Kis türelmet...
Minden harmadik ember lába visszeres!
Statisztikai adatok szerint minden harmadik embernek visszér problémája van. Persze ennél rosszabb a helyzet az állómunkát végzők körében.
Ez ugyanis hosszabb távon különösen megerőltető a láb számára, mint ahogy az egész napos ülés is. A visszér betegség kialakulásáért azonban elsősorban az öröklődő hajlam tehető felelőssé, a környezeti hatások erre csak ráerősítenek.
A tünetek jellegzetesek. A mégoly szép, formás lábat is elcsúfítják a kitüremkedő vastag, kanyargós erek, a boka feletti barnás elszíneződés. A lábikra fájdalma, éjszakai görcsök, feszítő érzés az érfal környékén, a gyors kifáradás, a dagadt alsó végtag mind intő jelek.
A visszér kialakulása összetett folyamat. Az egyik ok a vénák tartását adó, a sejtek közt „térhálót” alkotó kötőszöveti elemek és a vérfalban lévo biokémiai alkotóelemek (kollagének, glukozaminoglikánok) egyensúlyának felbomlása.
Az eredmény a terhelést elviselni képtelen, funkcionális zavarral küzdő véna, és végsősoron a gyenge vérkeringés. A véna falának simaizomzata a szívtől távolodva a láb felé egyre vastagabb, hiszen egyre nagyobb nyomású véroszlop nyomását kell kibírnia.
Az egészséges vénák erre kitágulással válaszolnak, a kiürülés pedig összehúzódást eredményez. Az öszehúzódás és az elernyedés képessége a vérnyomás kontrollálásának eszköze is.
Az összehúzódás fokozza a vér visszaáramlását a szív felé, az ernyedés pedig a vér átmeneti vénás tárolásával vérnyomáscsökkenést eredményez. Az érfal idegi és hormonális ingerlésre összehúzódó simaizomzata a kitágult vénák esetében kevesebb erőt képes kifejteni, mint az egészséges véna izomzata. Végül a simaizom elernyed, a véna kitágul.
A perifériás vénák mechanikai eszközei a vénabillentyűk, amelyek zárószelepként működve csak egy irányba engedik áramlani a vért, ezzel segítve a szív pumpálásának hatásfokát. Amennyiben a véna sima-izom tónusa elvész, vagy a kötőszövet károsodik, a billentyű feletti vénaszakasz annyira kiöblösödik, hogy a nyomást a billentyű már nem bírja el. A probléma a nőknél négyszer gyakoribb, mivel a terhességkor termelodo progesteron hormon izomlazító hatása elősegíti a véna simaizomzatának lanyhulását, és az ösztrogén is rontja.
A fogamzásgátlót és hormonpótló készítményt fogyasztók vénája különösen veszélyeztetett. A visszérbetegség súlyos szövődmények kialakulásával is fenyeget.
Az állandó vénás pangás, a láb elégtelen vérellátása a bőr elhalásához vezethet, mert a szövetekben keletkező salakanyagok elszállítása akadozik, miközben a friss oxigén és a tápanyagok nem jutnak el a láb egyes részeibe.
A lelassult vérkeringésben a vér megalvad, az ér elzáródik, folyékony vér helyett alvadt, szilárd vér pang benne, ami jó táptalaj a kórokozóknak.
Gyorsan szaporodnak benne a baktériumok, súlyos gyulladást okozva. Amennyiben a gyulladás a mélyvénák felé átterjed, a következmény még súlyosabb, lábelhalás, amputálás is lehet.
A vénában keletkező alvadt vér leszakadva és elindulva a szervezetben a tüdőbe kerülhet, ahol akár halált okozó tüdőembóliát is eredményezhet. Korai szakaszban kozmetikai jellegű elváltozások, pókhálószerű, nem tapintható vénák figyelhetők meg.
Első tünetek: fáradtság, feszítő érzés a lábszáron, gyakori zsibbadás, éjjel kínzó lábikragörcs. Később kitüremkedő, vastag erek, barnás elszíneződés a boka környékén. Az intő jeleket érdemes komolyan venni, a betegség kialakulása természetes hatóanyagok rendszeres alkalmazásával, nagy biztonsággal megelőzhető.
A dr.Nona lábra való iszappakolása
- csökkenti a fáradtságot és megszünteti a láb duzzanatait
- javítja a vérkeringést és a szövetek tápanyagellátását.
- hosszú ideig tartó állás, vagy hosszabb gyaloglás esetén megszünteti a fájdalmat
- nagymértékben javítja a bőr tápanyag-ellátását visszér vagy a nyirokrendszer elégtelensége miatti nyirokpangás, valamint krónikus lábdaganatok esetében.
E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu
Kapcsolódó cikkek:
A hajhullásról és a fejbőr betegségeiről
A fájdalomról
14 hetes fogyókúra program
Elege van a klimaxos hőhullámokból?