Kis türelmet...
A Független Manchester United Szurkolók Szövetségét 1995 áprilisában alapították egy nyitott, demokratikus testületként abból a célból, hogy rajtuk keresztül az átlagos United szurkolók is hangot adhassanak saját véleményüknek.
Az IMUSA mindenkori céljai a következők:
- Képviseljék az IMUSA tagjainak és a többi Manchester United szurkolóinak az érdekeit.
- Kapcsolatot teremtsenek és tartsanak fenn a klub vezetőségével és menedzsmentjével.
- Kapcsolatot teremtsenek és tartsanak fenn magas befolyású szervezetekkel és az IMUSA tagjai között.
- Előtérbe helyezzék fontosságát és hirdessék a Manchester United történelmét és függetlenségét elsősorban Manchester városi közösségeiben, valamint, hogy felhívják a klub figyelmét arra, hogy a szurkolóikban keltsenek megbecsülést ezen dolgok iránt.
- Még több lehetőséget teremtsenek a Manchester United drukkereinek a klubjuk iránti szurkolásra.
- Segítsék azon Manchester United szurkolókat, akiknek egyébként nincs annyi lehetőségük a véleménykinyílvánításra, mint egyes befolyásosabb drukkernek.
- Kampányoljanak az IMUSA tagjainak és más Manchester United szurkolók nevében és érdekében.
2. Manchester United Supporters Trust
(Manchester United Szurkolók Reménye)
A Manchester United Supperters Trust (korábban Shareholders United - Részvényesek szurkolói csoportja) egy bizonyos kényszerből alapult meg, akiknek tagjai olyan Manchester United szurkolók, akik részvényekkel rendelkeztek a klubban Malcolm Glazer érkezésééig. Ennek a szurkolói csoportosulásnak az amerikai iparmágnás érkezéséig az volt a célja, hogy megőrizzék a klub függetlenségét, azonban ezt a harcot a Glazer család befolyásával elvesztették. A csoportnak azelőtt szent meggyőződése volt arról, hogy a szurkolók demonstrálhatják érdekeitet a klub iránt azzal, hogy részvényeket vásárolnak fel a Unitedben. Úgy gondolták/gondolják, hogy a klub érdekeit leginkább a szurkolóik képviselik, illetve tisztelik, akik nem az üzletet látják szeretett csapatukban. A Shareholders United véleménye szerint amennyiben felvásárolják a klubot, a mérkőzések belépői megfizethetetlenül drágák lesznek.
Kezdetek
A szurkolói csoport 1998-ban alapult meg Shareholders United Against Murdoch (Részvényesek Murdoch Ellen) néven abból az indíttatásból, hogy megakadályozzák az ausztrál-amerikai médiaszemélyiség, Rupert Murdoch felvásárlási terveit. A United irányításáért tett ajánlatát végül a Monopolies and Mergers elnevezésű bizottságnak köszönhetően 'hajították a szemétbe'. Ezután a csoport egyszerűen csak Shareholders Unitedre változtatta, és megkezdték állandó munkájukat a Unitedet felvásárolni kívánó multimilliárdosok ellen.
A reakció Glazer terveire
2004-ben Malcolm Glazer, az amerikai üzletember kísérletet tett a klub felvásárlására, de a PLC bizottsága elutasította az ajánlatát azzal az indokkal, hogy túl sok hitelt venne fel Glazer, amit kétséges, hogy vissza is tud-e majd fizetni és esetleg nem sodorja-e csődhelyzetbe a több, mint 120 éve fennálló klubot. A Shareholders United az IMUSA-val karöltve demonstrációkat szerveztek a meccsek előtt. Első alkalommal egy fontos bajnoki előtt, az Arsenal ellen. Mindezt azért, hogy megmutassák a vezetőségnek mennyire is ellene vannak Glazer terveinek. Ezután már egy Bajnokok Ligája összecsapás előtt is sztrájkoltak a szurkolók. Az AC Milan elleni Bl nyolcaddöntőt megelőzően szurkolók ezrei tiltakoztak a stadion előtt felhívva az illetékesek figyelmét arra, hogy amennyiben elfogadják Glazer ajánlatát, nem fogják szépen üdvözölni az amerikait. Újabb tagokkal növelték csoportjuk táborát, akikkel azt hirdették a United szurkolói között, hogy abban az esetben, ha a Glazer család hatalomra kerül, ne vásároljanak semmiféle hivatalos ajándéktárgyat a Megastoreban és hasonló üzletekben se vegyék meg a Manchester United által kiadott ereklyéket. Ezzel is próbálták megfélemlíteni egyrészt a klub vezetőségét, másrészt a szponzorokat.
Amikor az elnökség elutasította Glazer ajánlatát úgy tűnt a Shareholders United megnyerte a háborút, azonban 2005 májusában az iparmágnás újabb 28%-ra tett szert azzal, hogy az addig főrészvényesnek számító John Magnier, JP McManus páros eladta sajátjait Glazernek, aki ezzel már a részvények 76.16%-át birtokolta a klubban. Így már szabad kezett kapott ahhoz is, hogy a United törölje a tőzsdei jegyzékből, ahol egyébként a korábbi években soha nem látott sikereket értek el saját körökben. 2005 év végén Glazer már a 98%-ot is elérte, s ezzel kötelezhette a fennmaradó részvényeseket (köztük a Shareholders Unitedet is), hogy adják el neki a részvényeiket.
Glazer jelenleg teljeskörű hatalommal a kezében, családi vállalkozásként működteti a Manchester Unitedet, a Shareholders United pedig részvény nélkül munkálkodik tovább. Értelemszerűen az azóta Manchester United Supporters Trust néven futó csoportosulás mára már nem tartja fenn kapcsolatát sem a klub vezetőségével, sem annak tulajdonosaival.
E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu
Kapcsolódó cikkek:
Remekelt a Manchester United
A Manchester United igazi futballshowt mutatott be a Wigan ellen
Ronaldo hálás Fergusonnak
Ole Gunnar Solskjaer