Kis türelmet...
Az emberiség története a földtörténetben csupán egy pillanat. E villanásnyi idő alatt teljesen belaktuk a Földet, s ma már szinte az egész földgolyót átalakítottuk. Úgy teszünk, mintha a természet tőlünk függetlenül létezne, amelyet legyőzni, hasznosítani kell. Vakon hisszük, hogy a világ olyan óriási, hogy hulladékainkat, mérgező anyagainkat elbírja, s azok nem hatnak vissza ránk. E tévedésekbe könnyen belepusztulhat az emberiség. Látnunk kell: nem szabad beavatkozni azokba a folyamatokba, amelyeken a földi élet alapul
Nagy ellentétet fedezhetünk fel kiállításunk eddigi színes, változatos világa és az emberi tevékenység okozta környezeti problémákat bemutató terem anyaga között.Akármerre tekintünk, fekete-fehér komor fotók néznek vissza ránk, tudatosítva bennünk cselekedeteink súlyos hatását.
Lehet-e együtt élni a természettel ?
Az egyik vitrinben megoldási javaslatot kínálunk az utakon tömegesen elütött békák problémájára.
A másik, gondolatban megfelezett diorámában pedig választhatunk egy természetes állapotú, gazdag élővilágú tavacska és az emberi szemét elhelyezésének következtében kialakult gusztustalan világ között.
Somogy megyében is egyre több problémát jelent a víz, a levegő, a talajszennyezés és a zajártalom. Ennek bizonyítására szolgáljon itt néhány elriasztó adat.
Somogy szennyvíz csatornázottsága 10,3 %. Évente 600 ezer m3 szilárd hulladék keletkezik, melynek 95%-t valahol lerakják. Évente 20 ezer t veszélyes hulladék képződik. A fáradt olaj újra hasznosítási aránya 16%. A megyében a legnagyobb zajterhelést Balatonlellén mérték 24 óra alatt 70,8 dBA (elviselhetőségi szint 65 dBA).
Somogy megyéből a becsült kipusztult fajok száma: kb. 150.
(Barna medve, farkas, daru, tátogó kökörcsin, narancslepke...)
http://www.smmi.hu/termtud/termorok/kornyezet.htm
E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu
Kapcsolódó cikkek:
Szász-magyar együttműködési megállapodás
Eldobható helyett zöld pelenkát
Kiskapuk az EU új vegyi anyag szabályozásában
Környezet- és természetvédelem definiálása és tárgya