Kis türelmet...

Bejelentkezés

 

Add meg az e-mail címed, amellyel regisztráltál. Erre a címre megírjuk, hogy hogyan tudsz új jelszót megadni. Ha nem tudod, hogy melyik címedről regisztráltál, írj nekünk: ugyfelszolgalat@network.hu

 

A jelszavadat elküldtük a megadott email címre.

Elfelejtettem a jelszavam 

Nem vagy belépve

Ez a funkció csak regisztrált tagoknak elérhető. Csatlakozz most a Networkhöz vagy ha már tag vagy, lépj be itt:

Vajon hogyan lett Bill Murray jólfizetett komikusból a művészfilmesek igazi múzsája és elsőszámú kedvence? Rejtély, hiszen a fickónak igazából csak egyetlen "arca" van, a kedvetlen, kiábrándult bohóc fanyar képe, de úgy látszik ezt tökéletesen csinálja.
William James Murray 1950. szeptember 21-én született az Illinois állambeli Wilmette-ben. Apja, Edward fakereskedő volt, anyja, Lucille pedig háztartásbeli, hiszen az ötödik gyerekként világra jött Billt még négy csemete követte, így kilenc apróságról kellett gondoskodnia, ami nem semmi. Amikor a gyerekek sorra iskoláskorba kerültek, a helyi golfklubban labdaszedéssel és ütőhordással keresték meg zsebpénzüket és a tandíjra valót is. Bill a Loyola jezsuita fiúiskolába járt, és fellépett az iskolai színielőadásokon, de saját és mások emlékei szerint is többnyire pocsékul szerepelt. Nem is érdekelte igazán a színészkedés, mivel orvosnak készült.

Ez volt a nagy terv, és be is iratkozott a denveri Regis Egyetemre, ahonnan azonban az első év után marihuána birtoklásáért szépen eltanácsolták. Ezután különféle alkalmi munkákkal próbálkozott, majd bátyjával, Brian Doyle-Murray-vel a chicagói Second City improvizáló színtársulat tagja lett. Később néhány kollégájával, például Dan Aykroyddal, Gilda Randerrel és John Belushival a National Lampoon Radio Hourhoz is felvették. Három társával a Saturday Night Live sitcom eredeti stábjába is bekerült, és ez a műsor az, ahonnan gyakorlatilag az összes valamire való amerikai komikus indult. A műsor adásaiban olyan visszatérő karaktereket formált meg, mint Todd, a tuskó, vagy Nick, a szakadt bárénekes.

A siker nyomán gyorsan utat talált a filmvászon felé is, első jelentős alakítása az 1979-es Dilibogyók - Táborparádé című vígjátékhoz fűződik - a filmet az az Ivan Reitman rendezte, akivel együtt Murray később megcsinálta a Golfőrültek-et - itt lett valóban golfőrült - és a Bombázók a seregnek-et, valamint a hatalmas sikert hozó Szellemirtók-at, amelyben Murray, Harold Ramis és Dan Aykroyd társaságában paranormális jelenségekkel küzdött meg New York utcáin. A kasszasikeren túl Billt Golden Globe-ra is nevezték alakításáért. A Rémségek kicsiny boltja fájdalomkedvelő fogorvosi páciense után elvállalta a Szellemes karácsony főszerepét, majd játszott a Szellemirtók 2-ben. Ezután átállt a kamera másik oldalára, társ-forgatókönyvírója és társrendezője lett az alacsony költségvetésű Viszem a bankot című vígjátéknak. Hamarosan a kritikusok is elismerték tehetségét, főleg az Isten nem ver Bobbal hipochondere, a Veszett kutya és Glória kiszámíthatatlan, de alapjában véve jószándékú gengsztere - amelyben a forgatós során sikerült betörnie partnere, Robert De Niro orrát -, továbbá az Idétlen időkig nyegle meteorológusa nyerte meg az ítészek tetszését.


2000-ben a Charlie angyalai játékfilmváltozatában Drew Barrymore, Lucy Liu és Cameron Diaz mellett a lányokat instrukciókkal ellátó Bosleyt játszotta. És ezután jött a nagy meglepetés! Sofia Coppola, Francis Ford Coppola lánya második nagyjátékfilmje egyik főszerepére szemelte ki Murrayt. Az Elveszett jelentés mindent elsöprő sikert aratott a kritikusok és a nézők körében is: a film 2004-ben három Golden Globe-díjat nyert, négyszeres Oscar-jelölt volt - legjobb film, rendezés, eredeti forgatókönyv, férfi főszereplő - Sofia Coppola pedig a legjobb eredeti forgatókönyvéért megkapta az aranyszobrot. Aztán jött még egy remek, bár kevésbé elismert alakítás, Wes Anderson Édes vízi élet című filmjében. Anderson szintén visszatérő rendező Murray számára, hiszen dolgoztak együtt az Okostojás-ban és a Tennembaum, a háziátok-ban, Murray, mint a főszereplő Steve Zissuo egy megszállott kalandor, filmkészítő és hős, akinek szembesülnie kell saját gyengeségével is - ahogy azt általában szokta. És most itt egy újabb félkomoly művészfilm, a Hervadó virágok, ezúttal Jim Jarmushtól, az amerikai független film egyik nagy figurájától. Murray egy jelenet erejéig már feltűnt Jim Jarmusch Kávé és cigaretta című filmjében, saját magát játszva, flegmán, mosoly nélkül pincérkedve és kávét vedelve, ami nyilván végképp meggyőzte a rendezőt, hogy megtalálta az emberét. Ám ez a két film úgy kifárasztotta amúgy sem fiatal és sportos hősünket, hogy hivatalosan is bejelentette, hogy most pihenni fog: tévét néz, füvet nyír és nyilván whiskeyt iszik hozzá.

 

www.sulinet.hu 

Címkék:

Kommentáld!

Ez egy válasz üzenetére.

mégsem

Hozzászólások

Impresszum
Network.hu Kft.

E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu