Kis türelmet...
GIMP egy ingyenes, nyílt forráskodú eszköz, amellyel képeket készíthetsz és szerkeszthetsz.
A GIMP már két évtizede jelen van és az évek alatt stabil újításokkal jelentkezett. A legújabb változatában a GIMP néhány csavaros újítással jelentkezik és ez az elképesztő nyílt forráskódú képszerkesztő még a jövőbe bepillantást nyújt.
FunkciókMinden eddigi GIMP funkciót tartalmaz. Elkészítheted saját képeidetfestékszóró eszközzel, ceruza eszközzel, klónozással, és színátmenetek készítésével. Gyakorlott felhasználók akár saját ecseteket és mintákat is létrehozhatnak, amelyeket a későbbiekben felhasználhatnak. A GIMP segítségével a felhasználók a programba importált képeket is szerkeszthetik. Méretre vághatod a képet, hozzáadhatsz szöveget, átméretezheted és láthatatlan rétegeket is készíthetsz. Sőt, még arra is lehetőséged van, hogy animáld az alkotásodat.
ÚjdonságokA GIMP változtatásokat végzett a kezelőfelületen, hogy az a kezdők számára is érthető legyen. A legnagyobb kiegészítés, amely a kezelőfelületben immáron megjelenik, az az, hogy lehetőség van az egyablakos szerkesztésre. A GIMP előző verzióit sok kritika érte a bonyolult kezelőfelület miatt, de ebben az új verzióban a szerkesztők megpróbálták ezt a problémát orvosolni. Bár az egyablakos mód ragyogó, az viszont csalódást okoz, hogy nincs mód arra, hogy több projekt egymás mellett jelenjen meg.
További friss funkciók között említhetjük meg a szöveg könnyebb szerkesztését, a láthatatlan rétegcsoportokat és a lehetőséget arra, hogy a Generic Graphics Library (GEGL)-re váltsunk, amely lényegében egy kifinomult képfeldolgozó keretrendszer. A GEGL néhány évvel ezelőtt került bevezetésre egy fejlesztői változatban és mostanra érte el stabil, felhasználói változatát. A GIMP fejlesztői azt remélik, hogy a 2.10-es verzióra már teljes mértékben át tudnak váltani a GEGL-re. A GEGL-t használó GIMP legfőbb előnyei a a roncsolásmentes szerkesztésben és amagas bitmélységű képekben rejlenek.
A GIMP most már csak a saját XCF formátumában menti el a képeket, hogy megmaradjanak a rétegről és más fájlmanipulációkról eltárolt adatok. A felhasználók továbbra is választhatnak például a JPEG és a PNG formátumok közül, de ebben az esetben mentés helyett "exportálniuk" kell a projektjüket. Ebben az értelemben a GIMP az Adobe Photoshop nyomában jár.
A legújabb GIMP verzió jobb, mint valaha. A fejlesztők igazán komolyan vették a felhasználói élmény növelését és gyors fejlesztésekbe kezdtek, hogy még jobbá tegyék ezt az amúgy is bámulatos képszerkesztő programot.
E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu
Kommentáld!