk kellene az emberek által elkészített ételekben?
A háziasított papagáj megfelelő táplálásához nem elegendő a bolti magkeverék. A száraz eledeleken kívül igen nagy szükségük van zöldségekre és gyümölcsökre is, mert bizonyos vitaminokat, ásványi anyagokat csak ezekből kaphatnak meg, és persze mert szeretik is őket. Az avokádón kívül a papagáj szinte mindent megehet és meg is eszik, egyedül a magokkal kell vigyázni, ezeket célszerű kiszedni az eledelből, ha lehetséges, mert mérgezőek lehetnek. A gyümölcs mindig lehet szezonális, helyben termett, nem érdemes szezonon kívüli, drága külföldi árúval etetni a papagájokat, mert mindig van könnyebben elérhető abból is, amit biztosan megeszik.
4 éve | 0 hozzászólás
A Think Parrots Show 2019-es rendezvénye ismét hatalmas érdeklődést kapott. Idén a vadon élő papagájok védelme különlegesen nagy fókuszt kapott az előadások során. Az ökoturizmus segíti a vadon élő madarak élőhelyeinek megőrzését - derült ki az előadásokból.
A Think Parrots két diavetítést ajánlott Steve Brookes előadásaiból, a madármegfigyelési expedíciók öko-turistáit irányítók beszámolói alapján összeállítva. Steve két, egymástól független előadást mutatott be: az egyik a Peruban rögzített agyagevés jelenségét mutatta be, a másik pedig a Dél-Amerikában található Pantanal régióban van élő nagy jácint ara papagájok mindennapjait mutatta be.
E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu
Vetőmagok
11 hónapja | 0 hozzászólás
EB Cravens, az egyik legtapasztaltabb madarász ezt a listát adta: "guava magok, maracuja magok, füge magok, alma magok, Casuarina magok, eukaliptusz magok, papaya magok, pálmamagok, gyűszűmag, virág- és fűmagok, kukorica rizs és gabonafélék magjai, tölgymagok, Podocarpus és Pyrocantha magok, fenyőmagok, bükkmagok, tök, uborka és dinnyemagok, repce, bab, borsó, lencse, hajdina magok, és még több száz más".
Miért érdekes mindez a papagájosoknak? A magok a természetben tárolt élő energiacsomagok, és ezek az elsődleges okai annak, hogy sok papagájnak, de más madaraknak is erős, tartós és kemény, horgas csőre van.
Címkék:
Tovább